Motor yağı değişimi fiyatı

Motor yağı değişimi fiyatı

Motor yağı değişimi fiyatı

Motor yağı motorun sürtünmesini daha iyi yapmasını, yakıt tasarrufu sağlanması ve sorunsuz bir sürüş sağlanması açısından çok önemli olan yardımcı bir maddedir. Düzenli aralıklar ile kontrol edilmeli ve aracın sorun yaşamadan sürüşünün sağlanması için düzenli olarak değiştirilmelidir.

Değiştirilme zamanı için birçok otomobil firması 10 bin KM’yi veya yıl bazında 1 Yılı tavsiye etmektedir. Eğer bir yıl içerisinde yukarıda belirtmiş olduğumuz kilometreyi aracınız ile yapmazsanız size tavsiyemiz yağ değişim işlemi üzerinden bir yıl geçtiğinde tekrar yağınızı değiştirmek olacaktır. Genel standart olarak tavsiye edilen budur buna uymanız daha yüksek bedelli sorunlar yaşamanızın önüne geçmesi açısından önemlidir.

Yağ Değişimi Yapılmazsa Ne Olur?

Birçok sürücü ya üşengeçlikten ya da işlemi takip etmemesi nedeniyle yağ değişimini ihmal ediyor. Öncelikle yağın motor için ne kadar önemli olduğunu idrak etmeleri gerekiyor. Bildiğiniz gibi araç motorlarının güç sağlaması için motorun içinde bulunan pistonların yüksek devirde çalışması gerekiyor.

Bu çalışma esnasında sürtünme hızı o kadar yüksek oluyor ki eğer bu işlemi kolay yapılmasını sağlayacak motor yağı olmazsa motor kısa sürede alev alacak dereceye ulaşabilir. Bu da aracın yatak sarması yani kaba tabirle motorun bitmesi anlamına gelecek durumun yaşanmanıza neden olur.

Yatak sarması gerçekleştiği andan itibaren aracınızın markasına ve modeline bakarak toplam 5 bin ile 25 bin arasında maliyet çıkmış olur?

Motor Yağı Değişim Ücretleri

Motor yağının değişimi çok basit bir şekilde yapılabilmektedir. Motor kısmının altında bulunan tapa açılarak öncelikle özelliğini yitiren yağ dışarı alınır. Ardından tıpa tekrar kapatılarak genelde 4 litre olan yeni motor yağı araca eklenir.

Bu işlem yukarıda belirtmiş olduğumuz aralıklar ile düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bununla birlikte hava filtresi ve yağ filtresi de mutlaka değiştirilmelidir. Çünkü bu üçlü birbiri ile aynı hareket mantığına sahiptir. Aracın içerisine pislik gitmesinin önüne geçmek için bulunurlar. Filtrelerinde yağ ile birlikte değiştirilmesi genelde tavsiye edilir.

10w40 olarak bilinen motor yağları otomobiller için tavsiye edilen seviyedir. 4 litrelik bir yağ 60 TL ile 80 TL arasında fiyatlar ile satılmaktadır. Yağ ve hava filtresinin fiyatlarının toplamı ise 100 TL’i bulabiliyor.

Bunun yanına işçiliğinde eklenmesi ile birlikte bir yağ değişiminin sürücüye maliyeti 250 TL ile 300 TL arasında olmaktadır. Bu maliyet gözünüze çok gelse de motorunuzun zarar görmesi halinde oluşarak hasarın maliyeti yanında hiçbir şey diyebiliriz.

Genelde otomobil firmaları araçlar için kendileri tarafından önerilen yağ markalarının kullanılmasını isterler. Bu sayede garanti edilen şekilde aracın kullanılacağını ifade ederler. Ancak bu detay çok da önemli değildir.

Özellikle garanti süresi bitmiş araçlar için oto sanayide bu işlemi sizin için yapacak insanların tavsiye ettiği yağı kullanabilirsiniz. Piyasa da motor yağı üreten ve satan çok sayıda kaliteli firma vardır. Bunlardan herhangi bir tanesini tercih edebilirsiniz. Bazı uygun fiyatlı markalar motor sağlığını bozması nedeniyle tavsiye edilmez. O nedenle kesinlikte aracınıza fiyatı uygun diyerek bilmediğiniz bir markanın yağını eklettirmeyin.

2 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Ekspertiz