Kia arıza lambaları ve anlamları

Kia arıza lambaları ve anlamları

Kia arıza lambaları ve anlamları

Arabalarda kullanılan sistemler yıldan yıla giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Emniyet ve yakıt tasarrufu sağlamak, ayrıca aracın donanımını korumak ve izlemek elektronik beyin ve sensörler kullanılır.

Giderek karmaşıklaşan otomobil sistemleri arıza ve ikaz lambaları yardımıyla kullanılabilmektedir. Araçta bir sorun olunca, bu gösterge paneli ışıkları ve sembolleri aracılığıyla sürücüye görüntülenir. Sesli mesajlar da lambaları destekler.

Kia gösterge paneli ikaz ışıkları, Kia’ya özgü, belirlenmiş sembollerin kombinasyonudur. Lambanın rengi, konunun önemini veya şiddetini belirtir. Yeşil ve mavi ışıklar, sürücüye, uzun farların (mavi) veya cruise kontrolünün etkin olduğu (yeşil) gibi bilgi amaçlı yanar.

Turuncu / kehribar renkli lambalar uyarı amaçlıdır, kırmızı semboller ise arıza veya acil durum belirtir. Kehribar renginde yanan bir lamba aracın acil olmayan bir sorunu olduğu veya motorun birkaç gün içinde servise götürülmesi gerektiği gibi uyarılar içerebilir.

Kırmızı renginde yanan ikaz işareti ise yağ seviyesinin aşırı düştüğü veya motorun hararet yaptığı gibi daha acil bir hususu bildirmek için kullanılır. Sesli mesajla birlikte yanıp sönen ışıklar, araç veya sürücü / yolcuların potansiyel olarak zarar görebileceğini ifade eder.

Bu yazıda anlamları verilen  Kia arıza lambaları aşağıdaki modeller için geçerlidir:

 • Kia Picanto
 • Kia Rio
 • Kia Soul
 • Kia Venga
 • Kia Cee’d
 • Kia pro_cee’d
 • Kia Optima
 • Kia Carens
 • Kia Sportage
 • Kia Sorento
 • Kia Sedona
 • Kia Forte
 • Kia K900

 

ECO aktif

ECO aktif
ECO aktif

Bu sistem her modelde yoktur. ECO devreye girince yeşil renkte ECO gösterge labması yanar. ECO sistemi, sürücüye geri bildirim sağlayarak eko sürüşü teşvik etmek için tasarlanmıştır. ECO sembolü size en ekonomik yöntemi kullanmanıza yardımcı olur. Yüksek yakıt verimliliği ile sürüş yaparken yeşil gösterge yanar. Yakıt verimliliği sürücünün alışkanlıklarına, hava durumuna ve yol koşullarına bağlıdır.

Hava yastığı uyarı lambası

Hava yastığı uyarı lambası
Hava yastığı uyarı lambası

Kontak AÇIK konumuna getirildiğinde, uyarı sembolü yaklaşık 6 saniye süreyle yanacaktır.(6. Saniyede söner) SRS’nin bir arızası olduğunda lamba yanık kalır. Hava yastığı uyarı lambası kontak esnasında yanmazsa veya motor çalıştırıldıktan sonra 6 saniyeden uzun süre, sürekli yanık kalırsa, sistemin yetkili bir Kia servisi tarafından kontrol edilmesi lazımdır.
►İlginizi Çekebilir: Hava Yastığı Arıza Lambası Neden Yanar ?

Emniyet kemeri ikaz lambası

Emniyet kemeri ikaz lambası
Emniyet kemeri ikaz lambası

Bu lamba emniyet kemerini sürücüye hatırlatıcı olarak hizmet eder. Kemer bağlantısına bakılmaksızın kontak anahtarını her çevirdiğinizde, emniyet kemeri ikaz ışığı yanıp sönecek veya yaklaşık 6 saniye süreyle yanacaktır.

İmmobilizer uyarı lambası

İmmobilizer uyarı lambası
İmmobilizer uyarı lambası

Akıllı anahtar sistemi yoksa immobilisatör anahtarı takıldığında ve motoru başlatmak için AÇIK konumuna getirildiğinde simge yanar. Motor çalıştıktan sonra lamba söner. Motoru çalıştırmadan önce kontak anahtarı AÇIK konumda iken bu sembol yanıp sönerse, sistemin yetkili bir Kia servisi tarafından kontrol edilmesi önerilir.
Akıllı anahtar sistemi varsa akıllı anahtar ile donatılmış bir araçta aşağıdakilerden herhangi biri meydana gelirse, immobilizer lambası yanar, yanıp söner veya söner.

1. Araçta akıllı anahtar varsa, motorun başlat / durdur düğmesi ACC veya AÇIK konumundaysa, lamba yaklaşık 30 saniye boyunca yanar ve motoru çalıştırabildiğinizi gösterir. Bununla birlikte, akıllı anahtar araçta değilken, motorun başlat / durdur düğmesine basıldığında, lamba birkaç saniye yanıp sönerek motoru çalıştıramayacağınızı belirtir.

2. Lamba sadece 2 saniye süreyle yanarsa ve motor çalıştırma / durdurma düğmesi aracın akıllı tuşuyla AÇIK konuma getirildiğinde sönerse, aracınızı Kia servisine götürmeniz gerekir.

3. Akü zayıf olduğunda, motorun başlat / durdur tuşuna basıldığında, lamba yanıp söner ve motoru çalıştıramazsınız. Bununla birlikte, akıllı tuş ile doğrudan motorun çalıştır / durdur düğmesine basarak motoru çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, akıllı anahtar sistemiyle ilgili parçaların bir problemi varsa, lamba yanıp söner.

Key out lambası

Key out lambası
Key out lambası

Motor ÇALIŞTIRMA / DURDUR düğmesi ACC veya AÇIK pozisyonunda olduğunda, herhangi bir kapı açıksa, sistem akıllı anahtar olup olmadığını kontrol eder. Akıllı anahtar araçta değilken ve kontak anahtarı veya Motor Başlat / Durdur düğmesi ACC veya AÇIK konumda olduğunda herhangi bir kapı açık olduğunda bu gösterge sembolü yanıp söner . Tüm kapıları kapatırsanız, sesli uyarı da yaklaşık 5 saniye sürecektir. Araç hareket halindeyken ışık söner.

Düşük yakıt seviyesi uyarı lambası

Düşük yakıt seviyesi uyarı lambası
Düşük yakıt seviyesi uyarı lambası

Düşük yakıt ikaz ışığı, yakıt deposunun neredeyse boş olduğunu gösterir. Bu lamba yanınca, mümkün olan en kısa sürede yakıt ekleyin. Yakıt seviyesi ikaz ışığının yanması veya yakıt seviyesi “O / E” nin altında iken aracı kullanmaya devam etmek, motorun yanlış ateşlemesine veya katalitik konvertör arızasına yol açabilir.
►İlginizi Çekebilir: Mazot Basınç Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Hidrolik direksiyon ikaz lambası

Hidrolik direksiyon ikaz lambası
Hidrolik direksiyon ikaz lambası

Hidrolik direksiyon lambası kontak anahtarı AÇIK konuma getirildikten sonra yanar ve sistem düzgün çalışıyorsa kısa süre sonra söner. Sürüş esnasında veya motor ateşlemesinden sonra yanıyorsa, sistemin Kia servisi tarafından görülmesini öneriyoruz. Direksiyon daha zor kullanılabilse de, araç hala kullanılabilir durumdadır.

AFLS lambası

AFLS lambası
AFLS lambası

AFLS arıza lambası yanarsa, Adaptive Front Lighting System (Adaptive Ön Aydınlatma Sistemi) düzgün çalışmıyor demektir. Trafikteyseniz en yakın güvenli yere gidin ve motoru tekrar çalıştırın. Lamba sürekli olarak yanıyorsa, aracınızı yetkili Kia servisine götürünüz.

Fren ikaz lambası

Fren ikaz lambası
Fren ikaz lambası

Bu lamba, kontak anahtarı START veya ON konumunda park freni çekildiğinde yanar. El freni çekili değilken uyarı lambası sönük olmalıdır. Eğer bu lamba sürekli yanık durumdaysa, haznedeki fren hidroliği seviyesinin düşük olduğunu gösterebilir. Bu durumda, aracınızı dikkatli bir şekilde en yakın güvenli yere götürerek durdurun ve motoru kapatın. Fren hidroliği seviyesini kontrol edin ve gerekirse sıvı ekleyin. Herhangi bir sızıntı sıvısı var mı kontrol edin. Sızıntı varsa, aracı kullanmayın ve Kia servisinden yardım isteyin.

EPB Elektrikli el freni arıza lambası

EPB Elektrikli el freni arıza lambası
EPB Elektrikli el freni arıza lambası

Kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde EPB arıza lambası yanar, ancak yaklaşık 3 saniye sonra sönmesi gerekir. Uyarı lambası yanmıyorsa veya sürekli yanıyorsa, sistemi Kia servisine kontrol ettirin.
ESC ışığı (aşağıda bakın) ESC’nin düzgün çalışmadığını belirtmek için yanarsa EPB arıza lambası da yanabilir. Her iki lamba da yanıyorsa arıza, EPB kaynaklı olmayabilir.

ESC Elektronik stabilite kontrolü lambası

ESC Elektronik stabilite kontrolü lambası
ESC Elektronik stabilite kontrolü lambası

Kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde ESC sembolü yanacaktır, ancak yaklaşık 3 saniye sonra sönmelidir. ESC aktif olduğunda sürüş koşullarını izler. Normal sürüş koşullarında ESC göstergesi kapalı kalacaktır. Kaygan veya düşük çekiş koşulu ile karşılaşıldığında, ESC çalışır ve ESC göstergesi, ESC’nin etkin olduğunu belirtmek için yanıp sönecektir. ESC sistemi arızalanırsa sembolü açık kalır. Bu durumda, Kia servisine başvurun.
►İlginizi Çekebilir: Araç Denge Kontrol Sistemi Nedir Ne İşe Yarar ?

ABS uyarı lambası

ABS uyarı lambası
ABS uyarı lambası

Anti blok fren sistemi (ABS) uyarı lambası kontağı çevirince yanar ve sistem normal çalışıyorsa yaklaşık 3 saniye içinde söner. ABS uyarı lambası yanık kalırsa, seyir esnasında yanmaya devam ederse veya kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde yanmazsa bu ABS’de bir sorun olabileceğini gösterir . Bu durumda, Kia servisine başvurun. Normal fren sistemi hala çalışır durumdadır, ancak anti-lock fren sisteminin yardımı olmaksızın arabayı kullanmak fazla güvenli değildir.

Seyir esnasında fren ikaz lambası ve ABS uyarı lambası aynı anda yanarsa, aracınızın ABS ve fren sistemi arızalı olabilir. Bu durumda ABS ve normal fren sistemi normal çalışmayabilir. Ani fren sırasında beklenmedik ve tehlikeli bir durum yaşayabilirsiniz. Bu durumda, yüksek hız sürüşünden ve ani frenlemeden kaçının. Hemen Kia servisine başvurmalısınız. Ayrıca, hız göstergesi veya kilometre sayacı / tripmetre çalışmayabilir, EPS uyarı ışığı yanabilir ve direksiyon gücü artabilir veya azalabilir.
►İlginizi Çekebilir: ABS Lambası Neden Yanar ?

Otomatik durdurma lambası

Otomatik durdurma lambası
Otomatik durdurma lambası

Motor, ISG (Boşta Durdur ve Gid) sisteminin Rölanti Durdurma moduna girdiğinde yanar. Otomatik başlatma gerçekleştiğinde, kümedeki otomatik durdurma göstergesi 5 saniye süreyle yanıp sönecektir. Gösterge paneli tip B ile donatılmış olan araçlarda, gösterge LCD ekranda yanar. Motor ISG sistemi tarafından otomatik olarak başlatıldığında, bazı uyarı lambaları (ABS, ESC, ESC KAPALI, EPS veya Park freni uyarı lambası) birkaç saniye süreyle yanabilir. Bu, düşük akü seviyesiyle nedeniyle olabilir. Bu, sistemin arızalı olduğu anlamına gelmez.

Akü uyarı lambası

Akü uyarı lambası
Akü uyarı lambası

Bu lambanın yanması akünün veya elektrik şarj sisteminin arızalı olduğunu gösterir. Araç hareket halindeyken uyarı lambası yanarsa, en yakın güvenli yere gidin ve motor kapalıyken, jeneratör tahrik kayışını gevşeklik veya kırılma açısından kontrol edin. Kayış doğru şekilde ayarlandığı halde lamba yanmaya devam ederse, elektrik şarj sisteminde bir yerde bir sorun vardır. Bu durumda, Kia servisine gitmeniz gerekir.
►İlginizi Çekebilir: Seyir Halindeyken Akü İşiğı Yanarsa Ne Yapmalıyız ?

TPMS Lastik basıncı izleme sistemi uyarı lambası

TPMS Lastik basıncı izleme sistemi uyarı lambası
TPMS Lastik basıncı izleme sistemi uyarı lambası

Düşük lastik basıncı sembolü, kontak anahtarı AÇIK konumuna getirildikten sonra 3 saniye boyunca yanar. Düşük lastik basıncı ve konum sembolü, bir veya daha fazla lastiğiniz önemli derecede şişirildiğinde yanar. Lastik Basıncı İzleme Sisteminde bir sorun olduğu zaman TPMS arıza göstergesi yaklaşık bir dakika boyunca yanıp söner, sonra yanar. Bu durumda bir Kia servisine başvurmalısınız.

Motor yağ basıncı uyarı lambası

Motor yağ basıncı uyarı lambası
Motor yağ basıncı uyarı lambası

Bu uyarı sembolü motor yağ basıncının düşük olduğunu gösterir. Sürüş sırasında sembolü yanarsa, aracınıza kenara çekin ve en kısa sürede durdurun, motoru kapatın. Aracı durdurduktan sonra motor yağı seviyesini kontrol edin, düşükse motor yağını ekleyin. Yağ ilave edildikten sonra uyarı lambası yanmaya devam ederse, aracı çalıştırmadan önce bir Kia yetkili uzmanından yardım isteyiniz. Motora ciddi hasar verebileceğinden ışığı yanık kalırsa yola devam etmeyin.

Yağ seviyesi düşük uyarı lambası

Yağ seviyesi düşük uyarı lambası
Yağ seviyesi düşük uyarı lambası

Motor yağı seviyesi düşük uyarı lambası, motor yağı seviyesinin kontrol edilmesi gerektiğinde yanar. Uyarı lambası yanarsa, motor yağı seviyesini en kısa zamanda kontrol edin ve seviyeleri düşükse motor yağı ekleyin. Araç kılavuzunda önerilen yağı kullanın ve bir huni kullanarak yavaşça dökün. Yağ seviyesini, yağ ölçüm çubuğundaki F işaretine kadar doldurunuz. Yağ seviyesi normal olmasına rağmen bu lamba yanmaya devam ediyorsa, Kia servisine başvurun.
►İlginizi Çekebilir: Yanlış Motor Yağı Kullanımı Nasıl Anlaşılır ?

Hız sabitleme sistemi lambası

Hız sabitleme sistemi lambası
Hız sabitleme sistemi lambası

Hız sabitleme sistemi devreye alındığında bu lamba yanar. Gösterge panelindeki cruise göstergesi, direksiyon üzerindeki cruise control ON-OFF düğmesine basıldığında yanar. Hız sabitleme sistemi AÇMA-KAPALI düğmesine tekrar basıldığında gösterge söner.

Gelişmiş hız sabitleme göstergeleri

Cruise kontrol radar sembolü
Gelişmiş cruise kontrol sembolü
Cruise set göstergesi lambası
Cruise radar lambası

Aracınıza gelişmiş akıllı hız sabitleme sistemi takılıysa ve arızalıysa bu lambalar yanar.  Bu durumda aracınızı Kia servisine kontrol ettirin.

Cruise set göstergesi lambası

Cruise set göstergesi lambası
Cruise set göstergesi lambası

Hız sabitleme kumandası anahtarı (SET- veya RES +) AÇIK olduğunda simge yanar. Hız sabitleme kumandası anahtarı (SET- veya RES +) basıldığında gösterge panelindeki cruise SET göstergesi yanar. Hız sabitleme sistemi devre dışı bırakıldığında, cruise SET göstergesi yanmaz.

Motor arıza lambası

Motor arıza lambası
Motor arıza lambası

Bu sembol, çeşitli emisyon kontrol sistemi bileşenlerini izleyen Motor Kontrol Sisteminin bir parçasıdır. Sürüş esnasında gösterge tablosunda bu sembol yanarsa, emisyon kontrol sisteminin herhangi bir yerinde potansiyel bir sorun tespit edilmiştir. Bu sembol, kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde de yanar ve motor çalıştıktan kısa bir süre sonra dışarı çıkacaktır. Sürüş sırasında yanarsa veya kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde yanmazsa, Kia servisine başvurun. Bu lamba yanık kalırsa, aracı uzun süre kullanmak sürüş emisyon kontrol sistemlerinde hasara yol açabilir veya yakıt tasarrufu sağlayabilecek emisyon kontrol sistemlerine zarar verebilir. Araç hala kullanılabilir durumda olsa da, onu bu şekilde kullanmaya devam etmek katalitik konvertöre zarar verebilir.
►İlginizi Çekebilir: Motor Arıza Lambası Neden Yanar ?

Motor sıcaklığı uyarı lambası

Motor sıcaklığı uyarı lambası
Motor sıcaklığı uyarı lambası

Motor göstergesi, 120 ° ± 3 ° C’nin üstünde ise bu lamba yanar. Bu lamba yanarsa, aracı kenara çekin ve en kısa sürede motoru durdurunuz. Yaklaşık 20 dakika motorun soğumasına ve soğutma suyu seviyelerini kontrol etmesine izin verin. Motor çok sıcak olduğu halde sürmeye devam etmek, motora telafisi imkansız hasara neden olabilir. Aşırı ısınmış bir motorla sürüşe devam etmeyin.
►İlginizi Çekebilir: Motor Suyu Sıcaklığı Uyarı Lambası Neden Yanar ?

Yakıt filtresi uyarı lambası

Yakıt filtresi uyarı lambası
Yakıt filtresi uyarı lambası

Kontak anahtarı AÇIK konumuna getirildikten sonra uyarı lambası 3 saniye süreyle yanar ve sonra söner. Motor çalışıyorken yanarsa, yakıt filtresi içinde suyun biriktiğini bildirir. Yakıt filtresi uyarı lambası yanarsa, motor gücü (araç hızı ve rölanti devri) azalabilir. Uyarı lambası yandığı halde aracı kullanmaya devam ederseniz, aracın motor parçalarına ve Common Rail’in enjeksiyon sistemine zarar verebilirsiniz. Yakıt filtresindeki suyu boşaltmalısınız.

Genel arıza lambası

Genel arıza lambası
Genel arıza lambası

Üçgene ait ünlem işareti Kia genel arıza uyarı sembolüdür. Bu uyarı sembolü sürücüye aşağıdaki durumları bildirir:

– Yıkama sıvısı seviyesi azalmış

– TPMS sorunu var

– Kör Nokta Algılama (BSD) sorunu var

– Yakıt deposu açık kalmış

– Aracınıza bakım yaptırmanız gerekiyor

Aracınızda yukarıdaki sorunlardan birden fazlası varsa genel arıza lambası yanar. Sorunlar çözülürse, lamba söner.

►İlginizi Çekebilir: Motor Beyni Arızası Belirtileri

72 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. 5 sene önce

  Merhaba 2012 dizel Rio fancy aracımın sıcaklığını nereden görebilirim hararet göstergesi yi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir