Adblue kalitesi nasıl anlaşılır ?

Adblue kalitesi nasıl anlaşılır ?

Adblue kalitesi nasıl anlaşılır ?

Otomotiv Endüstrisi Birliği’nin tescilli markası olup adblue adı buradan gelir. (Eskiden tüm margarinlerden “sana” diye bahsederdik.)

Satın alınan adblue’nun kaliteli olup olmadığını anlamanın bazı yolları bulunmaktadır.

Adblue nedir ?

AdBlue, bir yakıt katkı maddesiyle karıştırılmaması gereken bir egzoz sıvısıdır . Deiyonize su (%67,5) ve üreden (%32,5) oluşan, toksik olmayan, kokusuz bir karışımdır.

Üre, ısıtıldığında amonyağa dönüşen nitrojende bulunan bir bileşiktir. Teknik olarak idrarın bir yan ürününden elde edilmekle birlikte adblue içindeki üre sentetik olarak fabrikada üretilmektedir.

İçerisinde “blue” geçmesine rağmen mavi renkte değildir su gibi renksiz bir sıvıdır.

2014 yılında yürürlüğe giren en son emisyon mevzuatı ( Euro 6 ), dizel motorlardan salınan nitrojen oksit emisyonlarını en aza indirmeye yardımcı olmak için AdBlue kullanımının zorunlu hale getirmiştir.

Adblue ne işe yarar ?

AdBlue, Seçici Katalitik İndirgeme (SCR) adı verilen bir süreç aracılığıyla zararlı emisyonları (egzoz gazındaki zararlı bileşikler) azaltmaktadır. Her iki sıvı da ayrı olarak depolandığından, mazot hiçbir zaman AdBlue ile temas etmez.

Egzoz gazı serbest bırakılmadan önce, yanma sonrasında sulu ürenin amonyak ve CO2’ye dönüştürüldüğü egzoz dumanlarına AdBlue püskürtülür. Bu işlem, egzozdaki zararlı azot oksitli (Nox) bileşikleri parçalayarak azot ve su buharına dönüştürür. Azot ve su buharı egzoz gazlarıyla birlikte dışarı atılır.

Özetle adblue egzoz gazındaki NOx içerikli insan sağlığına zararlı maddeleri, zararı olmayan azot ve su buharına dönüştürmeye yarayan bir maddedir.

Adblue kalitesi nasıl anlaşılır ?

Adblue adıyla bir çok farklı marka ürün satılmakta olup bunların isimlerinde ufak farklılıklar bulunmaktadır. Gerçek adblue Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği’nin ürünü olmakla birlikte ISO 22241 standartlarına göre satılan diğer adblue’lar da işinizi görecektir.

Dolayısıyla adblue’nun kaliteli olup olmadığını öncelikle iki şeye bakarak anlarız.

  • Birincisi, kutusunda ISO 22241 standartlarına göre üretildiğine dair bir bilgi var mı ?
  • İkincisi ise üründe AdBlue® şeklinde bir ibare var mı ?

Örneğin aşağıdaki resimde Petrolofisinin adblue’su yer almakta olup AdBlue® şeklinde bir ibare vardır.

Adblue kalitesi nasıl anlaşılır

Aşağıdaki resimde ise böyle bir ibarenin olmadığı göreceksiniz. Çinden getirtilen bir üründür ve fiyatı daha uyguna gelmekle birlikte Petrolofisinin adblue ürünü kadar kaliteli olmayabilir.

Adblue kalitesi nasıl anlaşılır

Adblue’nun kaliteli olup olmadığını anlamanın diğer bir yolu da sıvının berrak ve renksiz olup olmadığını kontrol etmektir. Bulanık bir görünümü var ise kalitesiz veya son kullanma tarihi geçmiş olabilir.

Bir şeyin fiyatı düşük ise kalitesiz olması muhtemeldir. Piyasadaki fiyatların çok altına adblue satan yerlerden almayınız.

Son olarak da alışverişinizi adblue satan lisanslı yerlerden yapmanızı tavsiye ederiz. İnternette kalitesi ürünler satılabildiği gibi bazı toptancılarda da kalitesiz adblue ürünlerine rastlanmaktadır.

Kalitesiz adblue’nun araca etkileri

Kalitesiz adblue’yu aracınıza koyduğunuz zaman egzoz gazı emisyonlarında bir artış olması muhtemeldir. Bazen bu artış fazla değildir ve bu nedenle de motor arıza lambası yanmaz. Dolayısıyla kullandığınız adblue’nun kalitesiz olduğunu anlamanız kolay olmayabilir. Eğer kullandığınız adblue epey bir kalitesiz ise egzoz gazındaki zehirli gazlar yeterince parçalanamadığı için motor arıza lambasını yakacaktır.

Kalitesiz ve dolayısıyla da işlevi düşük olan adblue SCR ve katalitik konvertörü uzun vadede yıpratır ve masraf açar. Kullanıcı bu hususu ihmal ederse motorda da hasar oluşabilmektedir.

Hiç adblue kullanmasak veya adblue yerine su koysak ne olur ?

Depodaki adblue biterse, araç çalışmayacağı için adblue kullanmama gibi bir seçeneğiniz bulunmamaktadır. Adblue yerine su kullandığınızda veya mevcut adblue’yu su ile seyrelttiğiniz de ise gösterge panelindeki adblue lambası ve motor arıza lambası yanar, araç çekişten düşer ve yakıt harcaması artar. Bir süre sonra da sistem kendini bloke eder ve araç çalışmaz. Bu şekilde aracı kullanırsanız katalitik konvertöre zarar verirsiniz.

 

İlgili yazılar:

Adblue iptali muayeneden geçer mi ?

Adblue kalitesi nasıl anlaşılır ?

Adblue kalitesi fark eder mi?

Adblue son kullanma tarihi geçerse ne olur ?

Adblue ışığı yandıktan sonra kaç km gider ?

Adblue yerine su koymak

Adblue ne işe yarar ?

 

15 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Ad blue sıvısı elde hissedildiğinde sıvı yağ tarzında kayganmıdır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir