Turbo tamiri kaç lira

Turbo tamiri kaç lira

Turbo tamiri kaç lira

Araçların performansını arttırmak için sürekli güncellemeler yapılmaktadır. Motor sistemine yardımcı olan eklemelerin yapılması sayesinde daha verimli bir şekilde motorların çalışması sağlanması amaçlanmaktadır. Bu sistemler arasında bulunanlardan birisi de turbodur. Her araçta kullanılmayan bir sistem olmadığı ekleyelim. Genellikle turbo sistemler yüksek güce sahip motorlarda kullanılmaktadır. Tabi bunun neden tercih edildiğini anlamak için öncelikle sistemin ne işe yaradığını bilmek gerekiyor. Turbo tamirinden bahsetmeden önce bu sistemin ne olduğu ve neden tercih edildiğini sizlere anlatmaya çalışacağız. Bu sayede olayı daha iyi anlayacağınızı tahmin ediyoruz. Sistemin tam olarak ne olduğu bilenler için gereksiz olsa da bilmeyenlere yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Turbo Sistemi Nedir?

Araba motorları çalışırken sürekli olarak egzoz gazı üretmektedir. Özellikle yüksek güce sahip motorlarda bu gazın üretimi daha fazla olmaktadır. Bu gazın dışarı çok hızlı bir şekilde atılması gerekiyor. Aksi bir durumda araç motorunun gaz nedeniyle boğularak stop etmesine neden olabilir. İşte bu gazı dışarı atmaya yarayan bir tür vantilatöre turbo adı verilmiştir. Turbo aslında araç motorunu güçlendiren bir parça değildir. Bu parçanın amacı motorun rahatlatılmasına yardımcı olarak daha rahat bir seyahat sağlamaktadır. Özellikle 2000 cc motorlarda tercih edilen bir sistemdir. Sizde dikkat ettiğinizde bu tür motorlar da geniş egzoz ve turbo sistemi tercih edilmektedir. Biz vantilatör desek bile  bazı insanlar buna pompada diyebiliriz. Tabi bu pompanın amacı da gazı dışarı atmaktan başka bir şey değildir.

Turbo Tamiri Yaptırılır mı?

Turbo ile bilinen en büyük şehir efsanesi bu sistemin tamirinin devamında hiçbir şekilde eski verimini sağlamadığı söylenmektedir. Tabi bunun doğru noktaları olduğu gibi yanlış yerleri de vardır. Genelde turbo tamiri yaptıran kişiler ustalarının onlara 6 ay ile bir yıl garanti verdiğini duyarak inanıyorlar. Ancak belki de bu kadar süre dahi turbo dayanmıyor. Oranlarsak tamir gören bir turbonun dayanma şansı %70 civarıdır. Yüzde 30 olarak ise bozulma ihtimali bulunmaktadır. Motorlu taşıtlar için bu oran çok büyük bir risktir.

Tabi tamir işlemini doğru yerde yaptırmak gerektiğini unutmayalım. 5 liralık işlemi 2 liraya yapacağını söyleyen işten anlamayan birisini tamir yaptırmak çok da mantıklı bir tercih olmayacaktır. O nedenle dikkatli karar vermek gerekmektedir.

Turbo fiyatları 600 TL ile 2000 TL arasında değiştiğini ekleyelim. Aracın modeline ve markasına göre daha yüksek bedellere de turbo sistemleri vardır. Eğer tamir aklınıza yatmazsa size tavsiyemiz gücünüz yetmesi halinde turboyu sıfır almanız olacaktır. Özellikle bu sorunun bir daha olmamasını istiyorsanız bunu tercih etmek daha mantıklıdır. Ancak tamir işini konuda uzman birisine yaptırmayı tercih ederseniz daha mantıklı bir iş yapmış olabilirsiniz. İki türlü de doğru tercihi yapmak önemli olacaktır. Gelişi güzel tamiri yapılacak veya sıfırı alınacak bir parça olmadığını unutmayın.

Turbo Tamiri Videosu

44 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir