EPC arızası nasıl giderilir ?

EPC arızası nasıl giderilir ?

EPC arızası nasıl giderilir ?

Aracınızın gösterge panelinde bulunan EPC ışığının yandığına nadiren şahit olursunuz. Eğer bu işaret yanıyorsa EPC arızası nasıl giderilir diye merak edersiniz. EPC arızası nedir, hangi sebeplerle ortaya çıkar, çözümü nedir, arıza çözülünce ışığı nasıl sıfırlayacağım gibi sorulara bu makalede cevap vermeye çalışacağım.

EPC arızası nedir ?

EPC arızası Volkswagen (Passat, Polo gibi bir çok Volkswagen modelinde) Skoda, Porsche, Audi gibi VAG grubu araçlarda görülen bir arızadır. EPC arıza işareti yanarken araçta güç kaybı görülmesi muhtemeldir. Yani EPC ışığı yandığında sürücü araçta bir şeylerin ters gittiğini anlamakta zorlanmayacaktır.

EPC ışığı yandığında araçtaki sorun nedeniyle araç beyni aracı korumak için bazı işlevleri kısıtlayacaktır. Örneğin aracın çekişi düşecek ve ESP gibi bazı sistemler EPC arızası giderilene kadar çalışmayacaktır.

EPC, Elektronik Güç Kontrolü “Electronic Power Control” kelimelerinin kısaltması olup VAG grubu araçlarda Elektronik Kontrol Modülü (ECU) ya ilave olarak elektronik sistemi kontrol eden bir de EPC sistemi bulunmaktadır.

Volkswagen grubu araçların elektronik donanımı oldukça karmaşık ve kapsamlı olduğundan araç beynine ilave olarak bir de elektronik sistem beyni donanıma eklenmiştir.

EPC sistemi aracın elektronik destekli gücünü kontrol eder. Bu ifadeyi biraz açarsak; gaz kelebeği başta olmak üzere aracın gücünü sağlayan ve elektronik olarak yönetilen parçalar EPC ile talimatlandırılmaktadır.

EPC sistemi ile alakalı parça ve sistemler şunlardır:

  • ABS
  • Direksiyon sistemi
  • Motor kontrol ünitesi
  • Şanzıman kontrol ünitesi
  • Gaz kelebeği
  • Hız Sabitleyici
  • ESP

Dolayısı ile EPC arıza işareti yandığı zaman yukarıdaki sistemler ile alakalı bir arıza olacağı akla gelmektedir. Arızanın sebebi parça arızası olabileceği gibi kablolama sorunları veya sensör arızası da olabilir.

EPC arızası nasıl giderilir ?

EPC arıza işareti yandığı zaman araç çalışmayabilir veya çalışsa da belirgin bir güç kaybı yaşayabilir. Sürücü eğer imkan var ise aracıyla doğrudan servise gitmeli veya servis çağırması lazımdır.

Tamirci EPC arızasının nedenini belirlemek için arıza tarama cihazını kullanır. Tarama cihazında çıkan arıza kodlarına göre tamir işlemi yapılacaktır. Web sitemizin arıza kodları kategorisinde bazı arıza kodlarının anlamları açıklanmıştır.

EPC arızasının yaygın sebeplerinden birisi gaz kelebeği arızasıdır. Gaz kelebeği, gaza basıldığı vakit açılarak, frene basıldığında kapanarak motora giden yakıtı ayarlayan parçadır. Bu parça bir çok diğer sistem ile senkronize çalışır. Bu sebeple diğer sistemlerdeki arızalar gaz kelebeğinin çalışmasını etkilemektedir.

EPC arızı işareti yandığında gaz kelebeği pedalı, gaz kelebeği gövdesi, çekiş kontrolü veya hız sabitleyiciyle ilgili bir sorun olması muhtemeldir. Bu sistemler kontrol edilmelidir.

EPC arıza işareti sıfırlama

Bazen EPC arıza işareti geçici bir sebeple de yanabilir. Eğer aracınızda bir sorun olmadığını, EPC ışığının geçici bir sebeple (sensörlerden birinin geçici bir süreliğine veri okuyamaması vs.) yandığını düşünüyorsanız servis çağırmadan önce EPC işaretini sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Bunun için;

  • Aracı normal bir şekilde çalıştırın
  • Ardından ikinci kez çalıştırın ve motor çalıştığında gaz pedalını sonuna kadar itin. Bu belki işe yarayabilir.

Servis çağırmadan önce yapabileceğiniz diğer bir şey gaz kelebeği gövdesindeki elektrik bağlantılarını da kontrol etmektir. Konektörü temizledikten sonra EPC ışığı sönebilir.

Eğer bunlar işe yaramadıyda EPC arıza işaretini sıfırlamak için servisi aramanız veya araç müsait ise aracı servise götürmeniz gerekir.

Servis elemanı EPC ışığının yanma sebebini bulmak için arıza tarama cihazını kullanır. Arıza tespit cihazının verdiği arıza kodları çerçevesince tamir işlemini gerçekleştirir.

Arıza giderildikten sonra arıza tespit cihazı ile aracın ECU’suna bağlanarak EPC işaretini sıfırlayacaktır.

EPC ışığı yanıyor gaz yemiyor

EPC ışığı yanıyor gaz yemiyorsa bunun sebebi sistemin kendini korumak için bazı sistemleri kapatmasıdır. Bazen arıza sebebi ufak olsa dahi bunu yapabilir. Bu durumda servis çağırmanız gerekir.

EPC ışığı yandı söndü

Eğer kısa süreliğine EPC ışığı yandı söndü ise sistemde geçici bir sorun olmuştur. Eğer devamlı olarak EPC ışığı yanmıyorsa sorun değildir.

 

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir