DF885 Renault arıza kodu nedir, çözümü nasıl yapılır ?

DF885 Renault arıza kodu nedir, çözümü nasıl yapılır ?

DF885 Renault arıza kodu nedir, çözümü nasıl yapılır ?

Dizel yakıtlı Renault araçlarda yakıt sistemi ile alakalı bir arıza olduğunda DF885 arıza kodu alınmaktadır. Mazotun depodan yanma odasına kadar olan yolculuğunun sorunsuz gerçekleşmesi için bir çok parça, sensör ve elektrik devresi görev yapmaktadır. Bu parçalardan herhanginde sorun olduğunda yanma düzgün şekilde gerçekleşmez ve motorun çalışmasıyla alakalı sorunlar yaşanır.

DF885 arıza kodu rail basıncı ile alakalı olduğundan bu hatanın kaynağını rail borusu yani yakıt hattı ile parçalarda aramak gerekmektedir.

DF885 Renault arıza kodu olan araçta görülmesi muhtemel sorunlar:

 • Motorun çalışmaması, uzun sürede çalışması
 • Araçta stop etme sorunları yaşanması
 • Egzoz dumanının normalden farklı olması. (Kararması, beyaz duman, mavi duman sorunları olması)
 • Motorun çalışmasında, rölantide düzensizlik
 • Yakıt harcamasında belirgin artış
 • Yüksek hıza çıkamama, rampada bayılma

DF885 Renault arıza kodu nedir ?

DF885 arıza kodu kısa açıklaması:

Rail basıncı

Şeklindedir.

Rail denilen şey çoğu dizel araçta kullanılan common rail sisteminin yakıt hattıdır. Mazotun yanması için yüksek basınca ulaşması ve bu yüksek basıncın ECU talimatlarına göre düzenli tutulması gerekir.

Emme pompası depodan yakıtı çekerken yakıttaki varsa kirlilik ve nem yakıt filtresine takılır. Yakıt hattında basıncı yakıt basınç regülatörü ile düzenlenen mazotun basıncı mazot basınç müşürü tarafından izlenmektedir.

ray basınç sensörü
ray basınç sensörü

Yakıt enjektörleri yakıt hattına ayrı ayrı bağlı olup basınçlı yakıt enjektörler vasıtasıyla silindirlere püskürtülerek yanma gerçekleşir.

DF885 arıza kodu sebepleri:

 • Bu konuda yaygın yaşanan sorun yakıt filtresinin tıkanması nedeniyle yakıt hattına verilen mazotun basıncının düşmesidir.
 • Yakıt basıncına mazot pompasının verimsizliği veya arızası da DF885 arıza koduna sebep olabilmektedir.
 • Mazot basınç müşürü, yakıt basıncını izler ve ECU’ya gönderir. Mazot basınç müşürü kirlenmiş, bozuk, kabloları yerinden oynamış, elektrik devresi arızalı ise veya gerekli voltajda elektrik alamıyor olabilir.
 • Yakıt basınç regülatörü arıza yapmış, sızdırıyor olabilir.
 • Yakıt hattında veya hortumda sızıntı olabilir.

DF885 Renault arıza kodu çözümü

Yakıt sistemi ile alakalı sorunlar yaygın olarak kirli veya kalibresiz mazot kullanımına bağlı olarak ya da aracın periyodik bakımlarının geciktirilmesi kaynaklı meydana gelmektedir.

Ülkemizdeki bazı yakıt istasyonları müşterilerine ucuz yakıt adı altında kaçak, kalibresi düşük, kirli mazot satmaktadır. Kirli yakıt yakıt filtresini çabuk kirlettiği gibi mazot pompasına ve yakıt enjektörlerine de zarar vermekte, yakıt deposunun kirlenmesine yol açmaktadır.

Mazot filtresinde zamanla su birikir ve bu suyun zaman zaman boşaltılması gerekir. Eğer suyun boşaltılması işi ihmal edilirse yakıt pompası ve enjektörlere zarar vermektedir.

Bu hususlar yakıt sisteminde bir arıza olmasının yaygın sebepleridir.

DF885 arıza kodu alındığı zaman araçta yaşanan şikayetler de dikkate alınarak öncelikle yakıt filtresinin tıkanıp tıkanmadığı, su birikmesi olup olmadığı, yakıt pompasının sağlam olup olmadığı hususları değerlendirilir ve gerekirse değişim yapılır.

Eğer bunlar sağlam ise müşür arızası olabilir veya yakıt basıncı regülatörü sızdırıyor olabilir. Bunlar kontrol edilir. Gerekirse değişim yapılır.

Bu konuda size yardımcı olacak diğer yazılar:

Renault mazot filtresi fiyatları

Mazot pompa müşürü arıza belirtileri

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir