Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti

Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti

Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti

Bu makalede Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti anlamları hakkında bilgi vereceğim. Üçgen içinde ünlem işareti anlamı en çok merak edilen işaretlerdendir.

Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti
Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti

Üçgen içinde ünlem işareti genellikle başka bir arıza işareti ile birlikte yanmaktadır. Sarı veya kırmızı renkte yanmaktadır.

Eğer üçgen içinde ünlem işareti sarı renkte yanarsa araçta bir arıza olduğunu uyarır ama araç hala sürülebilir durumdadır. Eğer üçgen içinde ünlem işareti kırmızı renkte ise sorun önemli veya acil durumdadır, bu sebeple aracın kullanılması riskli olabilir.

Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti

Skoda araçlarda superb üçgen içinde ünlem işareti jenerik arıza lambası olarak bilinir ve tek başına bir anlam ifade etmez. Hangi başka arıza işareti yanıyorsa o işarete göre çözüm bulmak gerekmektedir.

Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti ile Şanzıman işaretinin birlikte yanması

Eğer aşağıdaki resimde gösterilen şanzıman işareti ile sarı renkte üçgen içinde ünlem işareti yanıyorsa şanzıman sistemi ile ilgili bir uyarıyı ifade eder.

Şanzıman arıza işareti

Bu durumda aracın hızını düşürmeniz gerekir. Yola devam edebilirsiniz ama fırsat bulursanız şanzımana baktırsanız iyi olur. Şanzıman sıcaklığı yükselmiş olabilir, şanzıman yağı azalmış olabilir veya başka bir sorun olabilir.

Eğer bu iki işarete ilave olarak acil durum modu mesajı geldiyse araç otomatik olarak hızını sınırlandıracaktır.

Skoda superb araçta üçgen içinde ünlem işareti kırmızı renkte yanıyorsa ve ayrıca şanzıman lambası yanıyorsa muhtemelen şanzımanın aşırı ısındığına dair mesaj da gelir. Bu durumda aracınızı durdurmanız gerekmektedir.

Aracı yeniden çalıştırdığınızda bu işaretler söndüyse yola devam edebilirsiniz, aksi halde servis çağırmanız lazımdır.

Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti ile soğutma sıvısı işaretinin birlikte yanması

Skoda superb gösterge panelinde bulunan aşağıdaki işaret soğutma sıvısı sıcaklığının yükseldiğini belirtir. Eğer soğutma sıvısı işareti ile birlikte kırmızı renkte üçgen içinde ünlem işareti yanıyorsa aracı durdurmanız gerekmektedir.

Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları
Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları-soğutma sıvısı sıcaklığı

Eğer soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin şeklinde bir mesaj gelirse soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin ve eksikse tamamlayın.

Eğer motor aşırı ısındı Stop şeklinde bir mesaj gelirse radyatör soğutma fanı arızalı olabilir, soğutma fanının sigortası atmış olabilir.

Eğer üçgen içinde ünlem işareti kırmızı yanıyorsa sorunu giderene kadar, yani işaret sönene kadar aracı kullanmamalısınız.

Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti ile yağ basıncı işaretinin birlikte yanması

Skoda superb araçların gösterge panelinde bulunan aşağıdaki işaret yağ basıncı işaretidir. Eğer yağ basıncı düşerse üçgen içinde ünlem işareti kırmızı renkte yanar.

Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları- motor yağı lambası
Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları- motor yağı lambası

Bu durumda sürücünün yağ seviyesini kontrol edip eksikse ilave etmesi gerekmektedir. Eğer işaretler kırmızı renkte yanmaya devam ederse sürücü aracı kullanmamalıdır.

Yağ basıncı, seviyesi düşük olduğunda motor parçaları yeterince yağlanamaz ve aşınır, zarar görür, ayrıca motor tekleme, hararet yapar. Üçgen içinde ünlem işareti kırmızı yanarken yola devam edilirse tamiri pahalı arızalar ortaya çıkabilir.

Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti ile yağ seviyesi işaretinin birlikte yanması

Skoda superb araçların gösterge panelinde buluna aşağıdaki işaret yağ seviyesi işaretidir.

Skoda Superb arıza işaretleri-Motor yağ seviyesi
Skoda Superb arıza işaretleri-Motor yağ seviyesi

Bu işaret ile birlikte üçgen içinde ünlem işareti sarı renkte yanarsa motor yağı seviyesi gereğinden fazla demektir. Aracı bir süre daha kullanabilmeniz mümkündür ama fazla yağı boşaltmanız gerekir. Bkz. Arabaya 1 litre fazla yağ koymak.

Yağ seviyesi düşük işareti ile birlikte üçgen içinde ünlem işaretinin sarı yanmasının diğer bir sebebi ise sensör arızasıdır.

Eğer motor yağı seviyesi düşük işareti ile birlikte üçgen içinde ünlem işareti kırmızı yanıyorsa motor yağı seviyesi epey düşüktür, yağ seviyesini tamamlamadan yola devam etmeyiniz.

Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti ile ampul işaretinin birlikte yanması

Skoda superb araçların gösterge panelinde bulunan aşağıdaki ampul işareti far ampullerinden birinin patlak olduğunu haber vermek için yanar.

Ampul işareti
Ampul işareti

Eğer ampul işareti ile birlikte sarı renkte üçgen içinde ünlem işareti yanarsa araç hala kullanılabilir durumdadır ama patlak ampulün fazla vakit geçirilmeden değiştirilmesi gerekir.

ESP işareti

Bazı Skoda superb araçlarda ESP işareti aşağıdaki şekildedir.

oklu üçgen içinde ünlem işareti
oklu üçgen içinde ünlem işareti

Jenerik arıza işareti olarak bildiğimiz üçgen içinde ünlem işareti ile yukarıdaki ESP işareti benzer semboller olsa da anlamları farklıdır. ESP işareti yanıp sönüyorsa ESP sisteminin devreye girdiğini belirtir. Eğer ESP işareti sürekli yanıyorsa ESP sistemi ile ilgili bir arıza var demektir.

Skoda Jenerik arıza nedir ?

Jenerik arıza, henüz detayları bilinmeyen bir arıza demektir.

Bu makalede Skoda superb araçlarda anlamı en çok merak edilen işaretlerden biri olan üçgen içinde ünlem işaretinin anlamını açıklamaya çalıştım. Skoda superb araçlarda anlamı merak edilen işaretlerden diğer ise EPC işaretidir. Bkz. EPC arızası nasıl giderilir ?

Skoda superb aracınızın gösterge panelindeki işaretlerin anlamlarını öğrenmek için TIKLAYINIZ.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir