Mercedes Sprinter ikaz lambaları ve anlamları

Mercedes Sprinter ikaz lambaları ve anlamları

Mercedes-Benz Sprinter minibüsü artık üçüncü neslinde. Bu bölümdeki gösterge paneli uyarı ışıkları, 2006 ile 2018 yılları arasında üretilen ikinci nesil Mercedes Sprinter’ı (MK 2 – 906) detaylandırıyor.

Mercedes Sprinter üçgen içinde ünlem işareti

Açıklaması : Ünlem işareti/noktası içeren bu Mercedes Sprinter ikaz üçgeni, diğer ikaz ışıkları ile birlikte kullanılır.
Ne yapmalı : Uyarı üçgeni ESP ve ASR uyarı lambalarına eşlik eder.

 

Uyarı ışığının adı : Soğutma Suyu Sıcaklığı
Açıklama : Bu, Mercedes Sprinter kırmızı soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek uyarı ışığıdır.
Ne yapılmalı : Motor soğutma suyu sıcaklık ışığı yandığında ne yapılması gerektiği konusunda tavsiye için Mercedes Sprinter soğutma suyu uyarı lambasına bakın .

 

Uyarı ışığı adı : Soğutma Sıvısı Seviyesi
Açıklaması : Mercedes Sprinter Düşük Motor Soğutma Sıvısı Seviyesi Gösterge Paneli Uyarı Işığı.
Ne yapmalı : Sprinter Dash’ta sarı soğutma suyu seviyesi uyarı ışığı yanıyorsa, bu soğutma suyu seviyesinin çok düşük olduğunu gösterir. Motorun düşük soğutma sıvısı seviyesiyle çalıştırılması motorun aşırı ısınmasına ve dolayısıyla hasara neden olabilir. Mümkün olan en kısa sürede durun, kontağı kapatarak motorun soğumasını sağlayın, ardından soğutma sıvısı ekleyin.

 

Uyarı ışığının adı : Hava Yastığı
Açıklama : Mercedes Sprinter hava yastığı uyarı ışığı, hava yastığı sisteminde bir arıza tespit edildiğinde yanık kalır.
Ne yapmalı : Emniyet sistemleri arızalı. Hava yastığı emniyet sistemleri arızalıysa, bazı bireysel sistemler yanlışlıkla tetiklenebilir veya bir kaza durumunda hiç açılmayabilir. En kısa sürede sistemi kontrol ettirin. Olası nedenler koltukların altındaki kablo ve konnektörlerin bozulması, hava yastığı sensörü, koltuk doluluk sensörü, kemer tokasındaki cisimlerdir.

Uyarı ışığının adı : FREN
Açıklama : Mercedes Sprinter Fren uyarı ışığı genellikle düşük fren hidroliği seviyeleriyle ilişkilendirilir.
Ne yapmalı : Mercedes Sprinter Brake uyarı ışığının olası nedenleri şunlardır:

Fren hidroliği seviyesi çok düşük
EBD arızalı
Römork fren kuvveti yükseltici arızası
Mercedes Sprinter Fren uyarı lambası, diğer sembol kombinasyonları ve olası anlamları hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Mercedes Sprinter Fren uyarı lambası .
Uyarı ışığının adı : Yağ Seviyesi
Açıklaması : Mercedes Sprinter motor yağı seviyesi ışığı sarı renkte yanar ve genellikle düşük motor yağı seviyesiyle ilişkilendirilir.
Ne yapmalı : Mercedes Sprinter yağ seviyesi uyarı ışığının olası nedenleri şunlardır:

Düşük motor yağı seviyesi
Motor yağı seviyesi çok yüksek
Motor yağı seviye göstergesi arızası
Yağ seviye sensörü arızası
Uyarı ışığının adı : Motoru Kontrol Edin
Açıklama : Mercedes Sprinter motor kontrol uyarı lambasının kendisiyle ilişkili birçok olası arızası vardır.
Ne yapmalı : Mercedes Sprinter motor arıza lambasının olası nedenleri şunlardır:

Yakıt neredeyse tükendi
Enjeksiyon kontrol arızası
Egzoz gazı son işlem arızası
Oksijen hava emme sensörü
Motor kontrol uyarı lambası yandığında arıza kodları kaydedilir ve bir teşhis aleti tarafından okunması gerekir.

 

Uyarı ışığının adı : Kızdırma Bujileri
Açıklama : Mercedes Sprinter ön kızdırma / kızdırma bujileri uyarı ışığı yalnızca kısa bir süre için yanar ve dizel motor çalışmaya hazır olduğunda söner. Olası bir arızanın belirtileri şunlardır:
Ne yapılmalı : Kontak anahtarının 2 konumuna çevrilmesi ve Mercedes Sprinter sarı ön kızdırma / kızdırma bujileri ışığının yaklaşık bir dakika boyunca yanık kalması veya motor çalışırken uyarı ışığının yaklaşık bir dakika boyunca yanık kalması ön kızdırma / kızdırma bujileri sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Daha soğuk koşullarda motor çalışmayabilir. Ön kızdırma sistemini mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin.

 

Uyarı ışığı adı : Lastik / Lastik Basıncı
Açıklama : Mercedes Sprinter lastik/lastik basıncı izleme ışığının yandığı iki durum vardır; her zaman açık ve yanıp sönüyor.
Ne yapmalı : Lastik basıncı uyarı ışığı ya açık kalıyor ya da yanıp sönüyor:

Daima açık : Mercedes Sprinter sarı lastik/lastik basıncı izleme sistemi (TPMS), en az bir lastikte hızlı bir basınç kaybı tespit etti.

Ani direksiyon veya fren manevraları yapmaktan kaçının ve trafik koşullarına dikkat ederek minibüsü durdurun.
Lastik basınçlarını kontrol edin ve düzeltin. Lastik hızlı bir şekilde basınç kaybediyorsa veya hasar görmüşse yedek lastikle değiştirilmelidir.
Patlak lastik düzeltildikten ve birkaç dakika sürüş yapıldıktan sonra uyarı ışığı sönecektir.
Yanıp sönüyor : Mercedes Sprinter sarı lastik/lastik basıncı izleme sistemi 60 saniye boyunca yanıp sönüyor ve ardından sürekli açık olması, lastik basıncı izleme sisteminin arızalı olduğunu gösterir. Sistemi ve tekerlekleri kontrol ettirin.

 

Uyarı ışığı adı : ABS
Açıklama : Mercedes Sprinter ABS uyarı ışığı motor çalışırken kilitlenme önleyici fren sisteminde bir arıza olduğunu belirtmek için yanar. ABS ya arızalı ya da geçici olarak kullanılamıyor. Sonuç olarak ESP, ASR ve BAS’ın yanı sıra hız sabitleyici de kullanılamıyor. Normal frenler ABS’nin kaybından etkilenmez ve normal şekilde çalışmaya devam eder. Özellikle sert frenlemede (maksimum kuvvet) tekerleklerin kilitlenmesi riski artar. Bu zorlu koşullar altında direksiyon da önemli ölçüde bozulacaktır.
Ne yapmalı : Sarı Mercedes Sprinter ABS uyarı ışığının yanması veya yanık kalmasının olası nedenleri şunlardır:

Başlangıçta ABS’nin kendi kendine diyagnozu tamamlanamayabilir.
Pil yeterli şarj almıyor veya hiç şarj olmuyor.
Kısa bir mesafe için 20 km/saat (13 mph) veya daha yüksek bir hızla sürmeye devam edin. Uyarı ışığı yanık kalırsa sorun akü veya tekerlek hız sensörüyle ilgili olabilir. Dikkatli sürün ve sistemi mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin.

Uyarı ışığı adı : DEF
Açıklama : Sarı Mercedes Sprinter DEF – dizel egzoz sıvısı uyarı lambası, motor çalışırken, egzoz gazı son işlem sistemi arızalandığında veya Dizel Egzoz Sıvısı (DEF) seviyesi düşük olduğunda yanar.
Ne yapmalı : Mercedes Sprinter DEF uyarı ışığı şu nedenlerden kaynaklanabilir:

DEF ışığıyla birlikte motor kontrol ışığının da bulunması, egzoz gazı son işlem sisteminde bir arıza olduğunu gösterebilir.
DEF kaynağı düşük.
DEF kaynağı kirlenmiş.
DEF arzı azaldı.
İkaz ışığının adı : Mesafe İkazı
Açıklama : Mercedes Sprinter mesafe ikaz ışığı sistemde bir arıza tespit edildiğinde sürekli yanar.
Ne yapılmalı : Sistemin doğası gereği, örneğin kötü hava koşulları gibi özellikle karmaşık sürüş koşulları, sistemin gereksiz uyarı vermesine neden olabilir. Ön camı temizleyerek kameranın temiz olup olmadığını kontrol edin.

 

Uyarı ışığının adı : Şeritte Kalma
Açıklama : Mercedes Sprinter şerit takip asistanı, göstergeleri kullanmadan şeritten ayrılmaları durumunda sürücüyü uyararak sürücüye yardımcı olur.
Ne yapılmalı : Bir arıza meydana geldiğinde, arka tamponun köşesinde bulunan sensörlerin kirden arındırılmış ve hasar görmemiş olduğundan emin olun.

 

Uyarı ışığı adı : Fren Balatası / Balatalar
Açıklama : Sarı Mercedes Sprinter fren balatası aşınma gösterge ışığı, motor çalıştırıldıktan sonra veya araç hareket halindeyken ön panelde yanar.
Ne yapmalı : Bu uyarı ışığı, fren balatalarının/balatalarının aşınma sınırının sonuna ulaştığını gösterir. Frenleme performansının azalması nedeniyle kaza riski vardır. Fren balatalarını mümkün olan en kısa sürede değiştirtin. Pedlerin tehlikeli bir şekilde aşınması için yaklaşık 1000 mil yol kat edilmesi gerekir, ancak bu sürüş tarzına bağlıdır.

Uyarı ışığının adı : ASR / BAS
Açıklama : Mercedes Sprinter ASR (Hızlanma Patinaj Kontrolü) ve BAS (Elektronik Fren Desteği) ışıkları iki olası nedenden dolayı sürekli yanar veya yanıp söner.
Ne yapmalı : ASR ışığı yanıp sönebilir veya sürekli yanık kalabilir:

Sürekli yanıyor : Bir arıza nedeniyle ASR devre dışı bırakıldı. ASR, ABS tekerlek hız sensörlerine bağlıdır ve sıklıkla sensör arızasından dolayı arıza ortaya çıkar.
Yanıp sönüyor : ASR ışığı, bir veya daha fazla lastiğin yol tutuş sınırına ulaştığını gösteren uyarı üçgeni ile birlikte yanıp sönüyor olabilir. Hız sabitleyici de devre dışı bırakılır. Sürüş tarzınızı çevre koşullarına uyarlayın.
Uyarı ışığı adı
: ESP Açıklama : Mercedes Sprinter ESP gösterge paneli ışığı, ışık sürekli yandığında Elektronik Stabilite Programının devre dışı bırakıldığını gösterir.
Ne yapmalı : ASR’de olduğu gibi, ABS tekerlek hız sensörleri de sorunlara veya ESP modülüne neden olabilir.

 

Uyarı ışığının adı
: Hava Filtresi Açıklama : Bu sarı Mercedes Sprinter uyarı ışığı, sürücüyü hava filtresinde kir biriktiği konusunda bilgilendirir. Hava filtresinin servis sınırına ulaşıldı.
Ne yapmalı : Hava filtresi kirli. Hava filtresi elemanını mümkün olan en kısa sürede değiştirtin.

 

İkaz ışığının adı : Yakıtta Su
Açıklama : Bu sarı Mercedes Sprinter yakıtta su ikaz ışığı, yakıt filtresindeki su ayırıcısında suyun toplandığını ve maksimum seviyeye ulaştığının göstergesidir.
Ne yapılmalı : Su ayırıcının boşaltılması gerekir.

İkaz ışığının adı : Akü Şarjı
Açıklama : Mercedes Sprinter akü ikaz ışığı motor ateşlendiğinde kısa bir süre yanmalı ve ardından sönmelidir. Kırmızı akü ışığı yanık kalırsa veya sürüş sırasında yanarsa bir arıza var demektir.
Ne yapmalı : Mercedes Sprinter akü uyarı ışığının yanması çoğunlukla arızalı akü, alternatör veya kopmuş poli V kayışından kaynaklanmaktadır.

 

Uyarı ışığının adı : Park Freni
Açıklama : Mercedes Sprinter park freni, ıslak yollarda veya kirle kaplı yüzeylerde sürüş sırasında bozulabilir. Kir ve yol tuzu park frenine girerek korozyona ve fren kuvvetinin azalmasına neden olabilir.
Ne yapılmalı : Bunu önlemek için ara sıra park frenini hafifçe çekerek sürüş yapın. Bunu yaparken, yaklaşık 100 m (110 yarda) mesafe boyunca maksimum 20 km/saat (12 mph) hızla sürün.

 

Uyarı ışığı adı : Ampul
Açıklama : Anahtar kontakta 2 konumuna çevrildiğinde Mercedes Sprinter sarı ampul simgesi yanar.
Ne yapmalı : Çevre ışıkları ve römork aydınlatması dışında, dış aydınlatma ampullerinden biri arızalı.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir