Rektefiye fiyatları

Rektefiye fiyatları

Rektefiye fiyatları

Motor bir arabanın kalbi olarak anlatılabilecek kısımdır. İnsan için kalp ne görev yaparsa aracın diğer donanımlarının düzenli bir şekilde çalışmasına da motor aynı etkiyi yapmaktadır. O nedenle bu parçaya özel bir ilgi gösterilmelidir.

Eğer aracınızın motorunun iyi olmadığını düşünüyorsanız bunu yenilemeli yada gerekli tamirini yapmanız gerekiyor. Tamir işleminiz için iyi bir ustaya gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Motor yenileme yani rektefiye işlemi uygun olması ve motorun uzun süre kullanılmasına yardımcı olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Tabi bu işleme gelmeden önce öğrenmeniz gereken önemli detaylar vardır. Bu detayların başında rektefiye için istenecek fiyat gelecektir. Bu konuya değinmeden önce işlem hakkında size gerekli bilgiyi aktarmaya çalışalım.

Rektefiye Ne Zaman Gerekir?

Rektefiye işleminin neden yapılması gerektiği çok büyük önem arz etmektedir. Gelişi güzel bir işlem değildir. Dur, motoru yenileyelim diyerek yapılmaz. Motorun iç kısmında bulunan parçalardan birisinin görevini yerine getirmediği düşünülerek bu işlem yapılmaktadır. Özellikle içten yanarak çalışan motor sistemlerinin motor bloğu ve silindir kısmında yaşanan sorunlar bu işlemin gerekli kılan durumlardan bazılarıdır.

Çünkü bu tür durumlar motordan gerekli performansın sağlanamamasına neden olacaktır. Motorun tekrar verimli bir şekilde çalışması içinde yapılması gereken işlem kapalı olan motor kapağının açılarak içeride artık çalışmayan parçaların bulunarak değiştirilmesi gerekir. Bu işlem işinde uzman kişiler tarafından titizlikle yapılmalıdır.

Rektefiye İşleminde Kullanılacak Parçalar Nelerdir?

Motor yenileme yani rektefiye işleminde motor bloğu içinde yer alan çok sayıda parçada değişiklik yapılması gerekebilir. Hepsinin bir anda değişmesine gerek yoktur. Ancak hangi parçanın değişeceği incelemelerin sonucunda yapılarak net bir şekilde ortaya çıkarılır. Bu inceleme esnasında değişebilecek ve tamir gerektiren parçalar şu şekilde olabilir.

Segmanlar, pistonlar, eksantrik mili, dişli, kayış, krank mili, silindir kapağı, yaylar, motor bloğunun kendisi, manifoldlar, rulmanlar, kaymaklı yataklar ve silindir gömleklerinin değişmesi gerekebilir. Tabi bu işlemlerin tamamının değişmesi gerekeceğini söylemek çok da doğru olmaz. Bu parçaların tamamı gerekli incelemeler yapıldıktan sonra hangisinin değişeceğine ustalar tarafından karar verilir. Tabi bu parçaların değişmesi ile birlikte maliyet hesabında değişiklik olacaktır.

Bu işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay araç motorunun yerinden sökülerek tamamen parçalara ayrılması gerekiyor. Ardından cıvatalar dahil olmak üzere sökülen tüm parçalar temizlenmeli ve sorunun hangisinde olduğu temin edilmelidir. Motor yenileme işlemi birçok nedende oluşabilir. Sürücü hatasından olabileceği gibi basit bir parçanın eskimesi nedeniylede yaşanabilir. Bu da inceleme esnasında ortaya çıkacaktır.

Parça sayısı ve değeri hakkında net bir bilgi olmadığı için net bir rektefiye maliyetinden bahsetmekte doğru olmaz ancak. Basit bir araç ile lüks bir araç arasında rektefiye maliyetini de göz önüne alırsak ortalama 2 bin TL ile 15 bin TL arasında fiyat aralığını söylememiz doğru olacaktır. Dediğimiz gibi değişecek parçaya göre maliyet üç aşağı beş yukarı değişiklik gösterebilir.

22 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir