Seat Leon arıza ışıkları

Seat Leon arıza ışıkları

Seat Leon arıza ışıkları

Seat Leon ve diğer Seat modellerinde (İbiza, Cordoba, Ateca,Toledo) gösterge panelinde yer alan arıza işaretleri ve anlamları aşağıda verilmiştir. Gösterge panelinde yer alan kırmızı işaretler acil ve önemli bir arızaya işaret eder. Sarı olan işaretler ise aciliyeti düşük olmakla birlikte önemli bir uyarıyı ifade eder. Diğer renklerde (mavi, yeşil) yanan semboller ise bilgi içindir.

Seat Leon kırmızı renkli arıza ışıkları

Üçgen içinde ünlem işareti

Seat Leon arıza ışıkları

Gösterge panelinde kırmızı renkte üçgen içinde ünlem işaretinin yanmasının anlamı acil olarak okunması gereken bir bilgi mesajı olduğudur. Örneğin motor yağ basıncı aşırı düştü veya motor soğutma suyu sıcaklığı aşırı yükseldi gibi bir mesaj olabilir. Kırmızı renkte üçgen içinde ünlem işareti yanarken Seat Leon gösterge panelinde başka bir arıza sembolünün de yanıyor olması muhtemeldir.

Park freni uyarı ışığı

Park freni uyarı ışığı

El freninin çekili veya tam olarak indirilmemiş olduğunu ifade etmek için bu işaret kırmızı yanar. Eğer el freni çekili değilken de bu işaret yanıyorsa el freni arızalı demektir.

Fren sistemi uyarı ışığı

Fren sistemi uyarı ışığı

Seat Leon aracınızda fren hidroliği seviyesinin düşük olduğunu veya fren sisteminde bir arıza olduğunu ifade eder. Fren hidroliğini kontrol ediniz ve eksikse doldurunuz. Fren hidroliği seviyesi normalken bu işaret yanıyorsa fren sisteminde bir arıza var demektir. Bu durumda yola devam edemezsiniz.

Direksiyon arıza ışığı-kırmızı

Direksiyon arıza ışığı-Kırmızı

Bu işaretin kırmızı yanması direksiyon sisteminde ciddi bir arıza olduğunu ifade eder. Yola devam etmeyip yardım çağırmalısınız.

Pres ayağı fren uyarı ışığı

Pres ayağı fren uyarı ışığı

Seat Leon aracınızda bulunan Adaptif Hız Kontrol Sistemi önünüzdeki araçla aranızdaki takip mesafenizi izler. Eğer önünüzdeki araçla aranızda yetersiz bir fren mesafesi var ise bu işaret kırmızı yanar. Hızınızı azaltıp önünüzdeki araçla mesafenizi artırmalısınız.

AdBlue ışığı

AdBlue ışığı Bu işaretin kırmızı renkte yanması AdBlue seviyesinin aşırı düşük olduğunu ifade eder. Motoru yeniden çalıştıramayabilirsiniz. Eğer anahtarla birlikte AdBlue ışığı yanarsa AdBlue sisteminde bir arıza olduğunu ifade eder.

Şanzıman arıza ışığı-kırmızı

Şanzıman ikaz ışığı

Şanzıman ikaz ışığı kırmızı renkte yanıyorsa, debriyaj veya şanzıman sisteminde ciddi bir arıza var demektir. Arıza ile ilgili mesaj gelecektir.

Motor soğutma ışığı

Motor soğutma ışığı

 

Seat Leon aracınızın motorunun aşırı ısındığını gösterir. Bu işaretin sabit şekilde yanması motor soğutma sıvısının azaldığını, yanıp sönmesi ise motor soğutma sisteminde bir arıza olduğunu ifade eder. Bu işaret yanarken aracınızı kullanmayınız.

Yağ basıncı uyarı ışığı-kırmızı

Yağ basıncı uyarı ışığı-kırmızı

Motor yağ seviyenizin aşırı düşük olduğunu veya motor yağlama sisteminde bir arıza olduğunu ifade eder.

Akü ışığı

Akü ışığı

Akünün düzgün şarj edilmediğini veya akü bağlantılarında sorun olduğunu ifade eder.

Seat Leon sarı renkli arıza ışıkları

Servis aralığı uyarı ışığı

Servis aralığı uyarı ışığı

 

Seat Leon aracınızda servis aralıkları önceden tanımlanmıştır ve araç belirlenen kilometrelere geldiği zaman sarı renkli İngiliz anahtarı sembolü yanar.

Buz uyarı ışığı

Buz uyarı ışığı

 

Sıcaklığın 4 derecenin altına düştüğünde yanar. Yolda gizli buzlanma olabileceğini hatırlar. Bir arıza işareti değildir.

Şanzıman ikaz ışığı-sarı

Şanzıman ikaz ışığı-sarı

Aracın şanzımanıyla ilgili bir sorun olduğunu ifade eder. Sorunla ilgili olarak mesaj gelecektir. Bu işaret sarı renkte yanarsa aracı kullanmaya devam edebilirsiniz, kırmız renkte yanarsa yola devam edemezsiniz. Ancak her iki durumda da fazla vakit kaybetmeden aracı servise göstermelisiniz.

Motor yağı seviye ışığı-sarı

Motor yağı seviye ışığı-sarı

Motor yağı seviyesinin düşük olduğunu ifade etmek için sabit bir şekilde yanar. Eğer bu işaret yanıp sönüyorsa sensör arızası var demektir.

Ampul uyarı ışığı

Ampul uyarı ışığı

 

Ampullerden en az birinin patlak olduğunu ifade eder.

Hava yastığı uyarı ışığı

Hava yastığı uyarı ışığı

Hava yastığı sisteminde bir arıza veya kabloların gevşemiş, yerinden çıkmış olması durumunda yanar.

Mazot filtresinde su ışığı

Mazot filtresinde su ışığı

Dizel araçların mazot filtresinde zamanla su birikir ve bu suyun zaman zaman boşaltılması gerekir. Bu işaret biriken suyun artık boşaltılması gerektiğini hatırlatmak için uyarı niteliğinde yanar.

Lastik basıncı izleme uyarı ışığı

Lastik basıncı izleme uyarı ışığı

Seat Leon aracınızdaki lastiklerde basıncı izleyen sensörler vardır. Lastiklerden birinin havası inikse veya araca sensörsüz bir lastik takılmışsa bu işaret yanar.

Dizel partikül fitresi uyarı ışığı

Dizel partikül fitresi uyarı ışığı

Dizel partikül filtresinin dolduğunu ve temizlenmesi gerektiğini ifade eder. 20 dakika boyunca en az 70 km/s hızla aracınızı sürerseniz dizel partikül filtresi kendi kendini temizler. Eğer bunu yapmanıza rağmen bu ışık sönmediyse DPF’nin manuel olarak temizlenmesi gerekir.

EPC uyarı ışığı

EPC uyarı ışığı

EPC uyarı ışığı, aracın elektronik kontrol aksamında tespit edilen bir sorun nedeniyle yanar. Sorunun ne olduğu VAG cihazıyla tespit edilebilir.

Kızdırma bujileri uyarı ışığı

Kızdırma bujileri uyarı ışığı

Dizel araçlarda araç çalışmadan önce ön ısıtma işleminin yapılması gerekir. Kızdırma bujileri uyarı ışığı kontağı çevirince yanar, ön ısıtma işlemi tamamlanınca da söner. Soğuk havalarda ön ısıtma işlemi daha uzun sürer. Eğer bu işaret çok uzun süre yanıyorsa veya yanıp sönüyorsa bir arıza olduğu anlamına gelir.

Motor uyarı ışığı

Motor uyarı ışığı

Motor yönetimi ve emisyon kontrol sisteminde algılanan bir sorun nedeniyle yanar. Arıza tespit cihazı ile yapılan taramada okunan arıza kodları sorunun ne olduğu hakkında fikir verecektir. Bu işaretin yanıp sönüyor olması sorunun daha büyük olduğu anlamına gelir.

ESC uyarı ışığı

ESC uyarı ışığı

 

Bu işaretin yanıp sönmesi ESC sisteminin aktif olduğunu, sabit bir şekilde yanması ise ESC sisteminde bir arıza olduğunu ifade eder. ESC sistemi aktif olmasa veya arızalı olsa dahi araç kullanılabilir durumdadır fakat ESC sisteminin sağladığı güvenlikten mahrum kalırsınız.

AdBlue uyarı ışığı-Sarı

AdBlue uyarı ışığı-Sarı

AdBlue seviyenizin düşük olduğunu ifade eder. Genellikle bir kilometre bildirimi de gelir. AdBlue işareti ile birlikte anahtar işareti de yanıyorsa sistemde arıza vardır veya uygun olmayan adBlue sıvısı kullanıyorsunuzdur.

Direksiyon arıza ışığı-sarı

Direksiyon arıza ışığı-sarı

Direksiyonunuzun sınırlı hareket ettiğini ifade etmek için yanar. Aracınızı yeniden çalıştırmayı deneyiniz. Sorun düzelmez ise tamirci çağırın.

ABS uyarı ışığı

ABS uyarı ışığı

ABS sistemi ile ilgili bir arıza durumunda yanar. Sorun sensör arızası da olabilmektedir.

Üçgen içinde ünlem işareti-sarı

Üçgen içinde ünlem işareti-sarı

Kritik olmayan bir mesajın okunması gerektiğinde yanar. Mesajı okuyunca sönecektir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz