Araba motor yağı fiyatları

Araba motor yağı fiyatları

Araba motor yağı fiyatları

İnsanların eklem yerlerinin verimli çalışması için nasıl iliğe ihtiyaç duyuluyorsa araçın motorunda bulunan parçalarında düzgün olarak çalışması ve daha uzun ömürlü olması için motor yağına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bir aracın motor yağı tam değilse bu ilerde sorun yaşanabileceği anlamına gelmektedir. Şuan dünya üzerinde tüm motor üreticileri araçların motor yağlarının belirli bir kilometrede değiştirilmesini istemektedir.

Bunu istemelerinin nedeni motorun korunmasını sağlayarak daha uzun ömürlü araç kullanımını sağlamaktır. Tabi bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Bu detayların başında tercih edeceğiniz motor yağı ve değiştirilmesi gelecektir. Doğru motor yağını gerekli şekilde motora eklenmesi çok önem arz etmektedir.

Motor Yağı Ne Zaman Değişir?

En önemli detay budur. En kalitelisini dahi alsanız motor yağının ömrü bellidir. Kullanıma göre bu ömür belirlenmiştir. Ülkemizde standart olarak motor yağı değişimi 10 bin veya 15 bin km’de bir yapılması tavsiye edilmektedir.

Tabi bu işlemin tek başına yapılması yanlıştır. Motor yağı ile birlikte bu yağı araç içerisinde sürekli temizlemeye yarayan yağ filtresi de sürekli değiştirilmedir. İkisinin aynı zamanda değiştirilmesi verim açısından önemlidir.

Bir yıl boyunca içerde duran yağ ile gerekli kilometre yapmadıysanız değiştirmenize gerek yok. Yağ aynı şekilde duracağı için bir sorun teşkil etmez. Ancak değiştirme zamanı geçtikten sonra fazla gitmek motor açısından önemli bir sorun olabilir.

Motor Yağı Neden Değiştirilmeli ve Nasıl Değiştirilir?

Motor yağının değiştirilme işlemi çok basittir. İlk olarak motor içerisinde bulunan yağın tamamı motorun içinden alınır. Bu işlem için genelde motorların alt kısmında bulunan tıpa açılarak içeri de ki kalitesini yitirmiş yağ boşaltılır. Bu 1-2 dakika sürebilir. Ardından açılan tıpa kapatılarak diğer yap motora kapak kısmından eklenir. Genelde bunun litresi belli olduğu için ustanın söylediği yağı almanız yeterlidir.

Motor yağının görevi pistonların ve diğer parçaların sürtünme sonucunda aşınmasının önüne geçmektedir. Daha az yakıt tüketimine yardımcı olur ve hızlı motor soğutması sağlayarak motorun sağlığını korumaktadır. Aracın yüksek performans göstermesine yardımcı olmakla birlikte aşırı sıcaklıklarda hızlı bir şekilde hararet yapmasının önüne geçmektedir.

Motor Yağı Fiyatları

Ülkemizde motor yağı denildiğinde belirli firmalar akla gelmektedir. Bunlar Castrol, Mobil gibi akla gelen isimlerdir. En kaliteli ürünler bunlarda olması nedeniyle kullanıcılar ve üretici firmalar değişimin bunlar ile yapılmasını tavsiye etmektedir. Genelde 4 litrelik bir yağ aracın yağ değişimi için yeterli olacaktır.

En ucuzdan en yükseğe bu litrede bir motor yağının fiyat aralığı 80 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Bu kaliteli bir seçim olmasının yanı sıra markanın bilinirliğine göre de farklı değerlere sahip olmaktadır. Castrol en bilinen marka olduğu için en yüksek fiyat ona aittir. Tabi tercih edebileceğiniz farklı markalarda bulunduğunu ekleyelim.

27 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir