Engine oil pressure low ne demek ?

Engine oil pressure low ne demek ?

Engine oil pressure low ne demek ?

Engine oil pressure low mesajı ile Toyota Auris, Peugeot 307, Opel İnsignia, Audi cglc, Citroen C5, Fiat Stilo, Citroen C4, Alfa Romeo 147, Mini Cooper gibi araçlarda karşılaşmaktayız.

Engine oil pressure low ne demek ?

Bu mesajı Türkçe’ye çevirirsek “Motor yağ basıncı düşük” anlamına gelmektedir. Araçların kullanma kılavuzlarında böyle bir durumda teknik servisi aramanız istenir, fazla detaylı bilgiye rastlayamazsınız.

Ancak bir sorun olan aracı tamirciye götürmeden evvel sorunun nevi ve ciddiyeti hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Aksi takdirde, tamircinin insiyatifi doğrultusunda hareket eder ve bazen gereksiz yere zaman ve para kaybedersiniz.

Motor yağ basıncı düşük mesajını aldığınızda gösterge panelinizde yer alan aşağıdaki lamba yanar. Bu lamba bazen motor yağ seviyesi düşük ikazı ile karıştırılabilmektedir. Halbuki yağ basıncının düşük olması ile yağ seviyesinin düşük olması farklı değerlendirilmelidir.

Bazı araçlarda ise her iki durumu kapsayan tek bir ikaz lambası bulunur. Motor yağ basıncı düşük şeklindeki uyarı sürücü için ciddiye alınması gereken bir uyarıdır.

Düşük motor yağı basıncı uyarı işareti
Düşük motor yağı basıncı uyarı işareti

Engine oil pressure low mesajı neden gelir ?

Motor yağ basıncı düşük ikaz lambası yandığında aşağıdaki ihtimalleri değerlendirmek gerekir:

Yağ değişim zamanı gelmiş veya yağ eksilmiş olabilir: Motor yağ basıncı düşük ikaz lambası yandığında ilk kontrol edeceğiniz husus motor yağı değişim zamanının gelip gelmediğidir. Araçta yeterli yağ olsa dahi eskiyen yağ işlevini bir süre sonra kaybetmektedir. Bu yüzden belli değişim periyotlarında  motor yağı değişimi yapılmalıdır.

Bazen yağ değişimi periyodu gelmeden de yağ işlevini yitirebilir. Bu aracın nasıl kullanıldığıyla alakalı bir durumdur. Örneğin  motor uzun süre rölantide çalıştırılıyorsa veya genelde araç yoğun trafikte kullanıyorsa motor yağı daha çabuk eskir.

Veya aracın sürekli yüksek devirde kullanılması, ağır yük taşıması, başka bir aracı taşıması, sık hızlanıp sık yavaşlama tarzında araç kullanılması, araca doldurulan motor yağının vizkozitesinin yanlış olması veya düşük kaliteli sahte yağ kullanılması gibi durumlarda daha değişim periyodu gelmeden motor yağının işi bitmiş olabilir.

Engine oil pressure low mesajı yağ eksilmesi nedeniyle de gelir.

Motorun aşınması: Motor kapalı bir sistemdir. Dışarıdan bakıldığında içeride ne olup bittiğini bilemezsiniz. Bununla birlikte önceden beri araç hor kullanıldıysa, araca koyulan yağ kalitesine dikkat edildiyse, eksik yağ ile uzun zaman kullanıldığında motor içindeki parçalar aşınır.

Parçaların aşınması demek, aşınma nedeniyle motor içinde ekstradan hacim oluşması demektir. Yani eskiden 4 litre yağ yeterken aşınmanın yarattığı ekstra hacim nedeniyle 4 litre yağ kafi gelmez olur.

Motora konulan yağ, motor boyunca krank mili yatağı ve eksantrik mili yatakları boyunca hareket eder. Motor içindeki alan aşınmış parçalar nedeniyle arttıysa, yağ çok kolay akar ve yağ basıncını düşürür.

Yağ pompası, yağı yatakların ve geçiş yollarının altındaki dar alanlardan geçirmeli ve belli bir basıncı sağlamalıdır. Parçalardaki aşınma nedeniyle yağ pompası gerekli yağ dolaşım basıncını sağlayamayabilir. Motor ne kadar hızlı hareket ederse, akış hızı ve basınç o kadar yüksek olmalıdır.

Yağ müşürü arızası:Belki de araçta yeterli miktar ve kalitede yağ vardır, motorda da bir sorun yoktur. Bazen de yağ müşürü bozulur. Veya kablosunda sorun olur. Bu ihtimali de değerlendirmek gerekmektedir.

Yağ filtresinin tıkanmış olması: Eğer yağ filtresi kirlendiyse veya tıkandıysa bu durum yağ basıncını etkilemektedir. Yağ filtresi tıkandığında yağ basıncı düşmektedir.

Yanlış yağ viskozitesi: Kullandığınız motor yağının viskozitesi kullanma kılavuzunda belirtilenden farklı ise veya bilmeyerek sahte motor yağı kullandıysanız, bu durum yağ basıncını olumsuz etkileyecektir.

Yüksek viskoziteli motor yağı daha kalın olduğu için daha yavaş akar. Düşük viskoziteli yağ ise hızlı akar. Hava koşullarına göre de yağın akışkanlığı değişir. Yağın akışkanlık durumu yağ basıncını etkilemektedir.
Motorun aşırı ısınması: Motor fazla ısınırsa yağı inceltir ve yağ basıncını düşürür.

Yağ pompası arızası: Yağ pompası arızalıysa veya çalışmasında bir sorun var ise yağ için rotorlar arasında daha geniş geçiş yolları oluşur ve yağın akış hızı düşer.

Engine oil pressure low çözümü

Öncelikle yağ seviyesini kontrol ederek yağ basıncı düşüklüğünün yağ seviyesi düşmesi ile alakalı olup olmayacağını kontrol ediyoruz.

Eğer sorun ondan değilse motor yağının eskimiş veya uygun olmayan viskozitede olup olamayacağı üzerinde duruyoruz.

Acaba motor sıcaklığının çok yükselmesi nedeniyle mi Engine oil pressure low mesajı geldi, eğer öyleyse motor sıcaklığı düşünce durum normale dönebilir.

Sonraki kontrol ise yağ filtresinin tıkalı olup olmadığı. Yağ filtresi değişmesi gerekiyorsa, değişmesini sağlıyoruz.

Hala sorunun kaynağını tespit edemediyse yağ müşürü arızası, yağ pompası arızası konularının üzerinde duruyoruz.

Araç önceden beri hor kullanılmış ve bu nedenle motor içi bileşenler aşınmış olabilir. Son olarak bu konu üzerinde duruyoruz.

28 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir