Opel Astra ESP ışığı neden yanar ?

Opel Astra ESP ışığı neden yanar ?

Opel Astra ESP ışığı neden yanar ?

Opel Astra araçlarda bulunan ESP sistemi ABS ve ASR (TCS) sistemi ile koordineli çalışır ve araçların bozuk ve kaygan yollarda viraj dönüşlerinde savrulma riskini azaltmak için tasarlanmıştır.

Opel Astra ESP ışığı neden yanar sorusuna cevap vermeden önce ESP sisteminin çalışma mantığını özetmek ve bu sistemin ne işe yaradığını belirtmek gerekmektedir.

ESP sistemini oluşturan en önemli parçalar tekerleklerin hızını izleyen, aracın doğrultusunu izleyen, direksiyon açısını izleyen ve fren basıncını izleyen sensörlerdir.

Bu sensörlerden aracın beynine gelen  verilerin birbirleriyle uyumlu olması gerekir. Aracın beyni yani Elektronik Kontrol ünitesi sensörlerden gelen verileri sürekli olarak değerlendirir ve bir anormallik halinde gerekli talimat verisini oluşturarak aracın dengede kalmasını sağlar.

Örneğin sürücü keskin bir virajda direksiyonu kırdığında aracın savrulmaması için aracın beyni ilgili tekerleğe fren yaptırır.

Veya buzlu yollarda tekerleklerin dönme hızlarındaki farklılık sensörler tarafından derhal tespit edilir ve araç beyni aracın şarampole gitmemesi için gerekli tedbiri alır.

Opel Astra ESP ışığı neden yanar ?

Opel Astra ESP ışığı sistemde bir arıza olunca da yanar, yol koşulları oldukça kötüyse de yanar eğer devre dışı bırakılmışsa da yanar.

Işığın yanıp sönmesi halinde;

Eğer Opel Astra ESP ışığı yanıp sönüyorsa yolun kayganlığı artmış ve bu nedenle de ESP sistemi kullanılamıyor demektir. Yağmur veya buzlanma yolu fazlasıyla kaygan hale getirir ve kaygan yollarda ESP sistemi ile alakalı sensörlerin verileri birbiriyle uyumsuz olabilir. Bu nedenle yol çok kaygansa ESP ışığı yanıp sönmeye başlar, yol düzelince ışık söner.

Bu bir arıza değildir. Sürücüye yolun çok kaygan olduğundan ESP sisteminin devre dışı olduğunu ve aracı daha dikkatli kullanması gerektiğini anlatır.

Işık sürekli yanar halde ise;

Bunun iki anlamı vardır. Birincisi ESP sistemi devre dışıdır. ESP düğmesine basarak aktifleştirilebilir. Eğer ESP düğmesine basınca da sistem devreye girmiyorsa bir arıza var demektir.

İkinci ihtimal ise araçta ESP sistemini ilgilendiren bir arıza vardır. Bu konuda ilk akla gelen şey sensörlerden birinin bozulmuş, kirlenmiş olması veya kablosunun gevşemiş olmasıdır.

ESP sistemi ABS ve ASR sistemi ile alakalı olduğu için bu sistemlerdeki bir sorun da ESP ışığının yanmasına neden olacaktır.

Opel Astra ESP ışığı yanarken başka arıza lambaları da yanıyor mu dikkat edilmelidir. Örneğin Motor Arıza Lambası da yanıyor olabilir. Bu takdirde sorunun bambaşka bir kaynağı olabilir. Arıza lambalarının yanmasına neden olan şeyin bulunması için arıza teşhis cihazı ile tarama yapılır.

Tarama sonucunda tespit edilen arıza kodu ESP ışığının neden yanıyor olabileceği hakkında bir fikir verecektir.

►İlginizi Çekebilir: Opel Astra ESP arızası nasıl giderilir ?

30 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir