Motor rektefiye kaça mal olur

Motor rektefiye kaça mal olur

Motor rektefiye kaça mal olur

Araçların en önemli parçaları onların motor kısımlarıdır. Motorun iyi olmaması demek sizin o araçtan y eterli performansı alamamanız anlamına gelmektedir. Motor kısmında ki aksaklık farklı nedenlerden dolayı olabilir. Bunlar nedeniyle motora yenileme yapılması gerekiyor. Bu işleme ise rektefiye denilmektedir.

Kısaca bu işlemi tamamlamamız gerekiyor tüm motorun tamamıyla sökülerek baştan aşağıya kontrol edilmesini ifade etmektedir. Tabi bu işlem esnasında eksik parçalarlar tamamlanmalı ve iç kısımda kirlenmiş parçaların temizlenmesi işlemleri de yapılmalıdır. Bir nevi makyajlama yapılmaktadır. Bu sayede ortaya daha sağlıklı ve daha uzun süre hizmet verecek bir motor ortaya çıkacaktır.

Motor Rektefiye Nasıl Yapılır?

Motor kısım öncelikle arabadan tamamen çıkarılır. Bu işlem titizlikle yapılmalı ve motorun dış kısmına herhangi bir zarar verilmelidir. Ardından motor parçalarına ayrılmalıdır. Bunlar motor bloğu, silindir kapağı, subap kısımları, millerin olduğu kısımlar, bujiler, ateşlemeye yardımcı olan sistemler, yakıt pompalarsı, emme manifoldu gibi tüm parçalar eksiksiz bir şekilde elden geçirilmelidir.

Motor sadece kapalı olan kısımla iş yapan bir nokta değildir. Ön kaputun altında ki tüm parçaların motorun daha sağlıklı ve verimli çalışmasına yardımcı olduğu için bu parçaların tamamı elden geçirilmelidir. Kontrol edilen parçada bir sorun varsa değiştirilmeli eğer sorun yoksa temizliği yapılarak yerine takılmalıdır.

Motor rektefiye işlemini ister oto sanayilerde isterseniz de servislere giderek rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Bu işlemin tercih edilme nedeninden birisi de araç motorunun sıfır alınmasının çok maliyetli olması ve bazı işlemlerin yapılmak zorunda olmasıdır.

Ancak yenileme işlemi yapılırsa işlemlerin bir kısmını yapmak zorunda kalmayacaksınız. Benzinli ve dizel araçların yenilenme işlemi arasında belirli bir fark bulunmaktadır. Dizel araçların maliyet bakımından daha yüksek olduğunu belirtelim. Tabi bu işlemi yapmak için öncelikle motorun usta tarafından kontrol edilmesi gerekiyor.

Kontrol edilen motor bu işlemi istiyorsanız sıra ile işlemler yapılmalıdır. Tüm işlemler titizlikle yapılmalı ve herhangi bir parça dışarıda kalmamalıdır. Aksi takdirde araç çalıştırıldığında daha büyük bir sorun ortaya çıkabilir.

Rektefiye Maliyeti Ne Kadardır?

Bir araç motorunun rektefiye yapılmasına karar verildiğinde ortaya net bir maliyet çıkarmak çok da mümkün değildir. Öncelikle motor açılması ve içinde değişecek ya da aynen yerine takılacak parçalar belirlenecektir. Bu sayede ortaya malzeme maliyeti ortaya çıkacaktır. Tabi bu maliyet aracın yaşına ve modeline göre değişmektedir.

Tabi işlemin yapılacağı motorun durumu da çok önemlidir. Eğer araç parçaları yurt dışında getirilecekse bu da maliyeti yakından etkileyecektir. Sürekli gördüğümüz tofaş ve reno araçlarda maliyet 2.000 TL ile 3000 TL arasında değişebilir. Ancak marka ve modeli yüksek araçlarda bunun maliyeti çok yüksek olacaktır. 10 bin ile 15 bin TL arasında maliyet çıkarılacak araçlarda olabilir. Size bu nedenle hiçbir usta net bir fiyat veremez. Ancak inceleme yapıldıktan sonra net maliyet ortaya çıkacaktır.

27 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir