Dizel motor rektefiye fiyatları

Dizel motor rektefiye fiyatları

Dizel motor rektefiye fiyatları

Dizel motor dünya üzerinde en çok kullanılan ülke olarak öne çıkma ihtimalimiz çok yüksektir. Bunun gerçek olduğu ülkemizde dizel araç fiyatlarının diğer ülkelere nazaran çok yüksek olmasıdır. Neden yüksek olduğunu merak edenlere cevabımız benzin fiyatlarının çok yüksek olmasını gösterebiliriz. Dizel fiyatlarda çok yüksektir ancak daha az yakması nedeniyle tercih edilmektedir. Bu türden yakıtla çalışan bir aracınız varsa tamir bakımının da farklılık göstereceğini söyleyebiliriz.

Aracın motorunun bitmesi halinde onu yenilemek yani sıfırdan tekrar yeni hale getirmek için belirli bir harcama yapmanız gerekiyor. Harcama yapmaya başlamanızdan önce size vereceğimiz ilk bilgi rektefiye fiyatlarının aracının yaşına ve modeline göre farklılık göstereceğini unutmamak olacaktır. Ayrıca işlemlerin servis veya normal sanayide yapılmasının da fark oluşturacağını ekleyelim.

Rektefiye Neden Gerekir?

Bir araç motorunun neden yenilenmesi gerektiğine bakarak konumuza devam edelim. Araç yüksek hızda kullanım ve aşırı yüklenme nedeniyle conta yakmış olabilir. Bununla birlikte ortaya çıkan suyun hızlı bir şekilde azalması ve pistonların bu nedenle silindir kapağına yapışarak gömlek denilen boşlukların bozulması ile motor kullanılamaz hale gelebilir. Bu trafikte bulunan her dizel aracın başına gelebilecek bir durumdur. Bu durum sürücü hatası nedeniyle olabileceği gibi aynı zamanda bakımsızlık nedeniyle de yaşanabilir.

Rektefiye İçin Gerekli Parçalar Nelerdir?

Araç yukarıda anlattığımız nedenlerden ötürü veya farklı bir nedenden dolayı motor yenilenmesi istediğinde öncelikle parçaları almak gerekiyor. Bunun için ilk olarak motor blokunun hazır hale getirilmesi gerekiyor. Alınacak parçalar piston, krank taşlama işlemi, silindir kapağı, triger, termostat, yap ve su pompası ve V kayışı şeklinde sıralanabilir.

Bu parçalara araca motor yapacak usta tarafından karar verilir. Parça sayısı azaltılabilirse parça maliyeti de otomatik olarak düşecektir. Yukarıda saymış olduğumuz parçaların ortalama bir araç için fiyatları 1500 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir. Yüksek segment’e sahip olan araçlarda fiyatlar değişecektir. Aynı zamanda kamyon, tır, otobüs ve ağır çekicilerde fiyatlar tahmin edilenden yüksek olabilir. Bu parçalar ile birlikte ustaların alacağı işçilik ücreti ile birlikte ortaya ortalama bir fiyat çıkarılacaktır.

Rektefiye Ortalama Ücretleri Ne Kadar Olur?

Trafikte sıklıkla karşılaşılan araçlar olan reno ve tofaş sınıfında yer alan araçları için bu ücret 1.500 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir. Bunun nedeni motorun açık olması ve parça ücretlerinin ucuz olmasıdır. BMW, Mercedes sınıfında yer alan araçlarda motorun başına gelen duruma göre 5.000 TL ile 15 bin TL arasında sorun yaşanabilir. İş Makineleri ve otobüs, kamyon gibi araçlarda fiyat aralığı 30 bin ile 50 bin TL arasında olabilir. Bu noktada hiçbir usta size kesin bir fiyat veremez.

Çünkü bir fiyat verebilmesi için öncelikle motorun içine bakarak hangi parçalarda sorun yaşanıldığını görmesi gerekiyor. Buna baktıktan sonra kesin bir fiyat verebilirler. Ustalık ücreti de buna göre belirlenecektir.

40 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir