Conta yanması nasıl anlaşılır

Conta yanması nasıl anlaşılır

Conta yanması nasıl anlaşılır

Silindir kapak contası motor açısından çok kritik bir parçadır. Çok ince bir yapıya sahip olması ve plastik olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken parçalardan birisidir. Genelde conta yanmasının ne büyük nedeni motorun susuz kalmasını gösterebiliriz. Ya da antifiriz yerine motora içme suyu konulması bu yanmaya neden olabilir. Conta yanmasının çok yüksek bir maliyet çıkardığını da ekleyelim. Bu nokta da sizlere aktarmaya çalışacağız eğer bu noktada bir sorun ile karşı karşıya gelirseniz nasıl anlayacağınızı fark etmeniz olacaktır. Bunu anlamakta bir acemi olsanız dahi zorluk çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Çünkü motorda radikal çok sayıda değişiklik olacaktır. Buna razı gelmemek için dikkatli hareket etmek önemlidir.

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır

Silindir kapak contanız yandığınız motorun normal çalışmasında önemli değişiklikler olacaktır. Bunlar arasında yaşanan değişiklikler sayesinde contanın yanmış olduğunu hemen fark edebilirsiniz. Şimdi bu değişikliklerin neler olduğunu sıra ile sizlere aktarmaya çalışalım.

Soğutma suyunun içerisinde motor yağının karışmasına bu durum neden olacaktır. Bunu fark etmek için suyun olduğu kısmın kapağını açmak yeterli olacaktır. Yağ suyun üstünde görünecektir. Soğutma suyunun renginde önemli  değişiklikler olabilir. Bu renk ile su balçık gibi siyah olabilir ve balçık kıvamına gelecek şekilde yoğunlaşabilir.
►İlginizi Çekebilir: Conta Yakması Kaça Mal Olur ?

Yağın suya karışacağı gibi motor yağının içine de su karışabilir. Bunu fark etmek için motor yağını değiştirmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaparken yağın içerisinde su olup olmadığını kısa sürede fark etmeniz zor olmayacaktır. Tabi yağı makine ile çıkarırsanız fark edemezsiniz ancak bir tepsiye çıkardığınızda durum daha net görünecektir. Hararet göstergenizde ani çıkışlar ve düşüşler yaşanıyorsa bu da conta yanmasının önemli belirtilerinden birisi olarak sayılabilir.

Conta yanması aracın stabil bir şekilde çalışmasını da engelleyecektir. Rolanti olarak bilinen durumda araç düzgü bir şekilde çalışamaz ve çalışmasında dalgalanmalar yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Burada kompresör kaçağı da yaşanacaktır. Bu da aracın çekişten düşmesine neden olacaktır. Bu durumda sıklıkla tekleme ve gazın yememesi sorunu yaşanacaktır. Su motor kapağı içerisinden gireceği için egzoz bölümünde su damlaması ve buhar çıkabilir. Bunların tamamı conta kapağının yanmasının belirtilerdir. Bunlara dikkat ederek conta hakkında bilgi alabilirsiniz.

Birçok araç kullanıcı bunu fark etmeden aracını uzun süreler boyunca kullanabilmektedir. Bu da tabi ki ileri de daha büyük sorunların ve maliyetlerin ortaya çıkacağı durumların oluşmasına neden olacaktır. Bu durumda yaşanacak en büyük sorun motorun tamamıyla hasar alacak olmasıdır. Motor ömrü giren su nedeniyle giderek kısalacaktır. Bu durumda motor suyuna karışacak olan yağ radyatörü tıkayabilir ve bir süre tamamıyla kullanılmaz hale gelecektir. Kendiniz bu durumun farkına varmasanız dahi ustanıza giderek gerekli bakımlarını yaptırırsanız sorunun oluşmasının önüne geçebilir ya da ilerlemesine mani olarak kısa sürede tamirini daha düşük maliyet ile yaptırabilirsiniz.
►İlginizi Çekebilir: Conta Neden Yanar ?

19 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir