Şanzıman yağ kaçağı nasıl anlaşılır

Şanzıman yağ kaçağı nasıl anlaşılır

Şanzıman yağ kaçağı nasıl anlaşılır

Bir aracın en önemli sistemlerinden birisi birçok dişlinin birleşiminden oluşan şanzımandır. Bu parçanın doğru şekilde çalışması araçlar için çok önemlidir. Çünkü bu sayede motorun ne seviyede güç üreteceği bildirilmiş olmakla birlikte aynı zamanda bu gücün lastiklere iletilmesi de sağlanmaktadır. Şanzıman tüm dünya da otomatik ve manuel olmak üzere iki farklı seçenek ile kullanıcılara sunulmaktadır.

İsimleri farklı ve kullanım deneyim seçenekleri değişik olsa da temelde ikisinin de iç aksamı aynıdır. Ve doğru çalışması için bu aksamın mutlaka yağının tam olmak gerekmektedir. Yağın eksilen ve eskiyen bir şanzımanda arızalar baş gösterebilir. Çünkü içeride çok sayıda dişli ve birleşim noktası vardır. Bunların rahat hareket edebilmeleri için olması gereken yağdır

Şanzıman da diğer parçalarda olduğu yağ kaçırabilir. Yağ kaçırdığını anlamak için uzman olmaya gerek olmasa da motor yağı ile karıştırmamak çok önemlidir. Genelde aracın altında yağ izi görüldüğünde bunun motordan mı yoksa şanzımandan mı geldiğine çok fazla dikkat edilmez. Önemsenmemesi halinde ileri de daha büyük sorunların yaşanmasına neden olunabilir. Şimdi sizlere şanzıman yağı kaçırmasının nasıl anlaşılacağını aktarmaya çalışacağız.

Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır

Genelde şanzıman sisteminde yağ kaçağı oluşmasının nedenlerini sizlere sıra ile anlatmaya çalışacağız. Bunlar motor içinde yer alan ve şanzıman ile bağlantılı olan parçalardır. Aks olarak bilinen bir parçanın içinde yer alan keçelerin eskimesi yağı gerekli şekilde içeri de tutamadığı içi kaçak olabilmektedir. Dış contaların etrafında sıklıkla yağ kaçağı yaşanabilir. Bu contaların giderek özelliğini kaybetmesi nedeniyle yaşanan bir olaydır.
►İlginizi Çekebilir: Şanzıman Yağı Eksikliği Nasıl Anlaşılır ?
Yağın içeri de tutmaya yarayan ve gerektiğinde boşaltım için kullanılan yağ tapasının etrafında kaçaklar yaşanabilir. Bu tıpanın giderek özelliğini kaybettiğinin habercisidir. Bir diğer yağ kaçağına neden olan parça ise Prizdirek bilyası’dır. Bu bilya sistemin içinde yer aldığı için şanzıman sistemi sökülmeden görülmesi mümkün değildir. Burada bir sorun yaşanırsa motor ile şanzımanın birleştiği noktaya bakmak gerekiyor. Eğer o noktada kaçak varsa sebebi bu bilyadır.

Araç yapımında kullanılan bir çok parça gibi bu parçalarında belirli bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Bu yıpranma zamanla parçaların eskimesine neden olacaktır bu da dolayısıyla yağ kaçağına neden olacaktır. Yağı içeri de tutmayan ve parçaların hava almasının engelleyen keçe ve conta gibi parçalardan sıklıkla yağ kaçağı oluştuğu görülmektedir. Bu normal bir gelişmedir ve değiştirilmeleri ile sorun çözülecektir.
İnsanlar genelde motor yağı ile şanzıman yağını karıştırmaktadır. Bu ikisi arasında ki farkı gözle ayırt etmek zordur. İkisi de siyah renge sahip olan bu yağın elimizde kontrol ederek farkı anlayabiliriz. Motor yağında genelde koku olmamaktadır. Şanzıman yağı biraz daha sarımtırak renge sahiptir ve yanık konusu burnunuza getirdiğinizde hissedilmektedir. Bu iki yağ arasında ki en önemli farktır diyebiliriz.
►İlginizi Çekebilir: Yanlış Motor Yağı Kullanımı Nasıl Anlaşılır ?

47 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir