Araç su eksiltiyor ama kaçak yok

Araç su eksiltiyor ama kaçak yok

Araç su eksiltiyor ama kaçak yok

Bu makalede araç su eksiltiyor ama kaçak yok diye soranlara durumu izah etmeye çalışacağım.

Araç su eksiltiyor ama kaçak yok neden ?

Arabanın soğutma sıvısı seviyesinin düşük olmasının birkaç nedeni vardır. Bu durumda akla ilk olarak kaçak olması ihtimali gelir. Peki ya kontrollerde sızıntı tespit edemediyseniz ?

Araç soğutma sıvısı kapalı bir sistem içinde bulunur, bu nedenle eğer sistemde bir kaçak yoksa sıvı miktarının aynı kalması gerekmektedir.

Araç su eksiltiyor ama kaçak yok diyenlere şunu söylemek istiyorum;

Sıvı eksiliyorsa aslında bir kaçak vardır ama kaçak sizin tahmin ettiğiniz yerde olmayabilir. Bir de motor soğutma sıvısının seviye ölçümünü motor sıcakken mi yoksa soğukken mi ölçüyorsunuz, belki bu konuda bir yanlışlık yapıyor olabilirsiniz.

Motor sıcakken sıvı genleştiği için seviyesi daha yüksek görünecek, motor soğukken ise seviye daha az görünecektir. Su eksiltme zannettiğiniz şey bu da olabilir.

İç kaçak mı yoksa dış kaçak mı var ?

Araç su eksiltiyor ama kaçak yok diyorsanız henüz kaçağın yerini ve sebebini tespit edememişsiniz demektir.

İki tür soğutucu sızıntısı (kaçağı) vardır: iç ve dış. Hortumda veya motor bloğunda bir damlama tespit edebiliyorsanız veya bir radyatör sızıntısı görebiliyorsanız, arabanın altında sıvı lekesi görüyorsanız bu bir dış sızıntıdır.

Aracın altında su birikintisi yoksa buna rağmen soğutma sıvısı seviyesi düşüyorsa, iç sızıntı var demektir, bu da soğutma sıvısının motora sızdığı anlamına gelir.

Araç su eksiltiyor ama kaçak yok diye sorunlara basit olarak şu şekilde cevap verebiliriz:

Demek ki sizin aracınızda dış sızıntı yok, iç sızıntı var. İsterseniz motor soğutma sıvısının eksiltme nedenlerini ve bölgelerini başlıklar halinde açıklayayım:

Araç su eksiltiyor neden ?

Başlıklar halinde aracın su eksiltme sebeplerini açıklayacağım:

Ana depo kapağı veya radyatör kapağı arızalı olabilir

Araç soğutma sıvısı ana deposu, sistem içindeki basıncın çok yüksek olması durumunda soğutma sıvısını zararsız bir şekilde serbest bırakmayı amaçlayan, doldurma kapağında bir basınç tahliye valfi ile donatılmıştır.

Araç su eksiltiyor ama kaçak yok
Araç su eksiltiyor ama kaçak yok

Bazen kapağın içindeki yay/valf zayıflayabilir ve soğutma sıvısını zamanından önce serbest bırakabilir.

Bu, ana tankın etrafındaki soğutma sıvısı kalıntısıyla kendini gösterecektir . Soğutma sistemi iyi durumdaysa yeni bir kapak çözüm olabilir.

Aynı durum, depo deposu olmayan araçlar için de geçerlidir çünkü radyatör kapağı da aynı işlevi görür ve zamanla arızalanabilir.

Soğutma sıvısı pompası contası sızdırıyor olabilir

Soğutma sıvısı pompasında, soğutma sıvısının yatağın üzerinden sızmasını önleyen bir conta bulunur. Bu conta arızalanırsa, soğutma sıvısı pompası kasnak milinin pompa gövdesine girdiği yerden soğutma sıvısı sızabilir.

Pompa contasının arızalanması durumunda pompa ile motor bloğu arasında da sızıntı olabilir.

Soğutma sıvısı pompası kasnağı soğutma sıvısını her yere fırlatabileceğinden, motor bölmesi çevresinde ve hatta kaputun alt kısmında araba soğutma sıvısı izleri görülebilir!

Soğutma sıvısı hortumu çatlamış olabilir

Hortumdaki en ufak bir iğne bile soğutma sıvısı sızıntısına neden olabilir ve bazen bu sızıntı yalnızca motor sıcakken ortaya çıkar.

Araç su eksiltiyor ama kaçak yok
Araç su eksiltiyor ama kaçak yok

Sızıntıyı belirgin hale getirmek için arabanın sadece çalışmasıyla sistemde yeterli basınç olmayabilir. Ancak sızıntının olduğu yerde soğutma sıvısının olduğunu gösteren işaretler olacaktır çünkü genellikle arkasında renkli bir kalıntı bırakır.

Motorun etrafına iyice bakarsanız daha büyük yarıklar açıkça görülecektir. Ayrıca metal klipslerin hortumları her iki uçta sabitlediği yerleri de kontrol edin; zamanla kauçuğu ‘ısırıp’ yarılmalara neden olabilirler.

Radyatörde kaçak olabilir

Taş parçacıkları ve rutubet radyatörün en büyük düşmanıdır. Sorun şu ki, eğer radyatör sızıntısı küçükse, araç soğutma sıvısı yerde birikip yerini belli etmeden buharlaşabilir.

Araç su eksiltiyor ama kaçak yok
Araç su eksiltiyor ama kaçak yok

Bu nedenle, görünür bir radyatör sızıntısı bulamazsanız, araç sıcakken radyatörden çıkan küçük buhar kabarcıklarını veya radyatör kanatçıklarında renksiz alanları arayın. Ayrıca motor bölmesinde normal soğutma sıvısı kokusundan daha fazla kanıt olacaktır, o yüzden koklayın!

Isıtıcı matrisi sızdırıyor olabilir

Arabanızın soğutma sıvısı da ısıtıcı matrisi aracılığıyla kışın sizi güzel ve sıcak tutar. Bu genellikle ön panelin arkasına monte edilir ve ara sıra sızıntı yapar.

Araç su eksiltiyor ama kaçak yok
Araç su eksiltiyor ama kaçak yok

Isıtıcı matrisinin konumu, bir sızıntının anında tespit edilmesini zorlaştırır, ancak yakın zamanda pencerelerin iç kısmında hem soğutma sıvısı kaybı hem de yoğuşma olduğunu fark ettiyseniz, bu, matrisin arızalı olduğuna işaret edebilir.

Ayrıca ön panelin altındaki halıda nem olup olmadığını kontrol edin ve burnunuzu kullanın. Sızıntı yapıyorsa, iç kısımda neredeyse kesinlikle ‘soğutma sıvısı’ kokusu olacaktır. Isıtıcınız da hiç etkili bir şekilde çalışmayabilir.

Diğer soğutma sıvısı sızıntısı nedenleri

Motor soğutma sıvısı deposunda çatlak olması, termostat contasının sızdırması, hortumun uygun şekilde sabitlenmemiş olması (gevşek olması) gibi sebeplerle soğutma sıvısı kaçak yapabilmektedir.

Yukarıda sayılan sızıntı çeşitlerinde, muhtemelen sızıntıyı fark edebilirsiniz.  Eğer araç su eksiltiyor ama kaçak yok diyorsanız muhtemelen aracınızda “iç sızıntı” olabilir.

Soğutma sıvısının araç içine sızma sebebi nedir ?

Eğer araç su eksiltiyor ama kaçak yok diyorsanız motor soğutma sıvısı araç içine sızdığı için siz sızıntıyı far edemiyorsunuz demektir.

Eğer motor soğutma sıvısı motor dışına sızmıyor ise içine sızıyor demektir. Bunun da başlıca sebep, silindir kapağı contasının yanması, çatlamasıdır.

Eğer böyle bir sorun var ise yanma odalarına (silindirlere) su sızıyor demektir.

Silindir kapağı contası arızası belirtileri şunlardır:

  • Soğutma sıvısında yağ görmek (Ciddi bir sızıntı var ise süt rengine dönüşür)
  • Doldurma kapağının alt tarafının mayonez benzeri bir maddeyle kaplanması.
  • Motor çalışma sıcaklığına geldiğinde bile egzozdan beyaz duman (buhar) çıkması.
  • Arabanın aşırı ısınması, çabuk hararet yapması.
  • Motorda tekleme, zor çalışöa, rölantinin bozulması gibi sorunlar görülmesi.
  • Ana tankta soğutma sıvısının köpürmesi, köpüklenmesi.
  • Egzoz manifoldundan su damlaması

Araç su eksiltiyor ama kaçak yok diyorsanız aracınızda yukarıdaki şikayetler var mı diye kontrol edin. Henüz yoksa da bir süre sonra başlayacaktır.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir