Skoda Jenerik arıza nedir ?

Skoda Jenerik arıza nedir ?

Skoda Jenerik arıza nedir ?

Skoda Jenerik arıza nedir sorusunu kısa ve anlaşılır bir şekilde cevaplamaya çalışacağım:

Bildiğiniz üzere araçların gösterge panelinde bazı arızaları haber vermek için veya sürücüyü bazı konularda uyarmak için arıza işaretleri bulunmaktadır. Bu işaretlerin bir kısmı ise bilgi amaçlıdır.

Skoda araçların gösterge panelinde çok sayıda ikaz sembolü olması sebebiyle sürücüleri bazen yanan işaretin önem derecesini ve mahiyetini tam olarak kavrayamayabilmektedir.

Örneğin bir işaret yandı ama bu ne anlama geliyor, önemli bir şey mi, yolda mı kaldım yoksa çok üzerinde durulacak bir şey değil mi, bu konularda tereddüt yaşanmaktadır.

Skoda araçların anlamı en fazla merak edilen sembolü üçgen içinde ünlem işareti dir. Bu işaretin ne anlama geldiğini ŞU yazıda açıklamış idik.

Üçgen içinde ünlem işareti araçta jenerik arıza olduğunu ifade etmektedir.

Skoda Jenerik arıza nedir ?

Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti
Skoda superb üçgen içinde ünlem işareti

Jenerik arıza demek, araçta sebebi araştırılması gereken bir arıza var demektir. Yani araçta bir sorun var ama bu sorunun ne olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir.

Belki lastiklerin havası inmiştir, belki yağ seviyesi azalmıştır, belki araç hararet yapmıştır, belki ateşleme sisteminde bir sorun vardır belki çok daha başka bir arıza vardır.

Dolayısıyla jenerik arıza denilince bu bize sadece araçta arızanın olduğunu bildirmektedir, sorunun ne olduğunu bildirmemektedir.

Peki neden jenerik arıza diye bir kavrama veya jenerik arızayı ifade etmek için üçgen içinde ünlem işareti diye bir sembole ihtiyaç duyulmuş diye sorabilirsiniz.

Cevabı çok basit. Araçta bir arıza olduğu konusunda sürücüyü uyarmak için.

Gösterge panelinde arızayı ifade etmeyen çok sayıda uyarı ve bilgi ışığı var. Örneğin ESP sisteminin devreye girdiğini ifade etmek için ESP işareti var. ESP işareti yanınca yolun kayganlığının artmış olduğunu ve bu sebeple aracın sürüş güvenliğinin artırılması için ESP sisteminin devreye girdiğini anlarız.

Fakat bazen ESP sistemi bozuk veya sensör arızası nedeniyle kullanılamaz durumda oluyor. Bunu anlatmak için de ESP lambası yanar.

Peki sürücü ESP lambası yanınca arıza mı var yoksa sadece ESP sistemi mi devreye girdiği için mi yanıyor nasıl anlayacak ? Üçgen içinde ünlem işareti yanıyorsa araçta arıza var, yanmıyorsa arıza yok demektir, bu kadar basit.

Veya far işareti gibi bilgi amaçlı sembol yanınca, jenerik arıza lambasının yanmamasından sürücü bu işaretin bilgi amaçlı olduğunu anlayacaktır.

Skoda da ünlem işareti ne anlama gelir?

Skoda araçlarda üçgen içinde ünlem işareti jenerik arıza lambasıdır ve araçta bir arızanın varlığını haber verir. Bunun haricinde Skoda araçlarda ünlem işareti olan başka semboller de bulunmaktadır.

Örneğin lastik basıncı düşük işareti bunlardan biridir. Lastiklerden birinin havası inikse, patlaksa veya sensörsüz ise bu işaret yanar. Bu durumda lastiklerin havası kontrol edilmelidir.

Skoda araçlarda ünlem işareti içeren başka semboller de vardır. Bunların anlamlarını Skoda arıza lambaları konulu makalemden öğrenebilirsiniz.

Kırmızı ünlem işareti ne anlama gelir?

Seat Leon arıza ışıkları

Skoda araçlarda üçgen içinde ünlem işareti sarı ve kırmızı renkte yanabilmektedir. Eğer ünlem işaretinin rengi sarı ise araçta arıza olsa dahi araç ile yola devam etmek mümkündür.

Eğer ünlem işareti kırmızı ise aracın stop edilmesi ve sorun giderilene dek aracın sürülmemesi gerekmektedir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir