Aks arızası nasıl anlaşılır

Aks arızası nasıl anlaşılır

Aks arızası nasıl anlaşılır

Otomobillerin doğru şekilde çalışmaları ve yolda ilerlemeleri için çok sayıda farklı parça bulunmaktadır. Bu parçalardan bir tanesi de AKS olarak karşımıza çıkıyor. Eminiz bu parçanın ismini birçok kez duymuş olabilirsiniz. Tabi ismini duymak parçanın ne işe yaradığını ve hangi parçalardan oluştuğunu bileceğiniz anlamına gelmiyor. İlk olarak aks hakkında sizlere bilgi verebilir. Nedir, arabalar içerisinde ki görevi nedir sizlere kısaca anlatmaya çalışalım. Daha sonra yaşanan arızaların neler olduğunu ve bu arızaların nasıl anlaşılabileceğini de kısaca anlatmaya çalışalım.

Aks Nedir? Hangi Parçalardan Oluşur?

Otomobillerin hareket etmesi için ilk olarak motor içerisinde yakma odalarında ihtiyaç olunan güç üretilir. Bu güç yardımı ile araç hareket eder. Aracın hareket etmesi için gücün tekerleklere doğru şekilde transfer edilmesi gerekmektedir. Bu iş aks yoluyla ve buna bağlı yardımcı elemanlar ile yapılmaktadır. Yani bu parça araç için hayati bir öneme sahiptir. Bu parça tekerleğe bağlı olmasından dolayı sürekli olarak sağa sola ve yukarı, aşağı hareket etmektedir.
►İlginizi Çekebilir: Debriyaj Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır ?
Bu da parçanın daha hızlı bir şekilde yıpranmasına bu da bozulmalara neden olmaktadır. Parça dışarından bariz bir darbe almasa dahi mutlaka bir ömrü bulunmaktadır. Ömrü dolmaya yakın parçanın ilk olarak körüğü yırtılacak ve içerisinde ki bulunan yağ azalarak sürtünme durumu daha sık ve sert bir şekilde yaşanacaktır.

Aks birkaç parçanın birleşmesinden oluşmaktadır. Bunlar aks mili, aks körüğü ve aks kafasıdır. Hepsinin belirli bir görevi vardır. Herhangi birisi görevini yerine getiremezse bu sistem bozulacaktır. Bu sistemde bir sorun olduğunu anlamak için aslında uzman olmaya gerek yoktur. Araç hareket halindeyken ve ya durduğu yerde yön değiştirmeniz esnasında ön taraftan ses çıkması belirleyici olacaktır. Eğer bu sesi duyuyorsanız aks arızası olduğunu anlamanız çok da zor olmayacaktır. Ayrıca sorun olduğu yüksek bir hızda giderek araçta yaşanan titreme ile de rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu durum sarsıntı olarak da karşınıza çıkabilir. Bu sorun ile karşı karşıya kaldığınızı fark ettiğiniz bilmeniz gereken önemli bilgiler bulunmaktadır.

Eğer aracınızda aks sorunu yaşarsanız konforunuzdan önemli oranda düşüş olacağını belirtmemiz gerekiyor. Sorun aks kafasında yaşanıyorsa aracınızı hareket ettirmeniz mümkün olmayacaktır. Özellikle bu kafanın koptuğu durumlarda araca ne kadar gaz verirseniz verin güç tekerleklere iletilemeyeceği için araç hareket etmeyecektir. Bu belki de sistemin en önemli parçası olarak görülebilir. Genelde kırılma çok zor yaşansa da fark etmemeniz mümkün olmayacaktır.

Aks sistemini bakımının eksik bırakılması da sorunlara yani arızaya davetiye vermek olacaktır. Yağsız bir şekilde uzun süreler boyunca kullanılması zamanla şoförlerin direksiyon ile olan ilişkilerinin azalmasına ve aracın hakimiyetini kaybetmelerine neden olacaktır. Yapacağınız en doğru iş aracınızı bir servise götürmek ya da oto sanayiye gitmek olacaktır.

54 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir