Subaru XV yakıt tüketimi yorumları

Subaru XV yakıt tüketimi yorumları

Subaru XV yakıt tüketimi yorumları

Bu makalede Subaru XV yakıt tüketimi yorumları yer almaktadır. Subaru XV lerin çok sayıda modeli vardır ve bunların yakıt tüketimleri farklıdır. Bu makalede Subaru XV 2.0iS ES (2022) modeli üzerinden yorum yapacağım.

Subaru markası kulağıma geldiği zaman aklıma ilk olarak Impreza, sonra da belki Forester modeli gelir. Biraz düşününce Legacy ve Outback’i hatırlarım.

Subaru XV
Subaru XV

Maalesef XV, SVX ve 360 gibi modeller bende fazla yer etmedi. Impreza platformunu temel alan ve rekabetçi fiyatlı bir crossover SUV pazarındaysanız, boyutuna göre bir XV denememek aslında oldukça aptalca olurdu. Bu sebeple Subaru XV piyasadadır.

Maalesef Subaru XV ülkemizde pek popüler değil. Bunun önemli bir sebebi yakıt fiyatları yüksek olan ülkemizde Subaru XV gibi yakıtı bol keseden harcayan araçların tercih pek edilmemesidir.

Subaru XV yakıt tüketimi yorumları

Araba seçiminde tek kriter yakıt tüketimi değildir. Bu sebeple Subaru XV’nin bazı özelliklerine değinmek istiyorum:

Subaru XV, hatchback, station ve SUV karışımı gibi görünen crossover adını gerçek anlamda bünyesinde barındırmaktadır. Eğimli arka güverte sportiflik izlenimi verirken, siyah kaplama onun sağlam, off-road becerisine atıf yapmaktadır.

XV standart olarak çok iyi özelliklere sahip ve paket fiyatının bir parçası olarak LED aydınlatma, açılır tavan ve tavan rayları gelmektedir. Alaşım jantlar da standart ücrettir ancak 2022 model yılı için bunlar yeniden tasarlanmıştır.  Normal 2.0, de 17 inç alaşımlar, ES modelinde ise 18 inç versiyonları kullanılmıştır.

2022 model Subaru XV araçta, ön kısmın yeni bir tampon tasarımı ve alt ızgara elemanı ile biraz revize edildiğini görmekteyiz. Siyah kaplama yeniden şekillendirilmiş ve ön sis lambalarının etrafına biçim verilmiş durumdadır.

Subaru XV’nin off-road becerisi gayet iyi ve aracın dış tasarımında buna atıf yapılmış durumdadır. Subaru XV araçlar ile ilgili en pozitif yorumum bu araçların yol tutuşunun iyi olması ve arazide, bozuk yollarda gayet iyi performans göstermesidir.

Subaru XV’de (2022 modeli) renk seçenekleri olarak Horizon Blue Pearl (önceki modellerde Kuvars Mavisi) Plazma Sarısı, (önceki modellerde Sunshine Orange) gibi deçenekler bulunmaktadır.

Aracın arka tasarımında fazla bir şey değişmemiştir. LED eleman kombinasyonlu lambalar ve bagaj kapağının üstündeki zorunlu çevrimdışı spoyler kullanılmıştır.

Subaru XV
Subaru XV

İç mekan yorumları

XV sanıldığı kadar küçük bir araç değil hantal veya sürüşü zor olacak kadar da büyük değil. Yani büyüklüğü fena değil. Park etmekte veya şehir trafiğinde yol almakta sıkıntı çekmeyeceğiniz bir araçtır.

İç mekan 2022 model yılı için çok fazla güncellenmedi, sadece ilave olarak sürücü koltuğu için bir hafıza fonksiyonu sunulmaktadır. Yeni bir özellik olarak Subaru’nun sürüş modu seçim işlevi olan SI-Drive’ı eklenmiştir. Bu işlev gaz kelebeği tepkisini yeniden şekillendirmekte ve sürücünün ekonomik bir ayar ile heyecanlı bir sürüş için daha sportif bir ayar arasında seçim yapmasına olanak tanımaktadır.

Subaru XV araçların yakıt tüketimi yorumlarını merak edenler için bu küçük bilginin değerli olduğunu düşünüyoruz. Bu özellik sayesinde arazideki yüksek yakıt ayarı şehir trafiğinde değiştirilebilmektedir.

Bilgi sistemi yorumları

Bilgi sistemi Android Auto ve Apple CarPlay ile donatılmıştır. Cep telefonuna bağlanabilmekte  ve navigasyon, ses akışı ve hatta Whatsapp gibi araç içi onaylı tüm uygulamaları kullanmayı sağlamaktadır. Basit görevler ve işlev değiştirme fonksiyonları sesli komutla yapılabilmektedir.

Subaru XV’lerin 2022 modelinden itibaren ön görüş monitörü eklenmiştir. Bu sayede park etme ve arazide sürüş fonksiyonlarında kolaylık sağlanmıştır.

Yakıt tüketimi yorumları

Subaru XV araçların karma yakıt tüketiminin 7,3 l/100 km olduğunu iddia edilse de gerçek tüketim rakamları bunun üzerinde. İnternet siteleri ve forumlarda bazen 100 kilometrede 7-7,5 litre yakıyor gibi yorumlar yer alsa da bana inandırıcı gelmedi.

Subaru XV araçlardan 100 kilometrede 10 ila 11 litre yakıt harcamasını beklemek daha gerçekçi olur.

Subaru XV araçların yol tutuşları, yol emniyetleri iyi ve yeterince sağlam arabalar. Eğer aracı toprak yolda, çamurda, karlı zeminde de kullanacaksanız Subaru XV iyi bir seçim olabilir ama Subaru XV araçlar benzerlerine göre yakıt tüketimi konusunda iyi değillerdir.

Yani cebini değil performansı düşünenler için tercih edilebilecek bir otomobil diyebilirim.

Subaru XV
Subaru XV

Emniyet yorumları

Subaru XV araçlar güvenlik ve emniyet konusunda iyi araçlar. Ön görüş yardımı sistemi sürücüye bu konuda yardımcı oluyor. Ayarıca Kör Nokta İzleme, Şerit Değiştirme Asistanı, Geri Otomatik Frenleme ve Arka Çapraz Trafik Uyarı gibi sistemlerle sürüş güvenliği artırılmış durumdadır.

Bunlara ilave olarak entegre takla kafesi, boyun tepkisini hafifleten koltuk başlıkları, 7 hava yastığı, adaptif hız sabitleyici, otomatik frenleme özelliğine sahip sürücü destek sistemi EyeSight’tan oluşan güvenlik sistemleri Subaru XV’yi daha emniyetli kılmaktadır.

Rakipleri

Subaru XV gibi bir araç düşünüyorsanız bu aracın en yakın rakipleri Honda HR-V, Mazda CX-30, KIA Seltos  ve Peugeot 2008 dir. Bu araçlarla kıyaslama yapabilirsiniz.

*HEMEN OKU: Subaru XV kronik sorunları

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir