Lastik nitrojen dolumu fiyatı

Lastik nitrojen dolumu fiyatı

Lastik nitrojen dolumu fiyatı

Otomobillerin yollarda hareket edebilmesi için 4 adet lastik gerekiyor. Bildiğiniz gibi lastiğin icadı insanlık tarihinin dönüm noktalarından birisi olarak kabul edilmektedir. Günümüzde arabaların altına takılan lastikler ileri teknoloji ürünü olduğu için kullanımı daha rahat ve uzun ömürlü olmaktadır. Genelde bu tip lastiklerin içerisinde hava basıncı bulunmaktadır. Normal bizimde soluduğumuz havanın içerisinde Azot, Oksijen ve Su buharı gibi maddeler bulunmaktadır. Bu durum lastiğin geleceğinin çok da sağlam olmamasına neden oluyor. Büyük oranda paslanma yaşanabiliyor. Aynı şekilde bu havanın lastik içinde kaçma ihtimali de çok yüksektir. Bildiğiniz gibi durduğu yerde genelde araba lastiklerinin havaları kaçacaktır. Bunun nedeni normal havadır.

Ancak nitrojen de bu durum gerçekleşmez. Öncelikle nitrojen gazı nedeniyle lastik içerisinde herhangi bir paslanma yaşanmaz. Arıya daha yoğun olması nedeniyle lastikten çıkışı daha zor olmaktadır. Oranlamak gerekiyor normal hava nitrojenli olana göre 3 kat daha hızlı bir şekilde inmektedir. Ek olarak bu nitrojenli havanın doldurulması sayesinde günümüzde bizler için çok önemli olan yakıt tüketimini de azaltmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle günümüzde lastiklerin içerisinde nitrojen doldurulması tavsiye edilmektedir. Ülkemizin her noktasında bulunmasa da bu uygulama gün geçtikçe daha çok fazla noktada kullanılmaya başladı. Ancak bu tavsiye edilse de normal havaya göre önemli bir fark olan ücret alındığını ekleyelim.

Günümüzde herhangi bir yakıt dolum tesisinde rahatlıkla lastiklerinizin havasını kontrol edebilirsiniz ve eksiklik varsa doldurma işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak diyelim ki içerisine nitrojen doldurmak istiyorsunuz o zaman ödeme yapmanız gerekiyor. Bunun fiyatı bir lastik başına 15 TL olabiliyor. Bu bazı yerlerde 10 TL’ye fiyatla da dolduruluyor. Toplam 4 ve birde yedek lastiği hesaba katarsanız 50 TL ile 75 TL arasında ücret ödemeniz gerekiyor. Merak etmeyin bu dolum için herhangi bir lastik değişimi yapmanız gerekmiyor. Bu konuda içiniz rahat olabilir. Şuan kullandığınız lastiklerin içerisinde rahatlıkla nitrojen dolumu yaptırabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu her lastik bakımı yapan serviste bu yapılamamaktadır. Bunu yapan özel bir yer bulmanız gerekiyor.

Nitrojen Dolum Avantajı

Lastiğin içerisine herhangi bir şekilde yağ ve su girmeyeceği için lastikte uzun vadede zarar oluşmayacaktır. Lastikte bir korozyon oluşmasının önüne geçecektir. Lastiklerin hazırlanmasında kullanılan çember tellerinin, jantın, supapların bozulması daha geç yaşanacaktır. Kısaca lastik daha uzun ömürlü bir duruma gelecektir. Hiçbir şekilde çevreye kötü bir etkisi bulunmaktadır. İçerisinde oksijen bulunmayacağı için yanma gerçekleşmez ve diğer havada olduğu gibi genleşme yaşanmadığı için patlama gerçekleşmez. Sürüş için çok elverişlidir. Çünkü sürüşü zor duruma düşürecek durumların yaşanma oranı çok düşüktür. Özellikle yüksek hızlı sürüşlerde lastiğin patlamasının gerçekleşme olasılığı neredeyse düşüktür. Çünkü bu patlamaya neden olacak sıcaklık artışı nitrojen için geçerli değildir. Sürekli lastik basıncınızın düşmesinden veya patlamalardan yakınıyorsanız bunu değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Lastik nitrojen dolumu videosu

41 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir