Araç periyodik bakım fiyatları

Araç periyodik bakım fiyatları

Araç periyodik bakım fiyatları

Araçlara iyi bakmak onları daha uzun süre kullanmak açısından çok önemlidir. Bu araç sıfır olsa da ikinci el alınmış olsa da far etmez. Önemli olan gerekli bakımlarının düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Bu konuda aracınıza gerekli bakımı yapmazsanız büyük ihtimal ile sorun yaşamanız kaçınılmaz olur.

Basit olarak adlandırılabilecek periyodik bakımlarını isterseniz oto sanayilerde isterseniz da markanın servisine giderek rahatlıkla yaptırma şansınız var. Tabi bunu yaptırmanızın da belirli bir maliyeti olacaktır. Bu maliyeti göze almanızı tavsiye ederiz. Çünkü bunu almazsanız gelecekte daha büyük maliyetin ortaya çıkaracağı sorunlar ortaya çıkabilir. O nedenle dikkatli olmanızı özellikle tavsiye ederiz.

Yapılacak Periyodik Bakımlar Nelerdir?

Periyodik bakıma giren bir aracın değiştirilmesi gereken çok önemli parçaları bulunmaktadır. Bunlar motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi ve yakın filtresidir. Bunlar araç motor sisteminin gerekli şekilde çalışmasını ve sizin yolda kalmanızın önüne geçen önemli parçalardır.

Dikkatli bir şekilde bu parçalar belirli bir kilometreye geldiğinizde ve ya yılı dolduğunda değişmesi gerekmektedir. Genelde ülkemizde firmalar araçların 15 binde veya 1 yılda bir bakıma girmesini tavsiye ederler.

Bu değerlerin neredeyse standart olduğunu söyleyebiliriz. 100 bin km geldiğinde ise genel bakımının yapılması konusunda tavsiye verilir. Çünkü bu kilometreye kadar aracın yıpranması gereken ve bunun sonucu olarak değiştirilmesi gereken parçaları bulunmaktadır.

Değişecek parçalar ile birlikte her bakımda kontrol edilecek olan parçalar da bulunmaktadır. Fren sistemlerinin bakımı ve kontrolünün yapılması, suyun kontrolünün gerçekleşmesi ve eksikse tamamlanması, farların ayarına bakılması, ön takımın kontrol edilmesi, lastiklerin havasının kontrol edilmesi ve şasede bir sorun olup olmadığı kontrol edilmesi de gerekmektedir.

Yetkili servise gittiğinizde bunlar siz söylenmeden rahatlıkla yapılacaktır. Ancak oto sanayiye gittiğinizde birçok detayı sizin belirtmeniz gerekiyor. Bazı ustalar inisiyatif olarak sizi bu konuların bazılarında uyarırlar bazıları ise hiç bakmazlar. Servis fiyatları biraz daha yüksek olsa da tavsiyemiz araç periyodik bakımınızı serviste yaptırmanız olacaktır. Özellikle sıfır aldığınız araçlar için bu çok önemlidir.

Periyodik Bakım Maliyeti

Periyodik bakım için gideceğiniz servisler markanın kalitesine ve değişecek parçalara göre fiyatlar çıkarmaktadır. Ancak yukarıda bahsettiğimiz işlemler yapılır ve farklı bir parça değiştirilmezse genelde periyodik bakımlar için 300 TL ile 600 TL arasında bedel talep edilmektedir. Bu bedel servise göre farklılık gösterir.

Ancak bu işlemler yapılırken farklı bir parçanın değiştirilmesi gerekirse fiyata eklemeler yapılacağını ekleyelim. Örneğin balatalar bitmişse ve bunun değişmesi gerekirse bu fiyatın üzerine eklenir. Bu nedenle periyodik bakım fiyatı otomatik olarak yükselir.

Bu bakımın önemi araçların daha uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılmasına imkan tanınmasıdır. En büyük avantajı ise aracın ömrünün uzatılmasını sağlamaktır. O nedenle aracınızın periyodik bakımını düzenli olarak yaptırmayı unutmayın.

25 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir