Tofaş şanzıman fiyatları

Tofaş şanzıman fiyatları

Tofaş şanzıman fiyatları

Tofaş markası ülkemizde piyasaya çıktığı andan itibaren en çok tercih edilen markalardan birisidir. 2000 yılından bu tarafa aktif olarak üretim yapmıyor olsalar da yedek parça konusunda hala üretmiş olduğu araçları destekliyor. Koç grubu çatısı altında kurulan firma günümüzde dünyaca ünlü markalar ile birlikte ülkemizde ortaklık yapmaya devam ediyorlar.

Başarılı bir firma olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ürettikleri araçların günümüzde ki standartların çok uzağında olduğunu ekleyelim. Buna rağmen özelikle Anadolu’da birçok insan hala bu araçları tercih etmeye devam ediyor. Kaba tabirle kuş serisi olarak adlandırılan Doğan, Şahin ve Kartal hala alıcı buluyorlar. Bunun farklı nedenleri olduğunu ve bu nedenlerin başında da ucuz yedek parça geldiğini ekleyelim.

Tüm araçlarda olduğu gibi Tofaş markasının ürettiği araçlar içinde en önemli parçalardan birisi şanzıman sistemidir. Bu sistem sayesinde motorun ürettiği güç otomobilin lastiklerine aktarılarak daha hızlı bir şekilde aktarılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sistemler kolay bir şekilde bozulmaz. İçinde bulunan yağın tükenmesi veya debriyaj sisteminin yanlış kullanılması nedeniyle parça bozulabilir.

Debriyaj sistemi manuel vites değişimine sahip bu tip araçlarda çok önemlidir. Debriyaja gerekli şekilde basılmadan vites değiştirilmesi veya sürekli yarım debriyaj yapılması sistemin gelecekte büyük bir sorun yaşamasına neden olabilir. Tabi bunun yanı sıra düzenli olarak bakımının da yapılması çok önemlidir.

Şanzıman Değişmeli mi? Tamir mi Edilmeli?

Öncelikle yapmanız gereken bu sistemin bozulduğuna emin olmaktır. Vites geçişinde ses geliyorsa veya geçiş hiç gerçekleşmiyorsa sistemde bir arızanın olduğunu kabul edebilirsiniz. Bu durumda ilk işiniz oto sanayiye bir şekilde ulaşmak olacaktır. Aracı çekebilir veya bunun için bir çekici kullanabilirsiniz. Gideceğiniz şanzıman ustasına durumu anlatacaksınız.

Kapalı bir kutu içerisinde ve aracın alt kısmında yer aldığı için öncelikle parça komple indirilecektir. Ardından içi açılarak bakılacak ve sorunun neden kaynaklandığına karar verilecektir. Eğer bir parçanın değiştirilmesi ile sorun çözülecekse veya tamir gerçekleşme şansı bulunmuyorsa bu konu usta tarafından size aktarılacaktır. Onun ardından kararınızı verebilirsiniz.

Tofaş Şanzıman Fiyatları

Öncelikle sıfır bir şanzıman bulma şansınızın çok az olduğunu söyleyelim. Ancak baştan bir şanzımanı toplayarak yeniden yapma şansınız var. Ya da tamiri yapılmış bir ikinci el şanzıman sistemini alabilirsiniz. Bu konuyu ustanız ile konuştuktan sonra karar verebilirsiniz.

İkinci el bir şanzıman sistemi 500 TL ile 1000 TL arasında tedarik edilebilir. Tamir işlemi de 500 TL ile 750 TL arasında parçaların maliyetine göre değişecek maliyeti bulabilir. Bu tabi şanzımanın durumuna göre değişecek fiyat aralıklarıdır. Tamir hiç gerçekleşecek gibi değilse mecburen yapmanız gereken ikinci el bir şanzıman sisteminin alınıp araca takılmasıdır.

Şanzıman sistemleri kolay bir şekilde bozulacak parçalar değildir. Genellikle sürücü hatası nedeniyle bu parçalar bozulur. O nedenle sistemi yeniledikten sonra daha dikkatli bir şekilde aracınızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

32 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir