P0106 arıza kodu

P0106 arıza kodu

P0106 arıza kodu

P0106 arıza kodu MAP sensörü ile alakalı bir sorunu belirtir.

MAP sensörü (Manifold mutlak basınç sensörü) emme manifoldundaki vakum miktarını algılayarak aracın beynine motor yükü hakkında bilgi verir.

Motordaki yük değişince manifoldun basıncı da değişmektedir. MAP sensörü bu değişiklikleri algılayarak güç aktarma sistemi kontrol modülüne bilgi gönderir.

Motor yükündeki değişiklik motor devri, gaz kelebeğindeki açıklık oranı ve egzoz gazının devridaim akışındaki değişiklik gibi kriterlere göre tespit edilmektedir. Motor yükü aynı kalmakla birlikte MAP sensörü manifold basıncında hızlı bir değişiklik olduğunu ECU’ya iletirse ECU sistemde bir sorun olduğunu düşünür ve P0106 arıza kodunu üretir.

P0106 arıza kodu üretilmesinin sebepleri

Bunun yaygın sebebi MAP sensörünün arızalanmış olabileceği veya sensörden çok düşük voltaj çıkışı olmasıdır. Aracın yakıt enjeksiyon sistemi MAP sensörü ile ilişkilidir. Dolayısıyla MAP sensörüyle alakalı bir sorun motorun çalışmasını etkiler.

P0106 arıza kodu belirtileri

Aracın beyni P0106 arıza kodunu üretirse motorun çekişi düşecektir. Artık gaza bastığınızda araç eskisi gibi hızlanamayacaktır. Buna ilave olarak yakıt harcaması artacak ve rölantide dalgalanma olacaktır. Bir diğer belirti de egzozdan siyah duman atılmasıdır.

Çözüm

Bu sorunun çözümü genellikle MAP sensörünü değiştirmektir. Bir ihtimal sensörün kabloları gevşemiş veya yıpranmış olabilir.

32 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir