Conta neden yanar

Conta neden yanar

Conta neden yanar

Silindir kapak contası veya üst kapak contası yanması aynı durum olduğunu belirterek yazımıza başlayalım. Bu konuda birçok insanın başına gelmesi ve bir anda olması nedeniyle şaşkınlığa neden olan bu durum hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Contanın yanmasına neden olan detaylar, buna kullanıcının mı yoksa aracın kendisinin mi neden olduğu ve bu durum ile ilgili tüm detayları sizlere aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle belirtmemiz gereken contanın yanmasına araca gerekli bakımın yapılmıyor oluşu ve bilgisizlik olarak öne çıkmaktadır. Tabi araç içerisinde ki birçok parça da olduğu gibi contanın da belirli bir kullanım ömrü vardır. Bu ömrün üzerine çıkmak mümkün değildir. Ancak o zaman gelmeden önce yanmasına neden olan durum genelde kullanıcı hatasıdır.
►İlginizi Çekebilir: Conta Yanması Nasıl Anlaşılır ?

Conta yanması neden olur sorusunun nedeni aracın motorunun susuz kalması nedeniyle oluşacağını söyleyelim. Antifiriz olarak bilinen ve araç motorun uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışmasına yardımcı olan bu maddeyi düzenli olarak kontrol etmek servise gitmenizin önüne geçecektir. Bu işlemi yapmak çok basittir. Aynı şekilde azalma varsa tamamlamakta aynı şekilde kolaydır. Bu sizin yüksek bir maliyetten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Conta maliyeti bazen motor maliyetinden daha yüksek olabilmektedir. O nedenle aracınızın susuz kalmamasına dikkat etmemeniz sizler açısından çok önemlidir. Sorunun neden oluştuğunu kısaca anlatmaya çalıştık .Şimdi ise sizlere bu contanın neden bu kadar önemli olduğunu ve nerede bulunduğundan bahsedelim.

Conta Nerede Yer Almaktadır ?

Silindirlerin içinde yer alan nokta ile bunların üzerinde yer alan ve üst kapak olarak isimlendirilen noktaların birleştiği yer bulunan bir contadır. Lastik bir yapıya sahip olur. Kapan ile motor bloğu olarak bilinen parçaların birbirine monte edilmesi için kullanılan bir parçadır. Bu iki parça arasında motorun çalışırken hiçbir şekilde boşluk olmaması gerekiyor. Ancak bu şekilde çalışması halinde daha verimli olacaktır. Motor içerisinde yeterli antifiriz olmaması veya bunun yerine araca musluk suyu eklenmesi motor kapak contasının yanmasının en temel nedendir. Sürekli olarak antifiriz kullanılması bu yanmanın önüne geçecek ve uzun süreler boyunca sorunsuz bir şekilde aracınızı kullanabileceksiniz.

Contanın yandığı an anlık olarak gerçekleşebilir. Bu kullanıcı yüzünden de yaşanabilir. Diyelim ki araç çalışır durumda olsun. Motor komple kapalı olduğu için su ne kadar ısınırsa ısınsın su hiçbir zaman kaynamayacaktır. Bu anda sıcak motorun suyun eklendiği kapağı açmak suyun kaynamasına neden olacaktır. Bu durum ile birlikte motor ile suyun birbiri ile olan bağlantısı kısa bir süreliğine de olsa kesilecektir. Bu da contanın yanmasına neden olacak bir durumdur. Farklı yakma nedenleri de vardır. Ancak bunlar çok sık yaşanmadığı için ilk akla gelen yukarı da bahsetmiş olduğumuz nedenlerdir. Bloğun içerisinde yer alan tortular ve kurum daha fazla ısı çekeceğinden dolayı contanın yanmasına neden olabilir. Üst kapakta veya alt kapakta çatlak olması da contanın yanmasına neden olabilir.
►İlginizi Çekebilir: Conta Yakması Kaça Mal Olur ?

34 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir