Yanlış buji takılırsa ne olur ?

Yanlış buji takılırsa ne olur ?

Yanlış buji takılırsa ne olur ?

Bujiler, motorun içindeki hava ve yakıt karışımını ateşlemek için ‘kıvılcım’ sağlayan ünitelerdir.

Ateşlemeyi sağladıkları için motorunuzun çalışması için çok önemlidirler. Bujilerle ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman motorun teklemesi veya yolda kalma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Buji değişim zamanı geldiği vakit aracınıza uygun olanıyla değiştirmeniz gerekir. Peki araca yanlış buji takılırsa ne olur ? Bu makalede bunu açıklamaya çalışacağız.

Yanlış buji takılırsa ne olur ?

Bu konuda fikir sahibi olabilmek için bujinin nasıl çalıştığını ve ne tür malzemelerden üretildiğini bilmek gerekmektedir.

Bujinin temel işlevi, ateşleme bobini ve distribütörden sağlanan voltajı, hava ve yakıt karışımını tutuşturmak için silindire iletmektir.

Bu işlem , karışımı doğru zamanda doğru şekilde ateşlemek için bir dizi sensör kullanan motor kontrol ünitesi (ECU) aracılığıyla hassas bir şekilde kontrol edilir .

Üreticiler, silindirin içine mükemmel şekilde oturması için özel olarak tasarlanmış ve bujinin silindir içindeki aşırı koşulları erimeden kaldırabilmesini sağlamak için doğru ısı derecesine sahip bujiler kullanır.

Eski model araçlarda, bujiler esas olarak seramik yalıtkanlı bakırdan yapılmıştır ve hava ve yakıt karışımını ateşlemek için bir nikel elektrot kullanmıştır.

Bu bujilerin dezavantajı, 20.000km – 40.000km gibi nispeten kısa hizmet ömürleri olması ve çabuk kirlenmeleridir.

Bakır bazlı bujilerden sonra platin ve iridyum bazlı bujiler geliştirilmiştir. Bugünün yeni model araçlarında platin veya iridyum bujiler kullanılmaktadır.

Bu madenler bakırdan daha güçlüdür, daha uzun ömürlüdür fakat daha pahalıdır.

Platin ve iridyum bujilerde elektrot yüzey alanı çok daha küçüktür ve kıvılcım kaybı için daha az yüzey alanı sağlar.

Platin ve iridyum bujilerin yaklaşık 100 bin kilometre ömürleri vardır ayrıca bakır-nikel bujilere göre ısıya çok daha dayanıklıdır, bu nedenle çalışma sırasında silindir sıcaklıklarının çok daha yüksek olduğu daha yüksek sıkıştırmalı motorlarda daha rahat kullanılmaktadırlar.

Bujilerin çeşitlerini basit olarak belirttikten sonra yanlış buji takılırsa ne olur ? sorusunu cevaplayalım:

Tek tırnak buji ile çift tırnak buji arasındaki fark başlıklı makalede hangi bujilerin birbiriyle uyumlu veya uyumsuz olduğunu ayrıntılı olarak belirtmiştik. Bu sebeple yeniden aynı bilgileri burada vermedik.

İsterseniz o makaleden buji seçimi konusunda yardım alabilirsiniz.

Genel olarak; araca buji seçerken aracın modeline eski model bir buji uygun ise yeni model bir buji yakmanın veya bunun tersinin yapmanın uygun olmadığını, buji seçerken buji muadil kataloğuna bakmanız gerektiğini belirtmek gerekir.

En iyi kızdırma bujisi hangisi başlıklı makalede piyasadaki en iyi buji markalarını ve hangi tip araçlara hangi markaların daha uygun olduğunu belirtmiştik.

Peki biz bunlara uymayıp rastgele bir seçim yaparsak veya buji seçimini ustaya bırakmış isek ve ustamız özensiz bir tercih yapmış ise ne olacak ?

Yanlış veya uyumsuz buji kullandığımız zaman aşırı ısınmadan kaynaklı çatlama-patlama olması, çabuk kirlenmeden kaynaklı buji ömrünün kısalması, yakıt tüketiminin artması, tekleme ve hatta motor arızası gibi risklerle karşılaşırsınız.

Bu riskler biraz da ne tür bir yanlış yaptığınızla ilgilidir. Mesela bakır bujiler yüksek sıcaklığa dayanıklı değildir ama iletkenliği iyidir.

Bakır-nikel buji kullanılan bir araca daha pahalı ve uzun ömürlü iridyum veya platin buji kullanırsanız bunların iletimi daha zayıf olacağı için ateşleme performansı düşer.

İridyum buji ile üretilmiş yeni model bir araca ucuz olsun diye bakır-nikel bir buji taktırırsanız buji yüksek sıcaklığa dayanamayıp erime, patlama, çatlama gibi sorunlar olabilir.

Yanlış buji tercihinin bir de marka-model yanlışlığı yapma versiyonu bulunmaktadır. Örneğin belli skoda modelleri için üretilmiş bir bujiyi Volkswagen veya Toyota aracınızda kullansanız ne olur ?

Böyle bir durumda birkaç seçenek vardır:

İlk seçenek aracınızın ateşleme yapmaması veya ateşleme zamanlamasını kaçırabilmesi, temassızlık olması nedeniyle tekleme olmasıdır. Bu durumda yanlış bir şey yaptığınızı hemen anlarsınız.

İkinci seçenek, bujinin %100 olmasa da %70-90 civarında uyum göstermesidir. Bu durumda buji işlevini görebilir ama ömrü kısalabilir veya verimliliği azalabilir. Usta taktığı zaman araç çalışır birkaç hafta veya birkaç ay sonra bujiyi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca bu süre zarfında yakıt tüketimin artması, mavi duman , zaman zaman motorun düzensiz çalışması gibi sorunlar görebilirsiniz.

Nadiren de olsa muadil kataloğunda yazmasa da farklı marka araçların bujileri kısmen uyumlu olabilir. Bu da üçüncü seçenektir. Ancak yine de ömür veya performans konusunda sorun yaşanabilmesi muhtemeldir.

Peki ya kalitesiz buji kullanırsak ?

Orta kaliteli veya üst kaliteli buji markalarının buji katalogları var ve katalogdan seçip kullanılmaktadır. Tavsiye edilen budur.

Daha alt kaliteli ürünlerde ise satıcı sattığı bujinin hangi markalara uyumlu olduğunu söylemektedir. Bu tür ürünler genellikle birkaç farklı marka ve modele uygun “üniversal” uyumlu olmaktadır.

Yani ustaya sorduğunuz zaman “ona da uyumlu, buna da uyumlu, öbürüne de uyumlu” diye cevap verdiği ucuz bujiler vardır. Bu tür ürünler aslında %100 uyumlu olmamakla birlikte %80-90 uyumludurlar.

Ömürleri kısadır ama parası ucuz olduğu için bu husus bazılarında göz ardı edilmektedir.

Bu konuda bir tavsiye isterseniz kalitesiz, markası belli olmayan bujileri sırf ucuz diye kullanmamanızı öneririm. Çünkü buji fiyatı düşük veya pahalı olsun işçilik ücreti vardır.

Buji değişiminde işçilik ücreti parça fiyatına kıyasen fazladır. Bu nedenle sık buji değiştirmek yerine iyi marka alıp iyi ustaya yaptırmak daha makuldür.

Bkz.Buji değişim fiyatları

Bu konuda sorulan diğer bir soru da bujinin sadece biri bozuk olursa ne yapılacağıdır. Yani sadece bozulanı mı değiştireceğiz, yoksa değiştirmişken hepsini mi değiştireceğiz (maliyet katlanır, doğal olarak)

Ayrıca hemen değiştirmesek ne olur, sonuçta biri bozuk ama diğerleri çalışıyor..

Diğer bir soru da bujilerden birinin bozuk olduğunu nasıl anlayacağız ?

Bu konudaki merakınızı da aşağıdaki bağlantıda yer alan makaleden giderebilirsiniz.

İlgili yazı: Bujinin biri çalışmıyor ne olur ?

İlgili yazı: En iyi buji markaları hangileri ?

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir