Skoda Superb arıza işaretleri

Skoda Superb arıza işaretleri

Skoda Superb arıza işaretleri

Bu makalede Skoda Superb arıza işaretleri hakkında olabildiğince detaylı bilgi vermeye çalışacağım. Skoda Superb arıza işaretlerine geçmeden önce sembollerin renkleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Bazen bir sembolün rengi fazlaca önemlidir.

Gösterge panelindeki semboller birden fazla renkte, örneğin bazen sarı, bazen kırmızı yanabilirler. Skoda Superb aracınızda bir sembol yeşil veya mavi renkte ise bu bir arızayı göstermez, genellikle bir sistemin devrede olduğu veya bir şeyin açık/aktif olduğunu gösterir.

Skoda Superb araçların gösterge panelindeki işaret sarı renkte ise aynı trafik lambasındaki sarı renginde olduğu gibi bir “uyarı” anlamı taşır. yani araçta bir arıza veya sorun olmasa dahi bir uyarı var demektir. Sarı işaretler bazen arızaya da işaret edebilmektedir.

Skoda Superb arıza işaretleri kırmızı renktedir. Fakat kırmızı renkli sembollerin bazısı arıza bildirmez, önemli veya acil bir uyarıyı da bildirebilir. Örneğin emniyet kemerini takmazsanız sembol kırmızı yanar.

Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları

Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları önem sırasına göre aşağıda yer almaktadır.

El freni çekili

Skoda Superb arıza işaretleri- el freni
Skoda Superb arıza işaretleri- el freni çekili

El frenini çektiğiniz zaman yukarıdaki işaret kırmızı renkte yanar. El freninin çekili olduğunu hatırlatır. Eğer el frenini indirdiğiniz zaman da yanmaya devam ediyor ise el freni ile ilgili bir arıza var veya hidrolik sıvısı bitmiş demektir. Hidrolik sıvısı bitmiş ise tamamlayın.

Motor soğutma sıvısı arıza işareti

Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları
Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları-soğutma sıvısı sıcaklığı

Skoda Superb aracınızda motor hararetinin yükselmemesi soğutma sıvısı ile sağlanır. Eğer bu sıvı azalmışsa veya bitmiş ise motorun sıcaklığı artacaktır. Motor sıcaklığının yükselmesinin başka sebepleri de olabilir. Bu işaret yandığı zaman sürücünün yapması gereken şey arabayı durdurup motorun soğumasını beklemektir.

Motor biraz soğuyunca soğutma sıvısının seviyesini kontrol edin. Sistem basınç ile çalıştığı için motor soğumadan direk olarak kontrol etmeye kalkarsanız kendinizi yakabilirsiniz. Bu lamba yanık iken asla yola devam etmeyin. Soğutma sıvısı eklenince, motorun sıcaklığı düşünce kendiliğinden sönmesi muhtemeldir.

Bu işaret yanınca Check coolant owners manual şeklinde bir mesaj gelir.

Motor yağ basıncı işareti

Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları- motor yağı lambası
Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları- motor yağı lambası

 

Skoda Superb aracınızda çok dikkat etmeniz gereken arıza işaretlerinden biri de budur. Motor yağsız çalıştırılmamalıdır. Bilindiği üzere motor yağının belli periyotlarla değişmesi gerekir. Eğer bakım geciktirilmiş ise veya araca uygun olmayan motor yağı kullanıldı ise beklenen kilometreden önce de bu işaret yanabilir.

Bu işaret Skoda Superb aracınızda motor yağı basıncının yetersiz olduğunu ifade eder. Bunun sebebi yağ kaçağı olabilir, yağ çok kalın gelmiş olabilir, yağ seviyesi az olabilir. Sürücünün bu işaret yandığı zaman yapması gereken şey motor yağı seviyesini kontrol etmek ve eksik ise tamamlamaktır. Bu şekilde bu işaret sönebilir. Eğer sönerse sürücü yola devam edebilir eğer işaret yanık kalırsa sürücü yol yardımı aramalıdır.

Hidrolik direksiyon arıza işareti

Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları-hidrolik direksiyon
Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları-hidrolik direksiyon

Skoda Superb aracınızda bu arıza işaretinin yanmasının anlamı hidrolik direksiyon sistemi ile arıza var demektir. Bu durumda sürücünün yapması gereken şey kontak anahtarını 30 saniyeliğine çıkarmak ve daha sonra aracı yeniden çalıştırmayı denemektir. Eğer bu sefer bu arıza işareti sönmüş olursa sürücü yola devam edebilir, aksi takdirde servisi arızalıdır.

Airbag arıza işareti

Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları-airbag
Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları-airbag

Skoda Superb aracınızın airbagleri yani hava yastıkları sürücü kaza anında ölüm veya ağır yaralanmadan korumaktadır. Yukarıdaki resimdeki işaret  yanıyor ise bir kaza anında airbagler açılmayacak demektir. Bu işaret emniyet kemeri ile alakalı bir sorundan da yanabilmektedir. Airbaglerin değişmesi, tamiri vs pahalı bir şeydir ve bunlar kolay arıza yapan şeyler değildir.

Eğer airbag lambası yanıyorsa sensör arızası veya emniyet kemeri ile alakalı sensörlerin fişlerinin yerinden oynaması ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Bazen araç oto yıkamacıda detaylı iç temizlik yapınca veya araç kasise girince, yada koltuk ileri geri hareket ettirilince fiş soketten çıkabilmekte ve bu arıza işaretini yakabilmektedir.

Akü lambası

Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları-akü lambası
Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları-akü lambası

Yukarıdaki işaret yandığı vakit akü ile alakalı bir sorun var demektir. Bu durumda akünün gücü ölçülür. Akünün ömrü bitmiş olabileceği gibi aküyü şarj eden sistemlerde de bir arıza olabilir. Bu konuda sık karşılaşılan bir sorun da akü bağlantılarının paslanması veya gevşemesidir.

Direksiyon kilidi

Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları-direksiyon kilidi
Skoda Superb arıza işaretleri ve anlamları-direksiyon kilidi

 

Yukarıdaki resimde gösterilen direksiyon kilidi işareti yanıyorsa sürücünün servisi aramaktan başka bir çaresi yok. Sembolün rengi kırmızı ise aracı bu şekilde kullanamaz, eğer sembol sarı renkte yanıyorsa aracı kullanabilir ama vakit kaybetmeden servise gitmelidir.

Kontak anahtarı

Skoda Superb arıza işaretleri-kontak anahtarı
Skoda Superb arıza işaretleri-kontak anahtarı

Skoda Superb aracınızda bu işaret yanıyorsa araç beyni kontak anahtarını tanımıyor denemektir. Araç hala çalışır durumda ise yolda kalmamak için aracı stop etmeyin ve doğruca tamirciye gidin. Bu işaret sarı renkte de yanabilir ve eğer sarı renkte yanarsa uyarı anlamı taşır.

Emniyet kemeri

Skoda Superb arıza işaretleri-emniyet kemeri
Skoda Superb arıza işaretleri-emniyet kemeri

Sürücü veya yolcu emniyet kemerini takmadığında bu işaret yanar. Eğer emniyet kemeri takılıyken de bu işaret yanıyorsa ya emniyet kemeri düzgün bir şekilde takılmamıştır veya sistemde bir arıza var demektir. Bu konuda sensör arızası veya fişin yerinden çıkmış olabileceğini de dikkate almak gerekir.

Kapılar açık

Skoda Superb arıza işaretleri-kapılar açık
Skoda Superb arıza işaretleri-kapılar açık

Eğer kapılardan en az birisi tam kapatılmamış ise bu arıza işareti yanar. Kapılar kapanınca arıza işaretinin sönmesi gerekir. Eğer kapılar kapanınca da bu işaret kırmızı renkte yanmaya devem ediyorsa araç beyni kapının kapandığını algılamıyor veya kapı aslında tam kapanmıyor demektir. Bu sorun ihmale gelir bir sorun değildir, bu işaret yanık kalıyorsa vakit kaybetmeden servise gitmek gerekmektedir.

Kaput açık

Skoda Superb arıza işaretleri-kaput açık
Skoda Superb arıza işaretleri-kaput açık

Kapılarda olduğu gibi kaputta da kaputun kapandığını araç beynine ileten bir sistem vardır. Araç çalışırken kaput açık durumdaysa veya araç beyni kaputun kapandığını algılamıyorsa bu arıza işareti yanar. Kaputun kapalı olduğundan eminseniz ve hala bu işaret yanıyorsa servise gitmelisiniz. Sorunun sebebi aracı yıkarken kaputa su kaçması veya darbe, sarsıntı nedeniyle sensörün devre dışı kalması olabilir veya başka bir sebep olabilir.

Bagaj kapısı açık

Skoda Superb arıza işaretleri-bagaj kapısıkaput açık
Skoda Superb arıza işaretleri-bagaj kapısı açık

Kaput için ifade edilen hususların aynısı bagaj kapısı için de geçerlidir. Araç arkadan darbe aldıysa, aracı yıkarken sistem su aldıysa veya bagaj kapısı yanlışlıkla açık kaldıysa, tam kapanmıyorsa bu işaret yanar.

Adblue koy işareti

Skoda Superb arıza işaretleri-adblue
Skoda Superb arıza işaretleri-adblue

Skoda Superb aracınızda adblue bitmeye yakın olduğu zaman bu işaret yanar. Eğer kırmızı yanıyorsa vakit geçirmeden, sarı yanıyorsa en geç 1500 km içerisinde aracınıza adblue koymanız gerekmektedir. Adblue yu tam koymanız gerekir. Ayrıca adblue yerine başka sıvı koymayın, başka sıvı ile karıştırmayın. Adblue ile alakalı daha önceden bilgilendirici makaleler yayınlamış idik. Onları OKUYUNUZ.

Motor arıza lambası

Skoda Superb arıza işaretleri-motor arıza lambası
Skoda Superb arıza işaretleri-motor arıza lambası

Skoda Superb aracınızda yukarıdaki sarı sembol yanıyorsa bunun çok fazla sebebi vardır. Bunları buraya sığdıramadım, ŞU makaleyi okuyunuz.

Dizel Partikül Filtresi İşareti

Skoda Superb arıza işaretleri-dizel partikül filtresi
Skoda Superb arıza işaretleri-dizel partikül filtresi

Bu sembol sadece dizel araçlarda bulunur. Dizel benzine göre daha fazla atık bırakan bir yakıt olduğu için egzoz gazındaki zararlı maddeleri azaltmak için dizel araçlarda dizel partikül filtresi bulunur. Dizel partikül filtresi maalesef çabuk dolabilen bir filtredir. Eğer aracı genellikle şehir trafiğinde kullanıyorsanız daha çabuk dolmaktadır.

Dizel partikül filtresinde biriken parçacıklar kısmen yanabilir parçalardır ve motorun sıcaklığı bu parçaları yakarak kendiliğinden temizlik sağlar. Eğer sık dur-kalklı bir trafikte yavaş yol alıyorsanız motor sıcaklığı yeterince yükselemediği için dizel partikül filtresindeki partiküller birikmekte ve yukarıdaki işaret yanmaktadır.

Eğer bu işaret sarı renkte yanıyor ise yapmanız gereken şey çok basittir. Aracınızı hız yapabileceğiniz boş bir yola sokup saatte 80 km’nin altına düşmeyecek şekilde yaklaşık 20-25 dakika sürmenizdir. Motor sıcaklığı DPF’nizdeki kurumları yakacak ve bu işaret sönecektir. Eğer bu işaret sönmez ise DPF temizliğini servise yaptırmanız gerekir.

EPC işareti

Skoda Superb arıza işaretleri-EPC
Skoda Superb arıza işaretleri-EPC

EPC işareti VAG grubu araçlarda bulunmaktadır. Bkz. VAG grubu ne demek ?  Bu işaret Skoda Superb araçların benzinli modellerinde bulunmaktadır. EPC “Electronic Power Control” yani elektronik güç kontrolü demektir. Bu lamba motor arıza lambası benzeri bir işleve sahiptir ama tam olarak aynı değildir. Bu lamba, aracın elektronik güç sisteminde bir sorun olduğunda yanmaktadır.  Aracın neredeyse her parçası elektronik sistem tarafından idare edildiği için EPC ışığı yandığı vakit sürücünün sorunun sebebini tek başına anlaması mümkün değildir.

Bu yüzden EPC işareti yanarsa aracınızı doğrudan servise götürün. Kullanma kılavuzunda ve markaların resmi sitelerinde yazan tavsiye budur. Bu konuda daha fazla bilgi almak için EPC arızası nasıl giderilir ? başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Ön ısıtma işareti

Skoda Superb arıza işaretleri-ön ısıtma
Skoda Superb arıza işaretleri-ön ısıtma

Skoda Superb araçların dizel modellerinin gösterge panelinde yukarıdaki resimde gördüğünüz ön ısıtma sembolü bulunur. Bazıları buna kızdırma bujisi lambası da der, çünkü bu lamba kızdırma bujileri ile alakalı bir sorun nedeniyle yanık kalır.

Bildiğiniz üzere mazot ile çalışan araçlarda yakıtın yanması için kızdırma bujisi tarafından belli bir sıcaklığa kadar ısıtılması gerekir. Bu işlem esnasında ön ısıtma lambası açık kalır. Aracı çalıştırırken bu lamba birkaç saniyeliğine açık kalır ve söner. Eğer sönmeyip devamlı yanık kalırsa kızdırma bujileri il alakalı bir sorun var demektir. Örneğin kızdırma bujileriin ömrü bitmiş olabilir veya buji kablolarından biri yerinden çıkmış olabilir veya bu sistemi ilgilendiren bir sorun olabilir.

Web sitemizde kızdırma bujileri hakkında çok sayıda makale yayınladık. Vaktiniz var ise ŞU makaleden itibaren alakalı makaleleri okuyunuz.

Motor yağı seviyesi

Skoda Superb arıza işaretleri-Motor yağ seviyesi
Skoda Superb arıza işaretleri-Motor yağ seviyesi

Makalemizin önce kısımlarında yukarıdaki işaretin kırmızı yanarsa anlamı verilmiştir. Motor yağı seviyesi işareti sarı renkte yanarsa aracın motor yağı ölçüm sensörü motor yağı seviyesini gereğinden az olarak algılamış demektir. Bu durumda sürücünün yapması gereken şey motor yağının seviyesine bakıp, eksik ise tamamlamaktır. Araca motor yağı koyarken aracınızın kaç litre motor yağı aldığını, kaç numara motor yağı kullanıldığını öğrenip buna göre işlem yaptırınız.

Motor yağının az olması kadar fazla olması da iyi değildir, ne kadar gerekiyor ise o kadar koymak gerekmektedir. Eğer motor yağı seviyesi işareti stabil şekilde yanmıyorsa bir yanıp bir sönüyorsa muhtemelen sorun yağı ölçen sensördedir. Yani yağ sensörü bozulmuş veya arızalanmış olabilir.

ABS işareti

Skoda Superb arıza işaretleri-abs işareti
Skoda Superb arıza işaretleri-abs işareti

Skoda Superb araçlarda bulunan ABS işareti  sürekli yanıyor ise ABS sistemi ile alakalı bir sorun var demektir. ABS ışığı yanarken aracı kullanmaya devam etmek mümkündür fakat ABS sisteminden istifade edilmiyor demektir. Yeni nesil araçlarda ABS standart bir donanım oldu ve sürücünün daha güvenli fren yapmasını sağlıyor. ABS sistemi devre dışı kaldığı zaman fren yaptığı zaman aracın kızaklama riski atar. ABS sistemi aktifken araç zınk diye dururken ABS aktif olmayınca araç kayabilir, savrulabilir hatta takla atabilir. Sürücüler ABS’ye alışık olduğu için ABS olmayınca sürüş güvenlikleri azalacaktır.

ABS, kilitlenmeyici önleyici fren sistemi olup bu sistem birkaç sistem ile senkronize çalışır. Dolayısıyla diğer bir sistemdeki arıza da ABS işaretini yakabilir. Örneğin araç tekerleklerini izleyen sensörlerden biri bozulursa veya fren sisteminde bir arıza olursa da ABS işareti yanar. ABS işareti yanarsa vakit kaybetmeden aracı servise götürmek gerekmektedir.

ESP işareti

Skoda Superb arıza işaretleri-esp işareti
Skoda Superb arıza işaretleri-esp işareti

Skoda Superb aracınızda sürüş güvenliğini sağlayan sistemlerden biri de Elektronik Stabilite Programı (ESP) dır. ESP sistemi araç yol tutuşu zayıf bir zemine girdiğinde devreye girer. Örneğin, karlı, yağmurlu, çamurlu kaygan yol girildiğinde ESP devreye girer. ESP sisteminin devreye girmiş olduğu ESP işaretinin yanıp sönmesiyle sürücüye bildirilir. Yani ESP işaretinin yanıp sönmesi bir arıza değildir, bilgi verme amaçlıdır.

Bununla birlikte ESP işareti sürekli yanıyorsa bu bir arıza işaretidir. ESP sisteminin çalışması için gerekli olan sensörlerden biri arıza yapmış veya bu sistem ile bağlantılı diğer sistemlerde arıza olmuş olabilir. Ya da ESP sistemi arızalı olabilir.

Lastik basıncı işareti

Skoda Superb arıza işaretleri-lastik işareti
Skoda Superb arıza işaretleri-lastik işareti

Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz içinde ünlem olan işaret lastik basıncı izleme işareti, lastiklerin en az birinde basınç azlığı rastlandı demektir. Skoda Superb aracınızın gösterge panelindeki ünlem içerikli işaretler belirsizlik içerir. Lastik basıncı izleme sistemi işareti yanıyorsa lastiklerin havası inik veya patlak olabileceği gibi sensör arızası da olabilir. Sürücünün araçtan inip lastiklerin havasına bakması lazımdır.

Hidrolik direksiyon arıza işareti

Skoda Superb arıza işaretleri-hidrolik direksiyon
Skoda Superb arıza işaretleri-hidrolik direksiyon

Skoda Superb aracınızın hidrolik direksiyon sistemi direksiyonu çevirmenizi kolaylaştırmaktadır. bu sistem aküden aldığı elektrik ile çalışır ve akü zayıflamışsa veya elektrik kesintili geliyorsa hidrolik direksiyon işareti sarı renkte yanar. Bu durumda öncelikle direksiyonu ne derece verimli kullanabildiğinizi test etmeniz gerekir. Hızınızı 20-30 kilometre/saat e kadar düşürdükten sonra direksiyonu önce tam sol arkasından da tam sağ yapın. Hidrolik direksiyon işareti kendiliğinden söndüyse hızınızı fazla yükseltmeyerek aracınızı servise götürün.

Eğer hidrolik direksiyon işareti yanmaya devam ederse ve direksiyonu çevirmek zorsa daha dikkatli ve yavaş hızda aracınızı kullanmalı ve servise götürmelisiniz.

Fren balatası işareti

Skoda Superb arıza işaretleri-fren balatası
Skoda Superb arıza işaretleri-fren balatası

Skoda Superb aracınızda fren balatası işareti sarı renkte yanıyorsa fren balatası aşınmış ve ömrü azalmış demektir. Fren balatasını değiştirtmeniz gerekir.

Hava yastığı ve emniyet kemeri işareti

Skoda Superb arıza işaretleri-hava yastığı ve emniyet kemeri
Skoda Superb arıza işaretleri-hava yastığı ve emniyet kemeri

 

Skoda Superb aracınızda hava yastıkları ile emniyet kemeri sistemi bağlantılı çalışır. Bunlardan biri ile alakalı bir sorun olduğu zaman yukarıdaki resimdeki işaret sarı veya önem derecesine göre kırmızı yanar.

Otomatik vites arıza işareti

Skoda Superb arıza işaretleri-otomatik vites arıza işareti
Skoda Superb arıza işaretleri-otomatik vites arıza işareti

Skoda Superb araçların otomatik vitesli olan modellerinde bulunan bir işarettir. Otomatik vitesle ilgili bir arıza olduğu zaman yanar ve ayrıca durumu aydınlatan bir mesaj gelir. Mesajda P’yi seçmeniz istenirse yol yardımını arayın.

Hava süspansüyonu ikaz işareti

Skoda Superb arıza işaretleri-hava süspansüyonu
Skoda Superb arıza işaretleri-hava süspansüyonu işareti

Skoda Superb aracınız seyir halindeyken sık bir şekilde altı yere çarpıyor ise ya bozuk bir yolda ilerliyorsunuz veya aracınızın süspansiyonunda bir sorun var demektir. Hava süspansüyonu işareti aracınızn yol tutuşunuzdaki bu zayıflığı haber vermek için sarı renkte yanar. Bu işaret yanıyor ise aracınız servise götürmelisiniz.

Adaptif süspansiyon amortisörleri işareti

Skoda Superb arıza işaretleri-adaptif süspansüyon amortisörleri işareti
Skoda Superb arıza işaretleri-adaptif süspansüyon amortisörleri işareti

Aracınızda bulunan Adaptif süspansiyon amortisörlerle ilgili bir soruna işaret etmek için yanar. Aracınızı servise götürmelisiniz.

Arka spoyler ikaz işareti

arka spoyler
Arka spoyler işareti

Arka spoyler ile alakalı bir sorun algılandığında yanar. Aracınızın hızını 120 km/h’nin altına düşürüp aracınızı servise götürünüz.

Ampul işareti

Ampul işareti
Ampul işareti

Aracın dış ampullerinden biri patlak olduğunda yanar.

Fren ampulü işareti

Fren ampulü işareti
Fren ampulü işareti

Aracın fren lambaları çalışmıyorsa yanar.

Yağmur ve ışık sensörü işareti

Yağmur ve ışık sensörü
Yağmur ve ışık sensörü işareti

Otomatik olarak yanan ışıklar ve otomatik olarak çalışan silecekler yağmur ve ışık sensörüne bağlı olarak çalışmaktadır. Sensör arızalı olursa bu işaret yanar ve otomatik olarak devreye giren ışıklar ve silecekler otomatik olarak devreye girmezler. Fakat manuel olarak çalıştırılabilirler.

 

Far menzil kontrol ikaz işareti

Far menzil kontrol ikaz işareti
Far menzil kontrol ikaz işareti

Skoda Superb aracınızda farlar, ışık mesafesine göre otomatik olarak ayarlanmaktadır. Bu sistem için far menzil kontrol sisteminin çalışıyor olması gerekir. Eğer sistem çalışmıyorsa yukarıda gördüğünüz işaret yanar.

Uyarlanabilir ışık sistemi arıza işareti

Uyarlanabilir ışık sistemi arıza işareti

Uyarlanabilir ışık sistemi sayesinde aracınız otomatik olarak ışığının uzunluğunu uzundan kısaya çevirebilmektedir. Eğer sistemde bir arıza var ise yukarıdaki işaret yanar.

Çekme bağlantısı işareti

Çekme bağlantısı işareti
Çekme bağlantısı işareti

Skoda Superb aracınıza römorku düzgün bir şekilde bağlamadıysanız bu işaret yanar. Eğer römork taktınız ama hala bu işaret yanıyorsa sistemde arıza var demektir, arızayı giderene kadar römork takmayın.

Açılır tavan işareti

Açılır tavan işareti
Açılır tavan işareti

Tavan açılırken veya kapanırken bilgi vermek için bu işaret yanar. Eğer tavan açık veya kapalı durumda iken bu işaret yanıyorsa sistemde arıza var demektir.

Anahtar araçta değil işareti

Anahtar araçta değil işareti
Anahtar araçta değil işareti

Aracınız çalışır durumda iken anahtarı araçtan çıkarırsanız ikaz maksatlı olarak bu işaret yanar.

Şerit asistanı işareti

Şerit asistanı işareti
Şerit asistanı işareti

 

Bu ışık, şerit asistanı açıldığında ve yol işaretleri tespit edilemediğinde görünecektir.

Bu ışığa bir “sistem arızası” mesajı eşlik ediyorsa yetkili servise başvurun .

Debriyaj pedalına basın işareti

Debriyaj pedalına basın işareti
Debriyaj pedalına basın işareti

Acemi veya dalgın sürücüler için bir ikaz işaretidir. Motoru çalıştırmak için debriyaja basmayı hatırlatır.

Ön cam yıkama sıvısı seviyesi işareti

Ön cam yıkama sıvısı işareti
Ön cam yıkama sıvısı seviyesi işareti

Ön cam yıkama sıvısı seviyesi düştüğünde ikaz maksatlı yanar.

Arka sis farı işareti

Arka sis farı işareti
Arka sis farı işareti

 

​Bu uyarı lambası arka sis farları açıldığında görünecektir.

Diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmamak için arka sis farlarını yalnızca sisli koşullarda çalıştırın.​

Düşük yakıt ikaz işareti

Düşük yakıt ikaz işareti
Düşük yakıt ikaz işareti

Yakıt deposundaki yakıt azaldığı vakit ikaz için yanar.

Adblue işareti sarı

Adblue işareti sarı
Adblue işareti sarı

AdBlue’nun kalan menzili yaklaşık 1.000 mil olduğunda sarı uyarı ışığı görünecektir. Bu uyarı her 31 milde bir tekrarlanır ve bir sesli uyarı ile birlikte verilir.

Bu uyarılara uyulmadığı takdirde uyarı kırmızıya döner; bu meydana geldiğinde, kontak kapatıldıktan sonra araç yeniden çalışmayacaktır ve aracın yeniden çalıştırılabilmesi için sistemin tamamen doldurulması gerekecektir.

Adblue işareti beyaz

Adblue beyaz
Adblue beyaz

AdBlue’nun kalan menzili yaklaşık 1.500 mil olduğunda beyaz uyarı ışığı görünecektir ve her 62 milde bir tekrarlanır.

Seyir kontrolü işareti

Seyir kontrolü işareti
Seyir kontrolü işareti

Hız sabitleyici sistemi etkinleştirildiğinde hız sabitleyici ışığı görünecektir. Bu, sistemin normal çalışma özelliğidir.

Fren pedalına basın işareti

Fren pedalına basın işareti
Fren pedalına basın işareti

Bu ışık yalnızca otomatik şanzımanlı araçlar için geçerlidir . Vites kolu park konumundan çıkarıldığında fren pedalının basılı tutulması gerekir .

Şerit yardımı işareti

Şerit Yardımı işareti
Şerit Yardımı işareti

Bu gösterge ışığı, şerit destek sistemi açıldığında ve yol işaretleri tespit edilebildiğinde görünür.​

Uyarlanabilir hız sabitleyici işareti

Uyarlanabilir Hız Sabitleyici
Uyarlanabilir Hız Sabitleyici

 

Bu makalede yer almayan bazı işaretlerin anlamları için ŞU yazıyı okuyunuz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir