DF060 Renault arıza kodu nedir, çözümü nasıl yapılır ?

DF060 Renault arıza kodu nedir, çözümü nasıl yapılır ?

DF060 Renault arıza kodu nedir, çözümü nasıl yapılır ?

Araç satış ilanlarında sıkça rastladığımız vuruntu, üfleme, duman atma kavramları araç sahiplerinin en büyük korkularından bazılarıdır. Çünkü bu tür işaretler motor performansının sorunlu olduğu anlamına gelir.

Renault araçlarda alınan DF060 arıza kodu 2 numaralı silindirde meydana gelmiş yanma sorunları nedeniyle üretilmektedir.

DF060 Renault arıza kodu olan araçta görülmesi muhtemel sorunlar:

 • Üfleme
 • Duman atma
 • Motor arıza lambasının yanması
 • Duman atma
 • Egzoz borusundan yakıt sızması
 • Rölanti dalgalanmaları yaşanması
 • Aracın sarsıntılı çalışması
 • Motorda titreme
 • Aracın yeterince hızlanamaması
 • Çekiş düşüklüğü
 • Yakıt harcamasının artması
 • Aracın stop etmesi

DF060 Renault arıza kodu nedir ?

DF060 arıza kodu kısa açıklaması:

2 numaralı silindirde tekleme

Hava yastığı/ön gerici sisteminde arıza

Şeklindedir.

DF060 arıza kodunda sorun olan silindir numarasının verilmesi arıza kaynağını bulmada kolaylık sağlamaktadır. 2 numaralı silindirde “tekleme” olması demek bu silindirde ateşleme zamanlamasının hatalı olması, hava/yakıt oranının uygun olmaması, silindirde “üfleme” denilen kaçağın olması, yani yakıtın olması gerektiği gibi sıkıştıramaması gibi sorunların olabileceğini ifade eder.

Benzinli araçlarda ateşlemeyi buji yaparken, dizel araçlarda ateşleme bujisi yoktur. (Kızdırma bujisi vardır ama onun farklı bir işlevi vardır.) Ateşleme işlemi yakıtın sıkıştırılarak kolay yanar hale getirilmesi ve bu yakıta enjeksiyonla belli bir basınç ile mazot püskürtülmesi ile gerçekleşir.

Buna göre DF060 arıza kodu alındığında;

2 numaralı silindirle ilgili yakıt enjektörü ile alakalı bir sorun olabilir. Yakıt enjektörünün iğnesi veya meme deliği bozulmuş olabilir, enjektör yayı bozulmuş olabilir, enjektör iğnesi tam kapanmıyor olabilir, enjektörün içindeki kanallar kirden dolayı tıkanmış olabilir, enjektörün içindeki sargılarda kopukluk, kısa devre vs. sorunlar olabilir veya enjektör bağlantılarında sorun olabilir.

2 numaralı silindirde sıkıştırma (kompresyon) sorunları olabilir. Mazotun düzgün yanması için sıkıştırmanın düzgün olması gerekir. Silindir içinde sıkıştırma ile alakalı en önemli parçalar segmanlardır. Yağ segmanları yağın sızdırmazlığını, kompresyon segmanları ise yanma odasının sızdırmazlığını sağlarlar.

Segmanlarda aşınma olursa “üfleme” denilen sorun gerçekleşir. Motorun yanma verimliliği düşer.

Piston segman takımı
Piston segman takımı

Silindirde sıkıştırma sorunlarına yol açan diğer arıza silindir kapağı ile alakalı arızalardır.  Silindir kapağında emme ve egzoz eksantrik milleri, supaplar, benzinli motorlarda bujiler, dizel motorlarda (ve direk enjeksiyonlu benzinli motorlarda) enjektörler,  egzoz ve emme hava geçiş kanalları bulunur.

Silindir kapağında genellikle iki adet eksantrik-kam mili bulunur, biri egzoz biri emme supaplarını kumanda ederek, supapların tam zamanında açılıp kapanmalarını sağlar.

Bu parçaların birinde görülebilecek arıza DF060 koduna sebep olabilir.

Her ne kadar DF060 arıza kodu bize sorunun 2 numaralı silindirde olduğunu söylese de araçta, motorun düzgün çalışmasını etkileyen genel bir arıza olabilir ve bundan şimdilik sadece 2 numaralı silindir etkilenmiş olabilir.

Motorda teklemeye yıl açan bazı arızalar şunlardır:

 • Yakıt hortumunda sızıntı veya vakum kaçağı olması
 • MAF sensörü arızası
 • Gaz kelebeği konum sensörü arızsı
 • Katalitik konvertör arızası
 • Oksijen sensörü arızası
 • EGR valfinin tıkanması

DF060 Renault arıza kodu çözümü

2 numaralı silindirle alakalı olarak yakıt enjektörü, piston, segmanlar, silindir kapağı, silindir kapağı contası gibi parçalar kontrol edilmelidir.

Enjektör arızalandığında yetkili servisler değişim yoluna gitmektedir, özel servisler ise tamir yapabilmektedir.

Silindir kapağı contası ve silindir kapağı ile alakalı parçalarda sorun var ise değiştirilir.

Segmanlarda sorun var ise segman atmak birkaç yıl daha aracın motor ömrünü uzatır.

Motorda kompresyon kaçağının varlığı (sıkıştırma sorunu olup olmadığı), kompresyon testi ile anlaşılabilmektedir.

Eğer DF060 arıza kodu alınan araçta aracın yürümesinde bir sorun yok ise motor parçalarında sorun yok ise bu arızanın diğer anlamı olan hava yastığı/ön gericiler sistemi (özellikle sensör ve devresi, kabloları) kontrol edilmelidir.

Bu konuda size yardımcı olacak diğer yazılar:

Segman atmak ne kadar ?

Kompresyon testi fiyatları

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir