Check coolant owners manual ne demek ?

Check coolant owners manual ne demek ?

Check coolant owners manual ne demek ?

Volkswagen, Skoda gibi VAG grubu araçların bilgi ekranında yazan Check coolant owners manual ne demek, bu hatayı alınca sürücünün ne yapması gerekir, neden bu hata mesajı geldi gibi sorulara bu makalede cevap vermeye çalışacağım.

Check coolant owners manual ne demek ?

Araçların gösterge panelindeki arıza işaretlerinin sayısı yıldan yıla artmaktadır. Üretici firmalar araçlara yeni sistemler ilave ettikçe yeni arıza ve bilgi çeşitleri de ortaya çıkmakta ve bu sebeple gösterge panelindeki sembollerin sayısı giderek artmaktadır.

Gösterge panelindeki arıza sembollerine ilave olarak yeni nesil araçlarda ayrıca bilgi ekranında sesli ve yazılı mesajlar da gelmektedir.

Motorun hararet yapması eski nesil araçlardan beri klasik bir olgudur ve motorun hararet yaptığını belirten işaretler de bir çok farklı model araçta benzer sembollerle anlatılmaktadır.

Yeni nesil araçlarda motorun soğuması için fanın yanı sıra soğutma sıvısı da görev yapmaktadır. Motorun sıcaklığı sürekli olarak sensörler tarafından takip edilmekte ve sıcaklık belli bir seviyenin üzerine çıkınca soğutma sıvısı sıcaklığı yüksek işareti yanmaktadır.

Bazı model araçlarda soğutma sıvısı sıcaklığı yüksek işaretinin açıklaması da Check coolant owners manual şeklinde yazmaktadırlar.

Check coolant owners manual
Check coolant owners manual

Tecrübeli sürücüler işaret lambasının yanmasından sorunun ne olduğunu tahmin edebilirler ama her sürücü bilgili veya tecrübeli olmayabilir. Motorun hararet yapmakta olduğunu acemi veya bilgisiz şöförler anlayabilsin diye arıza işaretinin yanına bir de Check coolant owners manual mesajı gelmektedir.

Bu mesajı birebir olarak Türkçe’ye çevirirsek “soğutma sıvısı kullanım kılavuzunu kontrol edin” anlamına gelmektedir.
Bu ifadeyi tam olarak idrak edemeyenler olacaktır, çünkü arada virgül yok. Yani demek istiyor ki “Soğutma sıvısı sıcaklığı çok yüksek, ne yapacağınızı öğrenmek için aracınızın kullanma kılavuzunu okuyun”

Bu işaret yanınca ne yapılacağı kullanma kılavuzunda yazar ama seyir halinde iken sürücü kullanma kılavuzunu nasıl bulacak ?

Ayrıca kullanma kılavuzunda motor soğutma sıvısı işareti yanınca ne yapılacağı çok da detaylı anlatılmıyor.

Bu makalede motor soğutma sıvısı sıcaklığı yüksek işareti yanınca ne yapmanız gerektiğini kısa ve öz olarak anlatacağım.

Check coolant owners manual mesajını almanıza yaygın olarak iki faktör sebep olmaktadır.

Birincisi; motor soğutma sıvısı bir iki senede kendiliğinden azalmaktadır. Motor soğutma sıvısı belli seviyenin altına düşünce sensör bunu algılar ve araç hararet yapmasın diye Check coolant owners manual uyarısını verir.

Bu durumda yapmanız gereken şey aracı durdurup ve birkaç dakika motorun biraz soğumasına izin verip motor soğutma sıvısı seviyesini kontrol ederek, eksik ise tamamlamaktır.

Motor çok sıcakken kaputu açarsanız çıkacak buhardan haşlanabilirsiniz, bu sebeple Check coolant owners manual uyarısı için seviye kontrolü yapmakta acele etmeyin.

İkincisi; Motor soğutma sıvısı konulan hazne bir sebeple sızdırıyor, içindeki soğutma sıvısını sızdırıyor olabilir. Bu durumda motor soğutma sıvısı çabuk bitecektir.

Bu durum pek iyi bir şey değildir. Eğer çatlak gibi bir şey var ise tamircinin müdahale etmesi gerekmektedir.

Check coolant owners manual mesajı ile ilgili olarak sürücünün yapması gerekenler genellikle bunlardır. Eğer bunları yaptıktan sonra kırmızı renkte üçgen içinde ünlem işareti yanmaya devam ediyor ise servis çağırmanız gerekmektedir.

Check coolant owners manual çözümü

Motor soğutma suyu seviyesi çok düşükse, motor soğutma suyu uyarı lambası yanacak ve Check coolant owners manual  mesajı gelecektir. Bu durumda aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayınız.

 • Aracı sağlam ve düz bir zemine park edin.
 • Motorun soğumasına izin verin.
 • Kaputu açın    .

Soğutma sıvısı genleşme deposunun kapağında sembolü bulunur.

Check coolant owners manual

 • Motor soğukken genleşme deposunun yan işaretindeki soğutma suyu seviyesini kontrol edin.
 • Sıvı seviyesi minimum işaretinin (min) altındaysa soğutma sıvısını yeniden doldurun. Motor sıcakken soğutma sıvısı seviyesi işaretli alanın üst ucunun biraz üzerinde olabilir.
 • Soğutma sıvısının yeniden doldurulması şu şekildedir:
 • Soğutma sıvısı genleşme deposunun kapağına uygun bir bez koyarak ellerinizi ve kollarınızı daima sıcak soğutma sıvısından veya buhardan koruyun.
 • Kapağı dikkatlice çevirerek çıkarın.
 • Yeni soğutma sıvısını doldurun.
 • Soğutma sıvısını yalnızca genleşme deposunda soğutma sıvısı kalıntısı varsa doldurun. Buna uyulmaması halinde motor hasar görebilir. Genleşme deposunda soğutma sıvısı göremiyorsanız aracı sürmeyin . Profesyonel yardım isteyin.
 • Genleşme deposunda soğutma suyu kalıntısı görüyorsanız, seviye sabit kalana kadar soğutma suyu ekleyin.
 • Soğutma sıvısı seviyesi genleşme deposundaki işaretler arasında olmalıdır. İşaretli alanın üst çizgisinin üzerine kadar doldurmayın  !
 • Kapağı sıkıca kapatın.

Acil bir durumda gerekli teknik özelliklere sahip soğutma sıvısına erişiminiz yoksa, başka herhangi bir soğutma sıvısı katkı maddesi kullanmayın. Bunun yerine başlangıçta yalnızca damıtılmış su ile doldurun   . Daha sonra mümkün olan en kısa sürede doğru oranda soğutma sıvısı katkı maddesi ekleyin.

UYARILAR

 • Sıcak buhar veya motor soğutma sıvısı ciddi yanıklara neden olabilir.
 • Motor bölmesinden buhar veya motor soğutma sıvısının çıktığını görüyor veya duyuyorsanız kaputu asla açmayın. Her zaman buhar veya soğutucu sızıntısı görülmeyene veya duyulmayana kadar bekleyin.
 • Kaputu dikkatlice açmadan önce daima motorun tamamen soğumasını bekleyin. Sıcak bileşenler cildi yakabilir.

Kaput soğuduktan sonra açmadan önce:

 • Elektronik park frenini açın ve vites kolunu P konumuna getirin veya manuel vites kolunu boş konuma getirin.
 • Araç anahtarını kontak kilidinden çıkarın.
 • Çocukları daima motor bölmesinden uzak tutun ve aracı asla gözetimsiz bırakmayın.
 • Motor sıcakken motor soğutma sistemi basınç altındadır. Motor sıcakken asla soğutma sıvısı genleşme deposunun kapağını açmayın. Soğutma sıvısı dışarı püskürebilir ve ciddi yanıklara ve yaralanmalara neden olabilir.
 • Başlığa aşağı doğru bir miktar baskı uygularken kapağı yavaşça ve çok dikkatli bir şekilde saat yönünün tersine çevirin.
 • Yüzünüzü, ellerinizi ve kollarınızı her zaman büyük, kalın bir bezle sıcak soğutma sıvısından veya buhardan koruyun.
 • Yeniden doldururken motor bileşenlerinin veya egzoz sisteminin üzerine servis sıvısı dökmeyin. Dökülen servis sıvıları yangın başlatabilir. Bazı durumlarda motordaki etilen glikol alev alabilir.
 • Yalnızca damıtılmış su ile doldurun. Diğer tüm su türleri içerdikleri kimyasal bileşenler nedeniyle motorda korozyona neden olabilir. Bu aynı zamanda motor arızasına da yol açabilir. Başka türde su doldurulacaksa, motor soğutma sistemindeki sıvının derhal uzman biri tarafından tamamen değiştirilmesi gerekir.
 • Soğutma sıvısını işaretli alanın üst kısmını aşacak şekilde doldurmayın. Aksi takdirde, motor sıcakken fazla soğutma sıvısı soğutma sisteminden dışarı atılır ve hasara neden olabilir. Bkz.Arabaya 1 litre fazla yağ koymak
 • Büyük miktarda soğutma sıvısı kaybedilmişse, motor tamamen soğuyana kadar soğutma sıvısını yeniden doldurmayın . Aşırı soğutma sıvısı kaybı, motor soğutma sistemindeki sızıntıların bir göstergesidir. Motor soğutma sistemi en kısa sürede yetkili bir servis tarafından kontrol edilmelidir. Bunun yapılmaması motor hasarına yol açabilir.
 • Genleşme deposunda soğutma sıvısı yoksa soğutma sıvısı eklemeyin. Soğutma sistemine hava girebilir. Arabayı sürmeyin! Uzman yardımı isteyin. Bunun yapılmaması motor hasarına yol açabilir.
 • İşletim sıvılarını yeniden doldururken lütfen doğru kabın doldurulmasına dikkat edin. Yanlış işletim sıvılarının kullanılması ciddi arızalara ve motor hasarlarına neden olabilir.

Eğer Check coolant owners manual mesajı geldiğinde bazı arıza işaretleri de yanıyor olabilir. Arıza işaretlerinin anlamlarını öğrenmek için TIKLAYIN.

 

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir