Ford Transit arıza anahtar işareti

Ford Transit arıza anahtar işareti

Ford Transit arıza anahtar işareti

Ford Transit araçlarda İngiliz anahtarı şeklindeki sembol güç aktarım sistemi uyarı lambası olup motor çalışır durumda iken bu lamba yanarsa sürücünün yapması gereken şey hızını azaltıp uygun bir zamanda aracını servise götürmektir.

Ford Transit aracınızın gösterge panelinde bulunan İngiliz anahtarı şeklindeki sembol yanıyorsa, öncelikle başka hangi lamba yanıyor ona dikkat etmek gerekmektedir.

Ford Transit arıza anahtar işareti

Ford Transit arıza anahtar işareti motor arıza lambası ile birlikte yanarsa;

Eğer güç aktarım sistemi uyarı lambası yanarken motor arıza lambası da yanıyorsa araç kendini korumaya alıp çekiçten düşecektir. Sürücü bunu hissedecektir. Aracın donanımına zarar vermemek adına bir an evvel aracı servise götürmek gerekir.

Serviste arıza teşhis cihazı ile tarama yapınca sorunun muhtemelen nereden kaynaklandığı belli olacaktır. Sorun basit bir sensör arızası da olabilir, tamiri kolay olmayan şanzıman arızası da olabilir. Bu durumda arıza seçenekleri oldukça fazladır.

Ford Transit arıza anahtar işareti yağ değişimi lambası ile birlikte yanarsa;

Eğer güç aktarım sistemi uyarı lambası yağ değişimi lambası ile birlikte yanıyorsa sistem yağ değişimi için uyarı vermektedir. Yağ değişimi yapınca sıfırlama yapılır ve lamba yeniden yanmaz.

Ford Transit araçlarda 1 yılda veya 20 bin kilometrede yağ değişimi gerekir. (Hangisi önce gelirse) Motor yağı eksilmese dahi araç bu kilometreye ulaşınca yağ değişimi lambası yanar. Eğer sürücü bu değişimi yapmazsa yağ değişimi lambası ile birlikte arıza anahtar işareti de yanar ve motor torku %70’e düşer.

Ford Transit arıza anahtar işareti

Aracın yağ değişimini zamanında yaptırmazsanız bir hasar durumunda garanti şartlarından yararlanamazsınız.

Yeni model Ford Transit araçlarda 0 w-30 yağ kullanılır. Eski modellerde farklı olabilir, hangi yağ kullanılacağını tespite etmek için aracın kullanım kılavuzuna bakmak gerekir. Yağ kapasitesi 2 litredir.

Ford Transit arıza anahtar işareti hakkında önemli bir bilgi

Eski model Ford Transit araçlarda güç aktarım sistemi uyarı lambası dişli içinde ünlem işareti şeklinde idi. İngiliz anahtarı sembolünün yanması ise servis bakım zamanının geldiğini hatırlatmak içindi. Yeni modellerde ise güç aktarım sistemi uyarı lambasının sembolü İngiliz anahtarı şeklindedir.

Motor arıza lambası ve güç aktarım sistemi uyarı lambasının birlikte yanmasının olası sebepleri

Bu lamba eğer  motor arıza lambası ile birlikte yanıyorsa arıza taraması yapmadan gelişigüzel çözümler üretmeye çalışmamak gerekir. Çünkü sorunun çok sayıda olası sebepleri bulunmaktadır.

Bu lambanın yanması sürücüye şu uyarıyı vermektedir:

Motorda üretilen güç tekerleklere olması gerektiği şekilde yansımıyor.

Bunun sebepleri ne olabilir ?

Eski model Ford Transit araçlarda güç aktarım sistemi uyarı lambasının sembolü dişli içinde ünlem işareti şeklindeydi ve bazı sürücüler bu lambanın yanmasını şanzıman veya şanzımanı ilgilendiren bir sorun var şeklinde yorumlanıyordu.

Halbuki güç aktarım sistemi uyarı lambası, güç aktarım sistemini oluşturan parçalar işlevlerini tamamen yerine getiriyorsa da yanabilir.

Yeni nesil araçlarda aracın kontrolü ve idaresi sürücünün yaptığı işlemler doğrultusunda araç bilgisayarındadır. (ECU) Eğer ECU’nun komutları araç tarafından yerine getirilemiyorsa hata kodu üretilir.

Örneğin sürücü gaza bastı ve basmanın şiddetine göre ECU motora hava yakıt karışımının oranını bildirdi. Fakat araçta enjektör arızası var ve motora uygun miktarda yakıt gönderilemedi. Bunun sonucu olarak da yeterli güç üretilemedi. ECU araç parçalarının fonksiyonlarını sensörler aracığıyla izlediği için bu durumu algılayacaktır.

Böyle bir durumda ECU güç aktarım sistemi uyarı lambasını yakar ve hata kodu üretir.  Arıza teşhis cihazı ile tarama yapıldığında cihaz arıza kodunu okuyacaktır. Bu koda göre çözüm üretilir.

Yaygın olarak güç aktarım sistemi uyarı lambasının yanmasına sebep olabilecek faktörler şunlardır:

  • Debriyaj, vites kutusu (şanzıman), şaft, diferansiyel gibi güç aktarım sistemi parçalarından birinde meydana gelen arıza
  • Enjektör arızası
  • Enjektör contası arızası
  • Sensör arızası
  • ECU’nun yazılım güncelleme zamanının gelmiş olması
  • Yakıt basınç regülatörü arızası

 

 

42 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir