Opel Astra ESP arızası nasıl giderilir

Opel Astra ESP arızası nasıl giderilir

Opel Astra ESP arızası nasıl giderilir

Opel Astra marka bazı araçlarda ESP arızası kronikleşebilir. Bu nedenle ESP arıza ışı neden yanar, arıza neden giderilir bilmek gerekir.

Araçta ESP sistemi ile alakalı bir sorunun başlıca belirtisi ESP ikaz lambasının yanmasıdır. Sürücülerin bu lambanın anlamını, hangi durumda ne şekilde yandığını bilmesi gerekir.

Opel Astra’da ESP lambası geçi suretle yanıp sönüyorsa bu bir arıza değildir. Yolun kaygan olduğunu ve sistemin geçici olarak kullanılamıyor olduğunu ifade eder. Eğer ESP lambası sürekli yanar durumda ise bu sistem devre dışı kalmış veya arızalanmış demektir.

Araçta ESP sistemi ile alakalı bir arıza var ise muhtemelen Motor Arıza Lambası da yanar. Bu takdirde aracın performansında kayıp meydana gelir.

Gösterge panelinde bir arıza lambası yanık kaldığında bunun sebebini anlamak için arıza teşhis cihazını aracın beynine bağlamak gerekir. Tarama cihazında görünen arıza kodları arızanın muhtemel sebebini anlamaya yardımcı olur.

Bu şekilde bir arıza taraması yapmadan doğrudan muhtemel sebeplere yönelmek ve parça değiştirmek gereksiz masrafa sebep olabilir. Arıza giderildikten sonra tarama cihazı ile arıza kodu silinmelidir.

Opel Astra ESP arızası nasıl giderilir ?

ESP arıza lambası aracınızda ilk defa yanık kalıyorsa öncelikle ESP sistemini yanlışlıkla kapatmadığınızdan emin olunuz. ESP düğmesine 3 saniye basılı tutarak sistemi aktif edebilirsiniz.

ESP lambasıyla birlikte ABS lambası veya Motor Arıza Lambası gibi ikaz lambaları da yanıyorsa arıza teşhis cihazıyla tarama yapılarak, çıkan arıza koduna göre hareket edilir.

ESP arızasının nedeni çoğunlukla sistemin kendisinin arızalanması değil, sensörlerden birinin arızalanması (örneği, tekerlek hızını ölçen sensör )veya sensörün soketinin gevşemesi, kabloların kısa devre yapması gibi sorunlardır.

ESP sistemi fren sistemi ile ilişkili olacağından fren sistemindeki sorunun çözülmesi bazen ESP arızasının da giderilmesini sağlar.

Tüp takılan araçlarda buna bağlı olarak ESP arıza lambası yanıyor olabilir.

Bazen sorun yazılım güncellemesiyle çözülebilmektedir.

Bazen ateşleme bobini veya sübaplar gibi parçalarda meydana gelebilecek bir sorun ESP sistemini etkileyebilmektedir.

Yukarıdaki olasılıklar üzerine durulduktan ve çözüm senaryoları uygulandıktan sonra bir sonuca varılmazsa ESP arızasının aracın beyni ile alakalı olabileceği üzerinde durulur.

►İlginizi Çekebilir: Opel Astra ESP arıza ışığı neden yanar ?

33 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir