Peugeot 2008 motor arızası aracı tamir ettiriniz

Peugeot 2008 motor arızası aracı tamir ettiriniz

Peugeot 2008 motor arızası aracı tamir ettiriniz

Peugeot markalı araçlar hem uygun fiyatlı hem de şık araçlardır. Ama yeni bir araca sahip olunca ilk başta bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bkz. Peugeot kronik sorunlar

Peugeot 2008 araç sahipleri bilgi ekranında motor arızası aracı tamir ettiriniz şeklinde bir mesaj gelince endişe edebilmektedirler.

Bu makalede Peugeot 2008 araçların bilgi ekranına gelen motor arızası aracı tamir ettiriniz mesajının anlamı ve bu mesajın hangi sebeplerle geldiği hakkında bilgi vereceğim.

Peugeot 2008 motor arızası aracı tamir ettiriniz ne demek ?

Bu mesajı alanlara bir iyi, bir de kötü haberim var.

  • İyi haber, muhtemelen motorunuz arızalı değildir.
  • Kötü haber, sorunun kaynağını anlamak bazen oldukça zor olabilir.

Bildiğiniz üzere bir aracın motoru en önemli parçasıdır. Bu sebeple motor arızası aracı tamir ettiriniz gibi bir mesaj alırsanız üzülebilirsiniz. Motoru bitik veya sorunlu bir araç ciddi derecede değer kaybına uğrar.

Fakat motor arızası aracı tamir ettiriniz mesajı motorun arızalı veya bitmiş olduğunu göstermeyebilir. Bu yüzden peşinen üzülmeye gerek yok.

Motor arızası aracı tamir ettiriniz mesajı aldığınız zaman sürücünün bilmesi gereken bir şey araçtaki bir sorunun motorun düzgün çalışmasını engellediğidir.

Bu sensör arızası gibi basit bir şey de olabilir, pahalı bir arıza da olabilir. Sorunun kaynağını bulmak için arıza tespit cihazı ile ECU’nun ürettiği arıza kodlarını okutmak gerekmektedir.

Arıza kodlarının açıklamaları kısa olduğu için bazen arızanın ne olduğunu tahmin etmek güç olabilmektedir. Ama en azından arıza kodu arızanın hangi bölge ile alakalı olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Motor arızası aracı tamir ettiriniz mesajının gelmesine çok sayıda sebep olabilmektedir. Bu makalede sadece yaygın birkaç tanesine değinilecektir.

Peugeot 2008 motor arızası aracı tamir ettiriniz sebepleri

Aracın beyni araç sistemlerini izlemekte ve aldığı izleme verilerinde bir tutarsızlık veya eksiklik olursa bununla ilgili bir arıza kodu üretir.

Peugeot 2008 araçta motor arızası aracı tamir ettiriniz mesajı geldiyse motor arıza lambası da yanar. Bu lambanın yanmasının yaygın sebebi motor emisyon değerlerinin uygunsuz çıkması veya ECU’ya bununla ilgili veri gitmemesidir.

Motor arızası aracı tamir ettiriniz mesajının yaygın sebepleri şunlardır:

Bazı parçaların kurum bağlaması, kirlenmesi

Bildiğiniz üzere aracın hareket etmesi için yakıtın yanması gerekir. Yakıtın yanması sonucu oluşan kirli gaz egzoz atılır ama yine de bazı parçalarda bir miktar kurum bağlaması sorunu oluşur.

Mesela yakıt enjektörleri ve emme valfleri de dahil olmak üzere motorun çeşitli parçalarında zamanla kirlenme, kurum bağlaması sorunu oluşur.

Deliklerin kurum ile daralması veya tıkanması sonucunda hava akışı ve yakıt akışı düzeni bozulur ve yanma verimliliği azalır.

Yanma verimliliği azalırsa egzoz gazının emisyon miktarları normal değerlerin üzerine çıkar ve motor arıza lambasını yakar.

Akü zayıflaması veya akü ile alakalı sorunlar

Eğer akü zayıflamışsa, şarj sisteminde sorun var ise veya akü bağlantılarında paslanma, gevşeklik gibi sorunlar var ise elektrik beslemesinde sorun olacağı için aracın bir çok parçası sorunlu çalışır ve bunun sonucunda ECU arıza kodu üretir.

Akü kaynaklı sorunlar motorun çalışmasını etkileyeceğinden motor arızası aracı tamir ettiriniz şeklinde bir mesaj gelir.

Eğer bu mesaj geldiğinde gösterge panelinde akü lambası yanıyorsa sorun akü ile ilgilidir.

Sensör arızası

Araç beynin araç parçalarının işlevlerini sensörler vasıtasıyla izlemekte ve parçalara komut vermektedir. Sensörlerden biri bozulduğu vakit ECU arıza kodu üretir.

Örneğin oksijen sensörü arızalı ise ECU hava yakıt oranını hesaplayamaz ve motor arıza lambasını yakar, ayrıca motor arızası aracı tamir ettiriniz mesajını gönderir.

Ateşleme sistemindeki bir arıza

Yakıtın ateşlenmesi için bujiden kıvılcım çıkması gerekir. Eğer zamanlama hatası varsa veya buji ömrünü tamamlamışsa yada ateşleme bobini arızalıysa ateşleme sorunlu olur ve yakıt verimsiz yanar. Bunun sonucu motor tekler ve ECU motor arızası aracı tamir ettiriniz mesajını gönderir.

Yakıt dağıtım sisteminde bir arıza

Yakıt dağıtım sistemi, optimum performans için motora doğru miktarda yakıt sağlar. Sistemin yakıt enjektörleri, yakıt filtresi ve yakıt pompası dahil olmak üzere birçok bileşeni vardır.

Bu parçalardan herhangi birinin arızalanması durumunda tüm yakıt dağıtım sistemi tehlikeye girecek ve motor arızası aracı tamir ettiriniz uyarı mesajıyla karşı karşıya kalacaksınız.

EGR sistemi ile alakalı bir arıza

EGR sistemi, aracın egzoz gazını küçük bir kısmını emme manifoldu yoluyla motorun yanma odalarına geri göndermektedir.

Bu, yanma sıcaklığını önemli ölçüde azaltarak NOx emisyonunun azalmasına neden olmaktadır. Eğer EGR sisteminde EGR valfi gibi bir parçasında sorun olursa yakıt-hava oranında bir dengesizlik olacak ve emisyonlar artacaktır.

Bu durumda diyagnoz sistemi sürücüyü bu konuda uyarmak için motor arızası aracı tamir ettiriniz uyarı mesajını etkinleştirmektedir.

Motor arızası aracı tamir ettiriniz sorunu çözümü

Peugeot 2008 araçlarda motor arızası aracı tamir ettiriniz mesajının gelmesine sebep olabilecek bazı faktörleri açıklamaya çalıştım. Peki bu mesajdan nasıl kurtulacağız ?

Arıza taraması yapın ve sensörleri kontrol edin

Arıza tespit cihazı ECU’nun ürettiği arıza kodlarını tarar. Bu arıza kodları sensör arızası nedeniyle de oluşmuş olabilir. Yani araçta bir arıza olmasa dahi sensörlerden biri bozuk olunca da motor arızası aracı tamir ettiriniz mesajını alabilirsiniz.

Bu yüzden motor arızası aracı tamir ettiriniz mesajı nedeniyle arıza taraması yaptığınızda okuttuğunuz arıza kodu ile ilgili olarak öncelikle alakalı sensörleri kontrol ediniz.

Kurum temizliği

Arıza tespit cihazı arıza kodları verdiğinde arıza kodunun işaret ettiği parçayı değiştirmeden evvel temizlik ihtimalini düşünmek gerekir. Belki kurum temizliği yapılınca düzelecektir.

Eğer kurum temizliği yeterli olmadıysa veya kurum temizlemenin sorunu çözmede yeterli olmayacağına kanaat getirilirse sorunlu parça değiştirilir.

Akü kontrolü

Motor arızası aracı tamir ettiriniz mesajı geldiği zaman akü lambası yanıyorsa akünün bağlantıları kontrol edilir, akünün gücü ölçülür ve akünün düzgün şarj olup olmadığına bakılır. Bkz: Seyir halindeyken akü ışığı yanarsa ne yapmalıyız ?

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir