Akü ışığı yanıyor direksiyon sertleşiyor sorunu

Akü ışığı yanıyor direksiyon sertleşiyor sorunu

Akü ışığı yanıyor direksiyon sertleşiyor sorunu

Seyir halindeyken direksiyonun sertleşmesi oldukça tehlikeli bir sorundur ve kazaya neden olabilir. Akü ışığı yanıyor ve direksiyon sertleşiyorsa akla gelecek ilk şey şarj dinamosunun aküyü yeterince şarj etmiyor olabileceği veya akünün zayıflamış olabileceğidir. Çünkü direksiyonu rahat çevirebilmek için aküden enerji gelmesi gerekir.

Böyle bir durumda sürücünün yapabileceği en mantıklı şey araçla fazla bir sürat yapmadan işten anlayan bir servisin yolunu tutmaktır. Serviste öncelikle şarj dinamosundan aküye yeterli enerji geliyor mu, gerilim ölçme aletiyle ölçülerek tespit edilir. Eğer şarj dinamosundan yeterli enerji sağlanıyorsa akü bitmiş mi ona bakılır.

Şarj dinamosu ile alakalı sorunlar genellikle kömürün bitmesi gibi ucuz maliyetli sorunlardır. Serviste ayrıca bağlantı kablolarına, V kayışı ve ilgili parçalara da bakılır.

Yukarıdaki parçaların kontrol edilmesi neticesinde arızanın sebebi %80-%90 bulunmaktadır. Bazen arızanın sebebi daha başka parçaların arızalanmasının yukarıda sayılan aksama yansıması da olabilir. Netice itibariyle akü ışığı yanıyor direksiyon sertleşiyor sorunu teşhisi kolay ve tamiri ucuz bir sorundur.

24 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir